Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Clasa I
Aria curriculara: MATEMATICA SI STIINTE
Disciplina: MATEMATICA
Continutul: Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0 - 100, fara trecere peste ordin
Tipul lectiei: de consolidare
Obiective de referinta:
sa efectueze operatii de adunare si de scadere in concentrul 0 - 100, fara trecere peste ordin;
sa rezolve probleme care presupun o singura operatie dintre cele invatate;
sa formuleze oral exercitii si probleme cu numere de la 0 la 100.
Obiective operationale:
O1 - sa rezolve corect adunari si scaderi cu numerele naturale din concentrul 0 - 100, fara trecere peste ordin;
O2 - sa calculeze mintal siruri de operatii de adunari si scaderi;
O3 - sa opereze cu notiunile matematice invatate: termeni, suma, descazut, scazator, diferenta, mai mare, mai mic, cu atat mai mult, cu atat mai putin, marit cu, micsorat cu;
O4 - sa afle termenul necunoscut in cadrul unor unor adunari si scaderi, cunoscand celalalt termen si rezultatul operatiei;
O5 - sa rezolve probleme cu o singura operatie;
O6 - sa compuna probleme dupa exercitii date;
O7 - sa rezolve individual exercitii si probleme asemanatoare celor lucrate frontal;
O8 - sa scrie corect cifrele si coloanele de exercitii, respectand pozitia corecta a corpului in timpul scrierii;
O9 - sa participe cu interes la lectie.
Rezultate asteptate:
ordonarea si sistematizarea cunostintelor privind rezolvarea adunarilor si scaderilor in concentrul 0 - 100;
operarea cu terminologia matematica specifica;
dezvoltarea rapiditatii de calcul, a gandirii matematice si a creativitatii;
aplicarea informatiilor dobandite in situatii concrete de viata.
Resurse:
metodologice: exercitiul, conversatia, explicatia, jocul didactic, algoritmizarea, problematizarea, munca independenta (diferentiata);
materiale: plansa cu rebus, plansa cu probleme ilustrate, fise de lucru;
bibliografice: ▪ programa scolara
▪ "Matematica - clasa I" (manual) Z. Loghin, St. Pacearca,
A. Raducan - Ed. Teora
▪ "Aritmetica - clasa I - exercitii, jocuri si probleme"
M. Neagu, C. Petrovici - Ed. Polirom, 1997
▪ "Metodica predarii matematicii la clasele I-IV" I. Neacsu
si colaboratorii - E.D.P.
psihologice: nivel mediu de informare si formare intelectuala;
umane: numarul elevilor - 11
Forme de activitate: frontala si individuala.
FISA DE LUCRU
Efectuati:
. 13+ 11+ 15- 17-
3 2 4 2
. . 12+ 14+ 24- 86-
5 12 13 42
Calculati si faceti proba:
. 13+ 2= 16- 2=
. . 17+11= 24-13=
Afla termenul necunoscut:
. 10+ =17 14- =11
. . 12+ =22 36- =32
Pune semnul potrivit:
. 10+ 5 10+ 7 20+ 8 20+ 3
Ana are 50 lei. Mama ii mai da 30 lei.
Cati lei are acum,Ana?
Rezolvare
DESFASURAREA LECTIEI
Secventele lectiei |
Ob |
Unitati de continut |
STRATEGII DIDACTICE |
RESURSE |
Modalitati de evaluare |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Emiterea sarcinilor si a informatiilor |
Rezolvarea sarcinilor |
Metode |
Mijloace didactice |
Forme de activitate |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Moment organizatoric |
|
Organizarea activitatii |
Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea lectiei.Se imparte clasa in doua echipe:"Ursuletii si Catelusii". |
Elevii isi pregatesc materialele necesare. |
conversatia |
toate materialele necesare |
activitate frontala |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Verificarea curenta |
|
Verificarea temei |
Se urmareste corectitudinea rezolvarii temei, aspectul general al acesteia; sunt evidentiate caietele cele mai ingrijite. |
Elevii citesc tema si corecteaza eventualele greseli. |
conversatia |
caietele |
activitate frontala |
observare sistematica |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Captarea atentiei |
O9 |
Dezlegarea unei ghicitori |
"Cine oare, cine este Carticica din poveste? Socotelile ne-nvata Zi de zi, de dimineata!" Din acest manual voi ati invatat foarte multe lucruri interesante despre numere si despre operatii cu acestea. |
manualul de matematica Elevii asculta cu atentie. |
problemati-zarea |
ghicitoare |
activitate frontala |
evaluare reciproca |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Enuntarea temei si a obiectivelor |
O3 |
Completarea rebusului |
Se prezinta plansa cu rebusul. Daca veti raspunde corect la intrebari, pe linia verticala vom descoperi ce fel de lectie vom face noi astazi. |
Urmaresc informatiile furnizate de invatator. |
conversatia jocul didactic conversatia exercitiul |
plansa rebus matematic |
activitate frontala activitate frontala |
evaluare reciproca observare sistematica |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
A
B 1. Operatie matematica al carei rezultat se numeste diferenta. 2. Pentru a verifica rezultatul obtinut vom face . 3. Numerele care se aduna se numesc . 4. Rezultatul adunarii se numeste . 5. In numarul 59, cifra 9 ocupa locul . 6. Semnul matematic folosit la adunare se numeste . 7. Intre descazut si scazator se scrie semnul . 8. Numarul din care scadem se numeste . 9. Operatia prin care se afla suma . 10. Rezultatul scaderii se numeste . 11. In numarul 27, cifra 2 ocupa locul . |
|
O9 |
"Adunarea si scaderea numerelor naturale pana la 100" |
Ce cuvant s-a format pe verticala? Ce inseamna "consolidare"? Se vor consemna obiectivele operationale pe intelesul elevilor. |
Consolidare Repetare in vederea insusirii temeinice a adunarii si scaderii. Asculta cu atentie. Scriu titlul lectiei in caiete. |
conversatia |
caiete |
activitate frontala |
observare sistematica | Reactuali- zarea cunostinte- lor |
O2 O1 O7 |
|
A. La abecedar astazi am invatat despre lumea basmelor. La matematica vom calatori in aceasta lume minunata. Recunoasteti personajul?(Se prezinta personajul-Pinocchio) Ce stiti despre acest personaj?La tabla am desenat traseul lui Pinocchio care se indreapta spre scoala.El intampina obstacole. Fiecare obstacol reprezinta personaje din povesti. Trebuie sa ghiceasca povestea si sa rezolve de pe ravase un exercitiu, o problema, pentru a depasi obstacolul.Pentru fiecare raspuns corect vor primi cate un pitic.Echipa castigatoare desface"Cutia cu surprize". Rezolv problemele legate de unele neintelegeri, apoi le cer sa urmareasca jocul: I. Povestea 'Capra cu trei iezi' 4 ravase cu ghicitori II.Povestea:"Punguta cu doi bani" 2 ravase cu probleme Se ajunge la obstacolul III - Povestea 'Scufita Rosie': 2 ravase cu aflarea unui numar necunoscut IV. Povestea 'Alba ca Zapada' 4 ravase cu ordonare si compararea numerelor V.Povestea "Ursul pacalit de vulpe" 2 ravase cu formarea numerelor dupa cerinte |
A fost cioplit dintrun lemn si cand spunea min- ciuni,ii crestea nasul. jocul didactic explicatia conversatia Fiecare echipa rezolva cate un exercitiu Rezolva pe tabla si scriu pe caiete. |
culegere de exercitii probleme distractive (ghicitori) fise de lucru fise de lucru |
activitate individuala activitate frontala activitate individuala activitate individuala activitate frontala |
evaluare orala evaluare orala evaluare scrisa evaluare reciproca observare sistematica | ||||
Realizarea feed - back- ului |
O5 |
|
Compuneti si rezolvati probleme dupa exercitiile date,pe plansa! |
Alcatuiesc si rezolva probleme dupa exercitiile date. |
problemati-zarea |
planse |
activitate frontala |
evaluare reciproca | ||||||||||||
Obtinerea performantei |
O6 |
|
Ajungand cu bine la scoala, pe Pinocchio il asteapta o surpriza: Calificativul F.b. El trebuie sa citeasca cuvantul obtinut din rezolvarea exercitiilor cu literele de pe spatele cartonaselorFOARTE BINE.Doamna invatatoare il felicita si il primeste in clasa I. |
Rezolva Exercitiile si descopera Calificativul "FOARTE BINE". |
problemati-zarea exercitiul |
plansa |
activitate frontala dirijata |
evaluare orala | ||||||||||||
Retentia si transferul |
|
|
Fise de lucru Corectarea orala a fiselor. Se fac aprecieri asupra felului in care au raspuns pe parcursul lectiei.Se stabileste echipa castigatoare,care desface "CUTIA CU SURPRIZE" . Se inmaneaza diplome la cele doua echipe. Se fixeaza tema pentru acasa: de alcatuit probleme dupa exercitiile: 42+ 3=? |
Rezolva fisele. Elevii isi reprezinta nivelul de performanta atins. Elevii noteaza si recepteaza indicatiile. |
conversatia |
fisele caietul |
Activitate individuala activitate frontala |
observare sistematica | ||||||||||||
RAVASE
Afla numarul necunoscut:
25 + a = 28 m - 20 = 40
Afla numarul necunoscut:
30 + a = 50 m - 50 = 90
Ordonati crescator numerele:
Ordonati descrescator numerele:
Comparati numerele: Comparati numerele:
30 49 _ 50 50 _ 50 43_ 34
29 _ 92 31 _ 31 24 _ 44 20 _ 2
Scrie toate numerele de doua cifre care se pot forma numai cu cifrele:0,4,5,6.
Scrie toate numerele de doua cifre care se pot forma numai cu cifrele:0,2,3,4.
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |