Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
PROFESOR PSIHOPEDAGOG
CLASA: a X-a
SUBIECTUL: Relatiile interpersonale si rolul lor in formarea personalitatii
SCOPUL LECTIEI: Insusirea cunostiintelor despre relatiile interpersonale si rolul lor in formarea personalitatii
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1-sa defineasca conceptele prezentate;
O2- sa dea exemple de relatii interpersonale
O3- sa spuna care sunt tipurile de relatii interpersonaledupa criteriile
prezentate;
O4- sa enumere barierele care intervin in cadrul comunicarii interper-
sonale;
O5- sa spuna care este rolul relatiilor interpersonale in formarea per-
sonalitatii.
TIPUL LECTIEI: predare- invatare;
STRATEGII DIDACTICE:
v Metode si procedee: conversatia, explicatia, exemplul, problematizarea, expunerea, joc didactic- metoda cearsafului.
v Material didactic: prezentare in PowerPoint, fise de lucru.
RESURSE INFORMATIONALE
o A. NECULAU, PSIHOLOGIE, MANUAL PENTRU CLASA A X-A, ED. POLIROM, IASI, 2005
o D. SALAVASTRU, DIDACTICA PSIHOLOGIEI, ED. POLIROM, 1999
ETAPELE LECTIEI |
OB. OPERAT. |
CONTINUTUL ACTIVITATII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|
METODE SI PROCEDEE |
RESURSE MATERIALE |
||||
MOMENT ORGANIZATORIC |
|
Voi asigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a lectiei. |
|
|
|
VERIFICAREA CUNOSTINTELOR PREDATE ANTERIOR |
|
Voi verifica cunostiintele predate anterior solicitand elevii sa raspunda la cateva intrebari: -Ce este temperamentul? - Ce sunt aptitudinile? -Ce este caracterul? |
exercitiul |
|
Aprecieri verbale |
CAPTAREA ATENTIEI |
|
Voi citi elevilor un fragment din 'Micul print' al lui Antoine de Saint-Exupery ( din manual de la pagina 149). Voi solicita apoi elevii sa-mi spuna despre ce cred ei ca e vorba in acest text. |
problematiza rea |
fragment din ' Micul print', de Antoine de Saint-Exupery |
aprecieri verbale |
ANUNTAREA TITLULUI SI A OBIECTIVELOR |
|
-Astazi vom vorbi despre: ' RELATII INTERPERSONALE SI ROLUL LOR IN FORMAREA SI DEZVOLTAREA PERSONALITATII' La sfarsitul lectiei veti sti sa definiti aceste concepte, veti putea enumera tipuri de relatii sociale si vom vedea care sunt barierele care intervin in comunicarea interpersonala. |
conversatia |
prezentare in PowerPoint |
|
DIRIJAREA INVATARII |
O1 O2 O3 O4 O5 |
Pe baza textului citit mai sus voi defini cu ajutorul elevilor notiunea de relatii interpersonale. 'Omul nu poate trai singur, izolat, rupt de ceilalti oameni. Dimpotriva, el se raporteaza permanent la altii, actioneaza impreuna cu ei, stabileste relatii cu cei din jur. Aceste relatii sunt foarte multiple, variate si actioneaza in planuri diferite. Ele se intind de la relatia de simpatie dintre doua persoane, pana la cea de rudenie sau de vecinatate. Astfel, definim relatiile interpersonale ca legaturi psihologice, constiente si directe intre oameni. -Dati exemple de relatii interpersonale! Voi propune elevilor un joc ce se bazeaza pe metoda cearsafului (ANEXA 1). Voi imparti elevii in 3 echipe. Fiecare echipa va raspunde la un set de intrebari. Echipa care va acumule cale mai multe raspunsuri corecte va fi castigatoare. Pe baza raspunsurilor elevilor vom intocmi urmatoarea schema de clasificare a tipurilor de relatii interpersonale: A.Criteriul nevoilor si trebuintelor indivizilor implicate in relatia interpersonala; a)relatii de intercunoastere; b)relatii de intercomunicare; c)relatii afectiv-simpatetice. B.Criteriul procesual-dinamic; 1)Relatii ce nu produc modificarea particularitatilor personale ale partenerilor: a) de cooperare; b) de competitie; c) de conflict. 2)Relatii interpersonale ce determina schimbarea caracteristicilor personale ale partenerilor: a) de acomodare; b) de asimilare ( fuziune de mentalitati); a) de stratificare ( ierarhizarea partenerilor); b) de alienare (instrainare, indepartare). Voi solicita elevilor exemple pentru fiecare tip de relatie prezentat. -In calea comunicarii interpersonale pot aparea, insa, o serie de bariere: -filtrarea informatiilor: - blocajul; -bruiajul; -dstorsiunea informatiilor; -Care credeti ca este rolul relatiilor interpersonale in formarea personalitatii? Voi explica elevilor ca relatiile il "forteaza" pe om sa perceapa , sa comunice, sa se exteriorizeze afectiv si comportamental etc.Lumea launtrica a persoanei umane este profound |
conversatia euristica exemplul explicatia jocul didactic expunerea |
|
aprecieri verbale aprecieri individuale aprecieri verbale |
OBTINEREA PERFORMANTEI ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI |
|
Voi solicita elevilor rezolvarea unor exercitii de pe o fisa de evaluare. (ANEXA2) |
problematiza -rea |
fisa de evaluare |
aprecieri individuale |
EVALUARE |
|
|
|
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |