QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

DIDACTIC CLASA:a II-a Limba si literatura romana 'Cheile", dupa Tudor Arghezi





PROIECT DIDACTIC


DATA:

CLASA:a II-a B

ARIA CURRICULARA:Limba si comunicare

DISCIPLINA:Limba si literatura romana



TEMA:,,Cheile",dupa Tudor Arghezi

TIPUL LECTIEI:consolidare

SCOPUL:Exersarea si perfectionarea actului citirii;activizarea si imbogatirea vocabularului.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1:sa citeasca corect,fluent,constient si expresiv textul,tinand cont de semnele de punctuatie si de continutul acestuia;

O2:sa asocieze cuvintele noi cu explicatiile corespunzatoare;

O3:sa gaseasca expresii cu cuvantul ,,a da",precizand sensul lor;

O4:sa formuleze intrebari si raspunsuri referitoare la fragmentul citit;

O5:sa ordoneze cuvinte pentru a formula raspunsul la o intrebare;

O6:sa redea prin cuvinte proprii,cu sprijin,(cate)un fragment din text;

STRATEGII DIDACTICE:

  • Metode si  procedee:conversatia,explicatia,munca independenta,exercitiul,jocul didactic;
  • Mijloace de invatamant:fise de lucru,buline;
  • Forme de organizare:frontal,pe grupe,individual

BIBLIOGRAFIE:

  • ,,Curriculum pentru clasele I si a II-a" ,Bucuresti,2003
  • Ioan Serdean-,,Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV",E.D.P.,Bucuresti
  • Corneliu Craciun-,,Metodica predarii limbii romane in invatamantul primar"





FISA DE LUCRU


1.Completeaza cu ,,sau" si ,,s-au":

Copiii______jucat prin casa ______prin parc?


2.Uniti cuvintele cu intelesul lor:

nedumeriti   bani

a complota   mirati

parale   a se amesteca in discutie

a interveni    a se intelege in secret


3.Raspunde la intrebare,ordonand cuvintele:

Ce au gasit Mitu si Barutu in dulap?

incuiate ,gasit ,dulap ,au ,Mitu ,in ,Barutu ,si ,cutii




4.Formulati intrebari pentru urmatoarele raspunsuri:


Dupa ce s-au suit pe scaune s-a auzit un zgomot asurzitor.


Dulapul s-a rasturnat peste copii.



ETAPELE LECTIEI

CONTINUTUL

INSTRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

METODE SI PROCEDEE


MIJLOACE DE INVATA-MANT

FORME DE ORGANIZA-RE

1.Moment organizatoric

Asigurarea climatului favorabil desfasurarii activitatii.





2.Verificarea temei

Invatatoarea recita o poezie de Tudor Arghezi,iar copiii trebuie sa spuna titlul si autorul.

Se verifica frontal tema pentru acasa :date biografice despre autor,titluri de carti,poezii.

conversatia

Carti scrise de T. Arghezi

frontal

-capacitatea de a selecta date despre autor

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Elevii sunt anuntati ca vor arata cat de bine citesc textul,vor formula intrebari si raspunsuri,vor face ex.de vocabular.

explicatia


frontal

-capacitatea de concentrare a atentiei

4.Dirijaea invatarii





































































5.Obtinerea performantei

  • Moment ortografic :

Elevii rezolva individual exercitiul 1. de pe fisa :

1.Completati cu ,,sau '' si ,,s-au'' :

Copiii_____jucat prin casa ____prin parc ?

Un elev comunica modul in care a completat ,justificand,iar altul scrie enuntul la tabla.

  • Citirea pe sarite a textului.Se fac aprecieri.

Se rezolva ex.2 de pe fisa :

2.Uniti cuvintele cu intelesul lor :

nedumeriti bani

a complota mirati

parale a se amestaca in discutie

a interveni  a se intelege in secret

Elevii lucreaza individual,apoi comunica oral modul in care au rezolvat.Se alcatuiesc ,oral,propozitii cu cuvintele din prima coloana.

-Citirea selectiva a textului :,,Propozitia in care se comunica ce au gasit copiii in dulap( . au dat de cutii . ).Propozitia in care se comunica ce au hotarat parintii si unchiul Sesis( . va dam cheile . )Ce inteles are expresia,,au dat de cutii '' ?-au gasit.Dar,,a da cheile'' ?-a inmana,a oferi. Scrieti si voi in caiete aceste expresii si dati exemple de altele ce se formeaza cu cuvintul,,a da''

-Invatatoarea scrie la tabla expresiile,iar elevii in caiete :

a da buna ziua=a saluta

la gunoi=a arunca

la ziar=a publica

viata=a naste

ortu' popii=a muri

buzna=a navali etc.

-Un copil citeste primul fragment.Colectivul se imparte in doua grupe.Prima grupa pune intrebari referitoare la fragmentul citit,iar a doua raspunde.Se inverseaza rolurile.Pentru fiecare intrebare si raspuns grupul primeste o bulina.Va fi declarat castigator grupul cu mai multe buline.

Un copil citeste al doilea fragment.

Se rezolva ex. 3 de pe fisa :

3.Ordoneaza cuvintele pentru a raspunde la intrebare :

Ce au gasit Mitu si Barutu in dulap ?

  • incuiate,gasit,dulap,au,Mitu, in,Barutu,si,cutii

Lucreaza independent,apoi comunica oral propozitia.

  • Un elev citeste al III-lea fragment.Se rezolva ex.4 de pe fisa :

4.Formulati intrebari pentru urmatoarele raspunsuri :

-Dupa ce s-au suit pe scaune s-a auzit un zgomot asurzitor.

-Dulapul s-a rasturnat peste copii.

  • Se citeste al IV-lea fragment.

Elevii raspund la intrebarile invatatoarei :Ce au hotarat maicuta,tatutu si unchiul Sesis ?Ce indatoriri vor avea copiii ? Dar parintii ?Cum se uitau cei doi copii ?De ce ?S-au purtat frumos cei doi copii ?De ce ?Este corecta hotararea familiei ?

  • Citire in lant.

Pe tabla sunt scrise ideile principale(erau date in manual,copiii doar le-au ordonat ora trecuta).Copiii citesc ideile si povestesc textul pe fragmente.Un elev va povesti in intregime textul.

Elevii propun finaluri textului .Vor spune ce au invatat din acest text.

Se citeste textul pe roluri.


Exercitiul





Conversatia




Explicatia

Exercitiul








Conversatia


Explicata


Exercitiul















Jocul didactic








Conversatia

Explicatia






Exercitiul

Conversatia












conversatia

Fise de lucru





















Caiete

















Buline








Fise de lucru










Fisa de lucru

Individual






Frontal




Individual





Frontal





Frontal


















Pe grupe

Frontal







Individual




Frontal






















frontal

-capacitatea de a completa corect enuntul




-capacitatea de a citi corect ,fluent,constient

-capacitatea de a asocia cuvintele cu intelesul lor


-capacitatea de a alcatui propozitii cu cuvintele noi



-capacitatea de a gasi expresii cu ,,a da'',precizand sensul















-capacitatea de a formula intrebari si raspunsuri referitoare la fragmentul citit






-capacitatea de a ordona cuvinte in propozitii









-capacitatea de a formula intrebari pentru raspunsuri date






-capacitatea de a formula raspunsuri corecte la intrebari

-capacitatea de a reda prin cuvinte proprii un fragment

6.Tema pt. acasa

Sa citeasca povestea,,Poveste cu oi ''din ,,Cartea cu jucarii''

explicatia


frontal


7.Incheierea activitatii

Se apreciaza activitatea desfasurata de elevi :participarea la lectie,raspunsuri

explicatia


frontal



Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }