Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Scoala Nr.9 " Calistrat Hogas"Galati
Proiect didactic
Disciplina: Chimie
Clasa: VIII B
Profesor
Tema lectiei: Proprietatile chimice ale sarurilor
Tipul lectiei : Lectie mixtǎ
Scopul lectiei : Verificarea cunoștințelor referitoare la definiția ,denumirea , clasificarea și proprietațile fizice ale sǎrurilor ;de a face cunoscute elevilor proprietatile chimice și utilizǎrile sarurilor .
OBIECTIVE CADRU:
Cunoasterea si intelegerea fenomenelor chimice , a terminologiei si a conceptelor specifice domeniului chimiei.
Dezvoltarea capacitatii de explorare / investigare a realitatii si de rezolvare de probleme specifice domeniului chimiei .
Dezvoltarea capacitatii de comunicare , utilizand limbajul specific chimiei.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1. 1Sa utilizeze terminologia si conventiile stiintifice privind substantele simple si compuse.
1.2 Sǎ clasifice sǎrurile
2.1. Sa conduca operatii experimentale de laborator pentru a studia proprietatile substantelor
2.3 Sa interpreteze observatiile si datele obtinute in urma activitatilor experimentale.
2.6 Sa formuleze generalizari referitoare la comportarea fizico -chimica a unor substante , pornind de la cazuri particulare.
2.7 Sǎ deducǎ aplicații practice ale sǎrurilor
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 -Sǎ defineasca sǎrurile
O2 -Sǎ denumeascǎ și sǎ clasifice sǎrurile
O3 -Sǎ enumere și sǎ recunoascǎ proprietațile fizice ale sǎrurilor
O4 -Sa efectueze activitati experimentale pe baza unor sarcini scrise
O5- Sa utilizeze corect substantele si ustensilele necesare efectuarii activitatii experimentale
O6 -Sǎ completeze rubricile fișei de activitate experimentalǎ
O7-Sa scrie ecuatii ale reactiilor chimice care ilustreaza proprietati chimice ale sarurilor
O8- Sǎ formuleze concluzii cu privire la proprietatile sarurilor
O9-Sa aplice cunostintele dobandite in rezolvarea exercitiilor
METODE DIDACTICE UTILIZATE : conversatia , explicatia , experimentul , modelarea , invǎțarea prin descoperirea dirijatǎ , eseul de 5 minute.
MATERIALE SI MIJLOACE DE INVATAMINT :
Substate chimice : soluții de CuSO4 , FeSO4 ,AgNO3 , HCl , BaCl2; Fe, Cu, CuCO3, NaOH ,
Ustensile de laborator : eprubete, pipetǎ , stativ pentru eprubete
Fișe de lucru
Tabla , cretǎ , flipchart.
FORMA DE ACTIVITATE CU CLASA : activitate frontala , activitate de grup, activitate individualǎ
DESFASURAREA LECTIEI
I Momentul organizatoric (2 minute )
Salutul
Notarea elevilor absenti
II.Verificarea cunoștințelor (7min. ) referitoare la definiția , denumirea , clasificarea și proprietațile fizice ale sǎrurilor .
Se face o verificare frontalǎ .Pentru a verifica denumirea și clasificarea sǎrurilor elevii sub indrumarea profesorului rezolvǎ urmatoarele exerciții.
Exercițiul 1 Subliniați sǎrurile din exercițiul de mai jos și denumițile :
NaOH , NaCl, HCl , Na2CO3 , CuCl2, Ca(OH)2 , CuSO4 , CO2, AgNO3,FeSO4,CaO,BaCl2,H2SO4
Exercițiul 2 Corecteazǎ greșelile introduse intenționat in scrierea sǎrurilor urmatoare și denumește-le : CaCl3 , Fe2Cl3 , CaHCO3, Na(NO3)2 , K2HSO4 , Mg2CO3 , NaBr2 , Mg(SO4)2
Pentru a verifica proprietațile fizice elevii primesc o fișa prin rezolvarea cǎreia se verificǎ cunostințele acumulate . Toți elevii primesc fișa iar pentru rezolvare se numesc 2-4 elevi care urmeazǎ sǎ fie notați .
Dupǎ rezolvarea exercițiilor profesorul distribuie elevilor o fișǎ de lucru cu trei rubrici : Știu /Vreau sǎ știu /Am invǎțat.
Știu |
Vreau sǎ știu |
Am invǎțat |
|
|
|
Rubricile ,,Știu'' și ,,Vreau sǎ știu'' se completeazǎ in urma unui brainstorming. Deoarece elevii au un nivel scǎzut de informații se folosesc intrebǎri de tipul : Ce știți despre sǎruri ? ,Sǎrurile ca reactanți au fost intalnite in studiul substanțelor simple sau compuse . Care sunt aceste substante ?
Elevilor li se cere sǎ analizeze ceea ce știu , sǎ observe pe acelea care au puncte comune și pot fi incluse intr-o categorie mai generalǎ .
Etapa ,,Vreau sǎ știu ''presupune formularea unor intrebǎri care apar dupǎ completarea primei rubrici .
III Anuntarea temei si a obiectivelor la nivelul elevilor (2minute )
Astǎzi vom studia proprietațile chimice ale acestor substanțe . Se scrie titlul lecției pe tablǎ ,, Sǎruri - proprietǎți chimice și utilizǎri".
La sfarșitul acestei ore va trebui sǎ cunoașteți principalele poprietați chimice și utilizǎri ale sǎrurilor și sǎ scrieți ecuații ale reacțiilor care ilustreazǎ aceste proprietǎți .
IV.Conducerea invǎțǎrii ( 30 minute )
Proprietǎțile chimice ale sǎrurilor vor fi puse in evidențǎ experimental conform indicațiilor din fișa de lucru . Fișa de lucru conține : activitatea experimentalǎ , substante și ustensile folosite și modul de lucru . Elevii realizeazǎ activitǎțile din fișa de lucru, noteazǎ observațiile și scriu ecuațiile reacțiilor chimice .
Se scriu pe tablǎ ecuațiile reacțiilor chimice .
Reacția sǎrurilor cu metalele
Fe + CuSO4 → FeSO4 + Cu↓
Cu + 2AgNO3 → Cu(NO3)2+ 2Ag ↓
Reacția sǎrurilor cu bazele
CuSO4 + 2NaOH → Cu(OH)2 + Na2SO4
FeSO4 + 2NaOH → Fe(OH)2↓ + Na2SO4
Informație :Reacția se folosește la obținerea bazelor insolubile .
3)Reacția sǎrurilor cu acizii
BaCl2 + H2SO4 → BaSO4 ↓ + 2HCl
Informație : BaCl2 este folosit pentru recunoașterea H2SO4 și a sulfaților
CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + CO2 ↑+ H2O
4)Reacția cu alte sǎruri
BaCl2 + Na2SO4 → BaSO4↓ + 2NaCl
5)Descompunerea termicǎ a sǎrurilor
CuCO3 → CuO + CO2↑
Elevii corecteazǎ sau completeazǎ ecuațiile reacțiilor chimice scrise in fișa de lucru Se stabilesc cu ajutorul elevilor principalele utilizǎri ale sǎrurilor.
Utilizǎri:
- recunoașterea unor substanțe
-materiale de construcții
-in gospodǎrie
-medicina
-obținerea sticlei
-rafinarea cuprului
-obținerea produselor clorosodice
-ingrǎșǎminte chimice
-lacuri ,vopsele
Sarcina de lucru :Completați rubrica ,,Am invǎțat ''a primei fișe de lucru.
Evaluarea formativǎ (7minute )
Realizați un eseu cu tema ,, Dacǎ aș fi o sare aș fi". Argumentați rǎspunsul .
Notarea elevilor (2 minute ) care s-au evidențiat pe parcursul lecției
Tema pentru acasǎ :
Lecția din manual de la pagina 105-106
Exercițiul 2/107 din manual .
Anexa1
FIȘA DE LUCRU
Știu |
Vreau sǎ știu |
Am invǎțat |
Definiția sǎrurilor Clasificarea sǎrurilor Proprietațile fizice ale sǎrurilor Bazele reactionazǎ cu sǎrurile Acizii reacționeazǎ cu sǎrurile Fe reacționeazǎ cu CuSO4 |
Care sunt proprietǎțile chimice ale sǎrurilor ? Ce utilizǎri au sǎrurile ? |
Sǎrurile reacționeazǎ cu : -unele metale -cu bazele solubile -cu acizii mai puternici decat aceia de la care provin ele -pot reacționa intre ele -unele sǎruri se descompun prin incǎlzire Utilizǎrile sǎrurilor . |
Anexa2
1. La temperatura obișnuitǎ, sǎrurile sunt:
a) substanțe solide, cristalizate;
b) substanțe solide sau lichide;
c) substanțe solide, lichide sau gazoase.
2. Privind culoarea sǎrurilor, este valabilǎ afirmația:
a) sǎrurile sunt substanțe solide, cristalizate, albe;
b) sǎrurile sunt substanțe solide, cristalizate, colorate;
c) Sǎrurile sunt substanțe solide, cristalizate, albe sau colorate.
3. Privind solubilitatea in apǎ, este valabilǎ afirmația:
a) sǎrurile sunt substanțe solide, insolubile in apǎ;
b) sǎrurile sunt substanțe solide, unele solubile iar altele insolubile in apǎ;
c) sǎrurile sunt substanțe solide, solubile in apǎ.
4. Sarea cunoscuta sub numele de "piatra vanatǎ" are formula:
a) AgNO3;
b) MgSO4;
c) CuSO4.
5. Carbonatul de calciu este:
a) componentul principal al calcarului, marmura sau creta;
b) atat o sare neutrǎ cat și o sare acidǎ;
c) sarea de bucatarie.
6. Denumirea corecta a NaHCO3 este:
a) carbonat de sodiu (soda de rufe);
b) carbonat neutru de sodiu (soda calcinatǎ);
c) carbonat acid de sodiu (bicarbonat de sodiu).
7. Sarea de bucatarie, este:
a) NaCl;
b) KCl;
c) NaOH.
8. Privind conductibilitatea electricǎ a soluțiilor este valabilǎ afirmația :
a) sǎrurile conduc curentul electric in stare de agregare solidǎ ;
b) soluțiile de sǎruri conduc curentul electric ;
c) sǎrurile conduc curentul electric atat in stare solidǎ cat și sub formǎ de soluții ;
Anexa 3
Corelația obiective-itemi
|
I1 |
I2 |
I3 |
I4 |
I5 |
O1 |
X |
|
|
|
|
O2 |
|
X |
X |
|
|
O3 |
|
|
X |
X |
|
O4 |
|
|
|
X |
|
O5 |
|
|
|
X |
|
O6 |
|
|
|
X |
|
O7 |
|
|
|
X |
|
O8 |
|
|
|
X |
|
O9 |
X |
X |
|
|
X |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |