Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Data: 15. octombrie 2010
Unitatea de invatare: Scoala Generala Bod
Clasa: a III - a
Propunator: Institutor Matesan Ildiko - Eva
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Toamna
Subiectul lectiei: "Cuvantul. Silaba. Despartirea cuvintelor in silabe"
Text suport "Ce te legeni" de Mihai Eminescu
Tipul lectiei: mixta
Obiective cadru:
v Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral;
v Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;
v Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citire/lectura);
v Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa.
Obiective de referinta:
1.2. sa deduca sensul unui cuvant necunoscut prin raportare la mesajul audiat;
2.3. sa redea prin cuvinte proprii continutul unui fragment dintr-un text citit sau
dintr-un mesaj audiat;
3.3. sa citeasca in mod constient, corect, fluent si expresiv un text cunoscut;
3.5. sa recunoasca secventele narative si dialogate dintr-un text;
3.7. sa manifeste interes pentru lectura unor texte variate;
4.1. sa respecte regulile de despartire in silabe, ortografia si punctuatia intr-un text
propriu;
4.5. sa aseze in pagina textele scrise, respectand scrierea cu alineate si spatiul
liber intre cuvinte, scrierea caligrafica / lizibila.
Obiective operationale:
cognitive
OC1 - sa recita in ritm propriu, corect poezia;
OC2 - sa redea poezia prin dramatizare;
OC3 - sa dea exemple de cuvinte formate dintr-o silaba, doua sau mai multe silabe;
OC4 - sa precizeze numarul cuvintelor dintr-o propozitie si a silabelor;
OC5 - sa combine silabe pentru a forma cuvinte
OC6 - sa ordoneze silabe si propozitii cu inteles;
afective
OA1 - sa manifeste interes, curiozitate pentru lectie;
OA2 - sa participe activ la desfasurarea lectiei;
OA3 - sa colaboreze cu invatatorul / colegii in activitatea de invatare;
OA4 - sa traiasca bucuria reusitei personale si a clasei;
psiho - motorii
OPM1 - sa scrie lizibil si ingrijit pe caiete, pe tabla si pe fisa in ritm propriu;
OPM2 - sa adopte o pozitie corecta in timpul lucrului, in banca, in fata clasei.
Strategii didactice:
Resurse procedurale: - conversatia
- explicatia
- observatia
- exercitiul
- jocul didactic
- activitate frontala
- activitate pe grupe
- activitate independenta
Resurse materiale: - manualul
- culegeri de exercitii
- culegeri de proverbe si zicatori
- caiete
- planse
- fise
- volum de poezii de M. Eminescu
- portretul poetului
- calculator
- videoproiector
Forma de organizare: - frontal
- pe perechi
- independenta
- pe grupe
Resurse umane: 19 elevi
Evaluare: continua si formativa
Timp de lucru: 100 minute
Bibliografie:
v Limba si literatura romana, manual pentru clasa a III-a, T. Pitila, C. Mihailescu Editura Aramis, Bucuresti,2005;
v Programa scolara pentru clasa a III-a (2005);
v Sa dezlegam tainele textelor literare, clasa a III-a, C. Iordachescu, Editura Carminis
v Metodica predarii limbii romane in invatamantul primar, C. Craciun
Ce te legeni?
Mihai Eminescu
- Ce te legeni, codrule,
Fara ploaie, fara vant,
Cu crengile la pamant ?
- De ce nu m-as legana,
Daca trece vremea mea!
Ziua scade, noaptea creste
Si frunzisul mi-l rareste.
Bate vantul frunza-n dunga -
Cantaretii mi-i alunga;
Bate vantul dintr-o parte -
Iarna-i ici, vara-i departe.
Si de ce sa nu ma plec,
Daca pasarile trec !
Peste varf de ramurele
Trec in stoluri randurele,
Ducand gandurile mele
Si norocul meu cu ele.
Si se duc pe rand, pe rand,
Zarea lumii-ntunecand,
Si se duc ca clipele,
Scuturand aripele,
Si ma lasa pustiit,
Vestejit si amortit
Si cu doru-mi singurel,
De ma-ngan numai cu el!
Reactualizarea cunostintelor prin Intrebari
Cine se adreseaza codrului?
Cui i se adreseaza poetul?
De ce se leagana codrul ?
De cine este parasit codrul?
Cum mai putem spune la codru?
Dirijarea invatarii
Din ce este alcatuita o propozitie?
(Propozitia este alcatuita din cuvinte).
Dar un cuvant?
(Cuvantul este alcatuit din silabe).
Dar o silaba?
(Silaba este alcatuita din sunete / litere).
Ce este cuvantul?
(Cuvantul este grupul de sunete sau litere care au un inteles).
Exercitii frontala pe tabla si in caiete
1. Precizeaza numarul de cuvinte din fiecare propozitie.
* Vorba dulce mult aduce. (4 cuvinte)
* Omul patit e mai invatat. (5 cuvinte)
* Rabdarea e cea mai buna doctorie. (6 cuvinte)
2. Reconstituie proverbe din cuvintele date:
* de, bratara, meseria, aur, este.
Meseria este o bratara de aur.
* dimineata, buna, ziua, se cunoaste, de.
Ziua buna se cunoaste de dimineata.
3. Desparte in silabe cuvintele:
*ploaie → ploa - ie; frunzisul → frun - zi - sul; varf → varf;
norocul → no - ro - cul; clipele → cli - pe - le; ele → e - le.
4. Completati in coloanele tabelului cate 2 cuvinte cu un numar de silabe dat:
o silaba |
doua silabe |
trei silabe |
patru silabe |
|
|
|
|
5. Cobina silabele in cuvinte:
* cul-par - * ge-tin-a -
* du-pa-re - * tor-trac -
6. Completati cu cate silabe s-a indicat :
* pa- (pa-mant) * ploa- (ploa-ie)
* . -le (e-le) * pa-.-..-le (pa-sa-ri-le)
Etapele lectiei |
Ob. Op. |
Activitatea |
Strategii didactice |
Evaluare |
|||||||||||
cadrului didactic |
elevilor |
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Forma de organizare |
|||||||||||
Moment organizatoric |
|
Asigur in clasa ordinea si linistea, ambianta educationala favorabila desfasurarii in bune conditii a lectiei. |
Elevii pregatesc manualele caietele de limba romana, eliminand alte preocupari. |
Conversatia |
Material necesar |
Frontal |
|
||||||||
Verificarea temei |
|
Verific calitativ si cantitativ tema. |
Elevii pregatesc caietele de tema. |
Conversatia |
Caiete de tema |
Frontal Individual |
|
||||||||
Captarea atentiei |
OA1 |
Pentru a capta atentia elevilor se asculta poezia Ce te legeni de M. Eminescu, avand material suport portretul poetului. |
Elevii asculta recitarea poeziei si urmaresc portretul poetului. |
Conversatia Activitate frontala |
Calculator Retropro-iector Portretul |
Frontal |
|
||||||||
Reactualizarea cunostintelor |
OC1 OA1 OP1 |
Despre ce poezie am discutat ora trecuta? (Ce te legeni de M. Eminescu). Se citeste poezia. Recitarea unei parti din poezie. Discutii pe baza poeziei cu ajutorul intrebarilor. Cine se adreseaza codrului? Cui i se adreseaza poetul? De ce se leagana codrul ? De cine este parasit codrul? Cum mai putem spune la codru? Alcatuiti oral enunturi cu ajutorul cuvantului "codru". Se va analiza una din propozitii (oral si pe tabla). Cate cuvinte are propozitia? Despartiti in silabe cuvintele propozitiei. |
Elevii raspund la intrebare. Elevii citesc poezia, iar apoi recita o parte din "Ce te legeni" de M. Eminescu. Elevii raspund la intrebari. Activitate frontala Alcatuiesc propozitii cu cuvantul dat. Despart propozitia in cuvinte si cuvintele in silabe |
Conversatia Exercitiul Activitate frontala si independen-ta Conversatia Exercitiul Conversatia Exercitiul |
Portretul Manualul Tabla |
Frontal Indepen-dent Frontal |
Formativa orala si scrisa prin aprecierea verbala a raspunsuri-lor la intrebari si exercitii |
||||||||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
Astazi vom face o noua lectie si anume "Cuvantul. Silaba. Despartirea cuvintelor in silabe". Scriu titlul pe tabla, iar elevii pe caiete. |
Elevii noteaza titlul pe caiete. |
Conversatia Exercitiul |
Caiete |
Frontal |
Observatie sistematica |
||||||||
Dirijarea invatarii |
OP1 OC3 OC2 OC3 OC5 OP1 OC3 OC2 OC4 OA3 |
Voi adresa elevilor cateva intrebari pentru reactualizarea cunostintelor din ani trecuti. Din ce este alcatuita o propozitie? Dar un cuvant? Dar o silaba? Ce este cuvantul? (Cuvantul este grupul de sunete sau litere care au un inteles). Scriu definitia cuvantului pe tabla. Dati exemple de propozitii formate din 1, 2, 3 sau 4 cuvinte. Dati exemple de cuvinte formate din 1, 2, 3, 4 silabe. Vom rezolva mai multe exercitii la tabla. 1. Precizeaza numarul de cuvinte din fiecare propozitie. * Vorba dulce mult aduce. * Omul patit e mai invatat. * Rabdarea e cea mai buna doctorie. 2. Reconstituie proverbe din cuvintele date: * de, bratara, meseria, aur, este. * dimineata, buna, ziua, se cunoaste, de. 3. Desparte in silabe cuvintele: *ploaie; frunzisul; varf; norocul; clipele; ele. 4. Completati in coloanele tabelului cate 2 cuvinte cu un numar de silabe dat:
5. Cobina silabele in cuvinte: * cul-par ; * ge-tin-a ; * du-pa-re ; * tor-trac 6. Completati cu cate silabe s-a indicat: *pa-; * ploa- *.-le, *pa-.--le |
Raspund la intrebari. - cuvinte - silabe - sunete / litere Scriu in caiet definitia cuvantului. Dau exemple de propozitii. Dau exemple de cuvinte. Rezolva pe tabla si in caiete exercitiile, precizand numarul de cuvinte din propozitii. Rezolva cerinta pe tabla si in caiete. Despart cuvintele in silabe pe tabla si in caiete. Completeaza tabelul cu cuvinte. Combina silabele pentru a gasi cuvintele potrivite. Completeaza cuvintele cu silabe potrivite. -pa-mant; ploa-ie; e-le; pa-sa-ri-le; |
Conversatia Exercitiul Activitate frontala Exercitiul Activitate frontala si individuala Conversatia Explicatia Exercitiul Activitate frontala Activitate individuala si frontala Exercitii Activitate frontala Exercitii Activitate in perechi si frontala |
Caietul Culegere de proverbe Caietul Fise Planse |
Frontal Frontal Individual Frontal Indepen-dent Frontala Frontal In perechi Frontala |
Observatie sistematica Formativ orala prin aprecierea verbala a exercitiilor teoretice Formativ orala prin aprecierea verbala a exercitiilor de propozitii si silabe Observatie sistematica Formativ orala prin aprecierea verbala a exercitiilor Observatie sistematica Formativ orala prin aprecierea verbala a exercitiilor de despartire, combinare completare de silabe |
||||||||
Obtinerea performantei |
OA4 |
Elevii vor avea de rezolvat fisa de evaluare. (anexa) |
Asculta cu atentie indicatiile date. Rezolva fisa de evaluare. |
Explicatia Exercitiul Munca independ-enta |
Fise de evaluare |
Individual |
Tema de lucru in clasa apreciere verbala a modului de lucru si evaluare scrisa finalizata prin calificativ |
||||||||
Realizarea feedback-ului |
OC1 |
Se realizeaza prin dramatizarea poeziei "Ce te legeni". Acum vom recita (sau citi) poezia pe roluri. Un elev va fi poetul, iar altul (sau altii) vor fi codrul. |
Cativa elevi recita poezia. |
Joc didactic |
Manual |
Frontal |
Proba practica- apreciere verbala |
||||||||
Fixarea si incheierea lectiei |
OA4 |
Se fac aprecieri asupra modului in care elevii au raspuns pe parcursul lectiei. Se fac aprecieri generale si individuale asupra comportamentului pe parcursul lectiei. Se da tema pentru acasa, exercitiile 1, 2, 3, 4 pagina 24. Observatie: Daca mai este timp se audiaza cateva poezii ale marelui poet. Se vor rezolva exercitii orale in Power Point. |
Participa la aprecieri. Isi noteaza tema. |
Conversatia |
Manual |
Frontal |
Aprecieri verbale generale si individuale |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |