Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Scoala Nr.9 " Calistrat Hogas"
Proiect didactic
DATA: 19.05.2009
Disciplina: Chimie
Clasa: VIII B
Profesor
Tema lectiei: Proprietatile chimice ale sarurilor
Tipul lectiei : Lectie mixtǎ
Scopul lectiei : Verificarea cunostintelor referitoare la definitia ,denumirea , clasificarea si proprietatile fizice ale sǎrurilor ;de a face cunoscute elevilor proprietatile chimice si utilizǎrile sarurilor .
OBIECTIVE CADRU:
Cunoasterea si intelegerea fenomenelor chimice , a terminologiei si a conceptelor specifice domeniului chimiei.
Dezvoltarea capacitatii de explorare / investigare a realitatii si de rezolvare de probleme specifice domeniului chimiei .
Dezvoltarea capacitatii de comunicare , utilizand limbajul specific chimiei.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1. 1Sa utilizeze terminologia si conventiile stiintifice privind substantele simple si compuse.
1.2 Sǎ clasifice sǎrurile
2.1. Sa conduca operatii experimentale de laborator pentru a studia proprietatile substantelor
2.3 Sa interpreteze observatiile si datele obtinute in urma activitatilor experimentale.
2.6 Sa formuleze generalizari referitoare la comportarea fizico -chimica a unor substante , pornind de la cazuri particulare.
2.7 Sǎ deducǎ aplicatii practice ale sǎrurilor
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 -Sǎ defineasca sǎrurile
O2 -Sǎ denumeascǎ si sǎ clasifice sǎrurile
O3 -Sǎ enumere si sǎ recunoascǎ proprietatile fizice ale sǎrurilor
O4 -Sa efectueze activitati experimentale pe baza unor sarcini scrise
O5- Sa utilizeze corect substantele si ustensilele necesare efectuarii activitatii experimentale
O6 -Sǎ completeze rubricile fisei de activitate experimentalǎ
O7-Sa scrie ecuatii ale reactiilor chimice care ilustreaza proprietati chimice ale sarurilor
O8- Sǎ formuleze concluzii cu privire la proprietatile sarurilor
O9-Sa aplice cunostintele dobandite in rezolvarea exercitiilor
METODE DIDACTICE UTILIZATE : conversatia , explicatia , experimentul , modelarea , invǎtarea prin descoperirea dirijatǎ , eseul de 5 minute.
MATERIALE SI MIJLOACE DE INVATAMINT :
Substate chimice : solutii de CuSO4 , FeSO4 ,AgNO3 , HCl , BaCl2; Fe, Cu, CuCO3, NaOH ,
Ustensile de laborator : eprubete, pipetǎ , stativ pentru eprubete
Fise de lucru
Tabla , cretǎ , flipchart.
FORMA DE ACTIVITATE CU CLASA : activitate frontala , activitate de grup, activitate individualǎ
DESFASURAREA LECTIEI
I Momentul organizatoric (2 minute )
Salutul
Notarea elevilor absenti
II.Verificarea cunostintelor (7min. ) referitoare la definitia , denumirea , clasificarea si proprietatile fizice ale sǎrurilor .
Se face o verificare frontalǎ .Pentru a verifica denumirea si clasificarea sǎrurilor elevii sub indrumarea profesorului rezolvǎ urmatoarele exercitii.
Exercitiul 1 Subliniati sǎrurile din exercitiul de mai jos si denumitile :
NaOH , NaCl, HCl , Na2CO3 , CuCl2, Ca(OH)2 , CuSO4 , CO2, AgNO3,FeSO4,CaO,BaCl2,H2SO4
Exercitiul 2 Corecteazǎ greselile introduse intentionat in scrierea sǎrurilor urmatoare si denumeste-le : CaCl3 , Fe2Cl3 , CaHCO3, Na(NO3)2 , K2HSO4 , Mg2CO3 , NaBr2 , Mg(SO4)2
Pentru a verifica proprietatile fizice elevii primesc o fisa prin rezolvarea cǎreia se verificǎ cunostintele acumulate . Toti elevii primesc fisa iar pentru rezolvare se numesc 2-4 elevi care urmeazǎ sǎ fie notati .
Dupǎ rezolvarea exercitiilor profesorul distribuie elevilor o fisǎ de lucru cu trei rubrici : Știu /Vreau sǎ stiu /Am invǎtat.
Știu |
Vreau sǎ stiu |
Am invǎtat |
|
|
|
Rubricile ,,Știu'' si ,,Vreau sǎ stiu'' se completeazǎ in urma unui brainstorming. Deoarece elevii au un nivel scǎzut de informatii se folosesc intrebǎri de tipul : Ce stiti despre sǎruri ? ,Sǎrurile ca reactanti au fost intalnite in studiul substantelor simple sau compuse . Care sunt aceste substante ?
Elevilor li se cere sǎ analizeze ceea ce stiu , sǎ observe pe acelea care au puncte comune si pot fi incluse intr-o categorie mai generalǎ .
Etapa ,,Vreau sǎ stiu ''presupune formularea unor intrebǎri care apar dupǎ completarea primei rubrici .
III Anuntarea temei si a obiectivelor la nivelul elevilor (2minute )
Astǎzi vom studia proprietatile chimice ale acestor substante . Se scrie titlul lectiei pe tablǎ ,, Sǎruri - proprietǎti chimice si utilizǎri".
La sfarsitul acestei ore va trebui sǎ cunoasteti principalele poprietati chimice si utilizǎri ale sǎrurilor si sǎ scrieti ecuatii ale reactiilor care ilustreazǎ aceste proprietǎti .
IV.Conducerea invǎtǎrii ( 30 minute )
Proprietǎtile chimice ale sǎrurilor vor fi puse in evidentǎ experimental conform indicatiilor din fisa de lucru . Fisa de lucru contine : activitatea experimentalǎ , substante si ustensile folosite si modul de lucru . Elevii realizeazǎ activitǎtile din fisa de lucru, noteazǎ observatiile si scriu ecuatiile reactiilor chimice .
Se scriu pe tablǎ ecuatiile reactiilor chimice .
Reactia sǎrurilor cu metalele
Fe + CuSO4 → FeSO4 + Cu↓
Cu + 2AgNO3 → Cu(NO3)2+ 2Ag ↓
Reactia sǎrurilor cu bazele
CuSO4 + 2NaOH → Cu(OH)2 + Na2SO4
FeSO4 + 2NaOH → Fe(OH)2↓ + Na2SO4
Informatie :Reactia se foloseste la obtinerea bazelor insolubile .
3)Reactia sǎrurilor cu acizii
BaCl2 + H2SO4 → BaSO4 ↓ + 2HCl
Informatie : BaCl2 este folosit pentru recunoasterea H2SO4 si a sulfatilor
CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + CO2 ↑+ H2O
4)Reactia cu alte sǎruri
BaCl2 + Na2SO4 → BaSO4↓ + 2NaCl
5)Descompunerea termicǎ a sǎrurilor
CuCO3 → CuO + CO2↑
Elevii corecteazǎ sau completeazǎ ecuatiile reactiilor chimice scrise in fisa de lucru Se stabilesc cu ajutorul elevilor principalele utilizǎri ale sǎrurilor.
Utilizǎri:
- recunoasterea unor substante
-materiale de constructii
-in gospodǎrie
-medicina
-obtinerea sticlei
-rafinarea cuprului
-obtinerea produselor clorosodice
-ingrǎsǎminte chimice
-lacuri ,vopsele
Sarcina de lucru :Completati rubrica ,,Am invǎtat ''a primei fise de lucru.
Evaluarea formativǎ (7minute )
Realizati un eseu cu tema ,, Dacǎ as fi o sare as fi". Argumentati rǎspunsul .
Notarea elevilor (2 minute ) care s-au evidentiat pe parcursul lectiei
Tema pentru acasǎ :
Lectia din manual de la pagina 105-106
Exercitiul 2/107 din manual .
Anexa1
FIȘA DE LUCRU
Știu |
Vreau sǎ stiu |
Am invǎtat |
Definitia sǎrurilor Clasificarea sǎrurilor Proprietatile fizice ale sǎrurilor Bazele reactionazǎ cu sǎrurile Acizii reactioneazǎ cu sǎrurile Fe reactioneazǎ cu CuSO4 |
Care sunt proprietǎtile chimice ale sǎrurilor ? Ce utilizǎri au sǎrurile ? |
Sǎrurile reactioneazǎ cu : -unele metale -cu bazele solubile -cu acizii mai puternici decat aceia de la care provin ele -pot reactiona intre ele -unele sǎruri se descompun prin incǎlzire Utilizǎrile sǎrurilor . |
Anexa2
1. La temperatura obisnuitǎ, sǎrurile sunt:
a) substante solide, cristalizate;
b) substante solide sau lichide;
c) substante solide, lichide sau gazoase.
2. Privind culoarea sǎrurilor, este valabilǎ afirmatia:
a) sǎrurile sunt substante solide, cristalizate, albe;
b) sǎrurile sunt substante solide, cristalizate, colorate;
c) Sǎrurile sunt substante solide, cristalizate, albe sau colorate.
3. Privind solubilitatea in apǎ, este valabilǎ afirmatia:
a) sǎrurile sunt substante solide, insolubile in apǎ;
b) sǎrurile sunt substante solide, unele solubile iar altele insolubile in apǎ;
c) sǎrurile sunt substante solide, solubile in apǎ.
4. Sarea cunoscuta sub numele de "piatra vanatǎ" are formula:
a) AgNO3;
b) MgSO4;
c) CuSO4.
5. Carbonatul de calciu este:
a) componentul principal al calcarului, marmura sau creta;
b) atat o sare neutrǎ cat si o sare acidǎ;
c) sarea de bucatarie.
6. Denumirea corecta a NaHCO3 este:
a) carbonat de sodiu (soda de rufe);
b) carbonat neutru de sodiu (soda calcinatǎ);
c) carbonat acid de sodiu (bicarbonat de sodiu).
7. Sarea de bucatarie, este:
a) NaCl;
b) KCl;
c) NaOH.
8. Privind conductibilitatea electricǎ a solutiilor este valabilǎ afirmatia :
a) sǎrurile conduc curentul electric in stare de agregare solidǎ ;
b) solutiile de sǎruri conduc curentul electric ;
c) sǎrurile conduc curentul electric atat in stare solidǎ cat si sub formǎ de solutii ;
Anexa 3
Corelatia obiective-itemi
|
I1 |
I2 |
I3 |
I4 |
I5 |
O1 |
X |
|
|
|
|
O2 |
|
X |
X |
|
|
O3 |
|
|
X |
X |
|
O4 |
|
|
|
X |
|
O5 |
|
|
|
X |
|
O6 |
|
|
|
X |
|
O7 |
|
|
|
X |
|
O8 |
|
|
|
X |
|
O9 |
X |
X |
|
|
X |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |