Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
proiect didactic
Disciplina: Chimia
Clasa: VIII-B
Locul petrecerii: LT "Sergiu Coipan", cab.8
Tipul lectiei: Mixta
Durata: 45 min
Data:12. 03.2009
Subiectul: "Disocierea sarurilor"
Obiective:
Elevul sa fie capabil:
O1- sa defineasca notiunile: electroliti, sare neutra, sare acida din punct de vedere al disoc. Electrolitic;
O2- sa modeleze formule de compusi chimici;
O3- sa clasifice tipurile de saruri;
O4- sa scrie ecuatiile de disociere a sarurilor acide si neutre;
O5- sa rezolve exercitii si probleme de calcul la tema: "Disociatia electronica".
Metode si procedee:
Mottoul, integrama, converstie, Braistormingul, lucrul in grup, sinteza, comparatie, graficul T, explicarea, problematizarea, schema de reper, metoda clustering(ciorchine), modelarea, exercitiul.
Mijloace educationale:
Manualul cl.VIII-a, ghidul profesorului, sistemul periodic, tabelul "Solubilitatea acizilor, bazelor si sarurilor in apa", integrama, fase de lucru, postere, coala de hirtie.
Etapele lectiei |
Ob-ve |
Timpul |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Metode si tehnici |
Forme de lucru |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I. evocarea Moment organizatoric Repetarea si consolidarea cunostintelor si competentelor obtinute la lectiile precedente. |
|
|
Motto: " Daca inveti
pentruati aminti, vei uita. Daca intelegi ceea ce inveti,
iti vei aminti." Profesorul le imparte insarcinarile. Fisa 1 Echipa 1. Alegeti afirmatiile corecte. Hidroxidul de potasiu KOH este: a) baza b) alcalie Baza c) baza insolubila d) baza solubila KOH e) sare solubila alcalie f) acid Argumentati raspunsul Echipa 2. Fisa Nr1 Selectati din sirul dat bazele si completati tabelul: Sirul: FeCl2; NaOH; Cu(OH)2; ZnSO4; H2SO4 ; Al(OH)3; HCl; KOH; H2CO3; LiOH ;Fe(OH)3. |
Mottoul Comenteti Scriu raspunsul e o coala de hirtie, la tabla cite un elev comenteaza raspunsul Baze
|
De completat tabelul |
Lucrul in grup |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Echipa 3. FisaNr1 Din ionii NH4 si OH- alcatuiti formula hidroxidului de aminiu. Scrieti ecuatia disociatiei electrolitice.NH4+ + OH- Ce fel de baza este ea? Echipa 4. Gasiti calea de cistig pe care o alcatuiesc bazele alcaline
Vom completa integrama: Profrsorul citeste insarcinarile. Ionul se numeste Substatele ale caror solutii si topituri nu conduc curecntul electric . Conduc rau curentul electric, electrolitii . Ioni cu sarcina pozitiva . Bazele solubile se numesc . Clasa de compusi . Ionii cu sarcina negativa . Conduc bine curentul electric , electroliti Clasa de compusi ce disociaza in cationi de hidrogen si anioni de resturi acide . Substante ale caror solutii si topituri conduc curentul electric . Ce cuvint cheia am obtinut pe verticala? |
O baza slaaba, solubila in apa
Calea de cistigeste: Ca(OH)2, KOH, Ba(OH)2. Un elev completeaza integrama la tabla. Elevii raspund
|
Integrama Braistor- mingul |
Lucrul in grup |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
II. Realizarea Sensului |
O2 |
|
Astazi vom studia o proprietate caracteristica pentru saruri si anume "Disocierea sarurilor", care este subiectul lectiei. Profesorul scrie tema pe tabla. Alcatuiti formule de substante compuse. Analizam tabelul
|
Elevii scriu tema in caiete. Elevii se cunosc cu obiectivele lectiei, care sint scrise pe tabla in partea dreapta Elevii numesc formulele . De ex. H2O, HCl,H2SO4, NaCl . Exista diferite tipuri de saruri . Am luat cunostinta cu 2 tipuri de saruri |
problematizarea Comparatie Graficul T |
Lucrul in grup |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
O1 |
|
* Definiti sarurile neutre? * Prin ce se deosebeste compozitia sarurilor neutre de cele acide? Cunoasteti:
sarii de bucatarie? Soda de spalat? Soda alimetara? Profesorul face schema : Saruri N A Cum disociaza sarurile neutre solubile?(complet) Definiti sarurile neutre din punct de vedere a disociatiei electrolitice Cum disociaza sarurile acide? Definiti sarurile acide din punct de vedere a disociatiei electrolitice? |
NaCl Clorura de sodiu NaCl=Na+ + Cl2- NaHCO3=Na+ +HCO3 HCO3 H++CO32 Sulfura de sodiu NaS=2Na+ +S2- hidrogenacarbonatul de Sodiu Elevii alcatuiesc definitia sarurilor neutre. Disociaza complet in cationi de metal si amonii de rest acid, fiind electroliti tari in doua trepte. Restul acid disociaza suplimentar ca electrolitii slabi. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
O4 |
|
Sarcina de lucru Fisa N2 Alcatuiti ecuatiile de disociere a sarurilor, daca partea stinga a ecuatiei este cuprinsa in coloana A, iar partea dreapta in coloana B. Vezi pag.103(sus) I. II. III. IV. NaNO3= . BaCl2= . CaSO4 = . AlCl3= . NaCl= . Ba(NO3)= . FeSO = . Na2CO3= . NH4= . CaCl2= . Fe2(SO4)3= . K3PO4= . De numit ionii anionii Cationii Importanta sarurilor De completat schema: |
Oral cite un elev din fiecare grup citeste ec. Disocierii electrolit.
Na2CO3 Servicii
casnice, soda de spalat | Lucrul cu manualul Clustering |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
III.Reflectia |
O3 |
|
Din ioniicorespunzatori alcatuiti formulele sarurilor si completati tabelul. Din timp este alcatuit tabelul pe tabla (partea stinga).
Pentru cationi K+si Ca - la tabla, pentru Na si (de sine statator) Tema pe acasa paragraful 5.9 pag 101-102 Ex.1 pag. 10 Notrea elevilor De rezolvat problema Fisa N3 Calculeaza masa clorurii de sodiu (NaCl) si a apei necesare pentru a pregati 120g de solutie cu partea de masa de NaCl egala cu 5%( folosita la pregatirea muraturilor) |
La tabla cite un elev scrie formula Se da: Rezolvare: m(sol)=120g elevi rezolva problema in caiete W(NaCl)=5% m(NaCl)-? M(H2O)- ? |
Algoretmizarea Problematiz. Exercitiu. |
Lucrul in grup |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |