Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
DATA:
SCOALA DE ARTE SI MESERII GURA OCNITEI
CLASA: a V-a A
PROFESOR:
OBIECTUL: Consiliere si orientare
MODULUL 2: Comunicare si abilitati sociale
SUBMODULUL: Familia
SUBIECTUL: Noi suntem o familie fericita?
COMPETENTA GENERALA
-formarea atitudinilor, achizitionarea cunostintelor si abilitatilor inter-personale
VALORI SI ATITUDINI
Receptivitate la emotiile celorlalti
Valorizarea relatiilor inter-personale
OBIECTIVE DE REFERINTA:
2.1 Sa dezvolte strategii pentru exprimarea adecvata si in siguranta a emotiilor
2.2 Sa evalueze comportamente de cooperare in grup
OBIECTIVE OPERATIONALE:
2.1.1. sa participe la dezbatere cu cel putin un argument pro sau contra comportamentului personajului din textul citit
2.2.1. sa evalueze comportamentul propriu si pe al colegilor de grup pe care l-a/l-au manifestat in timpul lucrului
METODE SI PROCEDEE: brainstorming, lectura cu predictii, dezbaterea
MIJLOACE DE INVATAMANT: text suport, coli, foi flipchart, marker, computer, videoproiector, fise de evaluare
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, in perechi, in grupuri
DESFASURAREA ACTIVITATII
MOMENTELE LECTIEI |
TIMP |
OB. OP. |
DESFASURAREA ACTIVITATII |
METODE SI PROCEDEE |
FORMA DE ORGANIZARE |
EVALUARE |
||||||
I. Moment organizatoric |
|
|
Se asigura climatul necesar bunei desfasurari a lectiei. |
|
|
|
||||||
II. Captarea atentiei |
|
|
Se formeaza grupe omogene, de cate patru elevi. Elevii au sarcina de a scrie un text scurt , de maxim 10 randuri, in care sa folosesca termenii: familie, mama, plans, sufragerie, a zambit. Se citesc cateva texte. |
Eseul de 5 minute |
individual frontal |
|
||||||
III. Anuntarea scopului si a obiectivelor |
|
|
Sunt anuntate scopul lectiei si obiectivele. |
coversatia |
frontal |
|
||||||
IV. Dirijarea invatarii |
|
|
Li se citeste elevilor textul Arturo si Clementina de Adela Turin si Nella Bosnia. Se fac predictii cu privire la viitorul familiei de broaste testoase. Se completeaza reteaua de discutii
Se lucreaza individual, in perechi, in grupuri mici. |
Reteaua de discutii |
individual perechi in grupuri mici |
Observatia sistematica |
||||||
V. Obtinerea performantei |
|
|
Li se cere elevilor sa se gandeasca la cateva argumente pentru a raspunde la intrebarea Cine este vinovat pentru despartirea celor doi: Arturo sau Clementina? Elevii se grupeaza dupa optiunile lor: clementina, Arturo, nehotarati. Li se precizeza celor din urma ca in momentul in care se vor decide se pot muta in oricare din celelalte doua grupe. Sunt afisate regulile pe care trebuie sa le respecte in timpul dezbaterii: -fiecare elev din grup trebuie incurajat sa-si exprime parerea -fiecare persoana trebuie lasata sa termine inainte de a i se raspunde -raspunsul trebuie sa fie formulat astfel: X a afirmat ca , nu sunt de acord cu aceasta afirmatie pentru ca -cine este convins de argumentele echipei adverse isi poate schimba locul -nu ne aflam in competitie , ci incercam sa intelegem cu asjutorul celorlalti. Se citeste finalul lecturii si elevii apreciaza daca argumntele folosite de ei anterior au fost intemeiate sau nu. |
dezbaterea |
in grupuri mari |
Observarea sistematica Analiza argumentelor |
||||||
VI. Asigurarea transferului cunostintelor |
|
|
Se apreciaza activitatea elevilor. Tema : Desenati starea emotionala pe care ati tratit-o in timpul citirii textului! |
|
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |