Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Scoala cu clasele I-VIII Habud
PROIECT DIDACTIC
DATA: 5 aprilie 2006
CLASA: a- VI - a
OBIECTUL:Dirigentie
TEMA: " Cum ne petrecem timpul liber ? "
PROFESOR DIRIGINTE :Cirjan Nicoleta
OBIECTIVE SPECIFICE:
sa cunoasca notiunea de timp liber
sa identifice resursele timpului liber
sa aprecieze timpul liber ca prieten sau dusman
sa-si imbunatateasca organizarea si folosirea timpului liber
sa-si dezvolte respectul de sine
METODE: discutii pe baza de bibliografie, dezbatere pe baza de
chestionar ( anexa)
BIBLIOGRAFIE: " Dictionarul explicativ al limbii romane", Culegeri de proverbe
si zicatori, "Povestea vorbei" de Anton Pann
SCENARIUL PROPRIU-ZIS:
Organizarea clasei ( a ambiantei si a colectivului de elevi )
Motivarea elevilor: anuntarea temei si a obiectivului activitatii
( negocierea obiectivelor)
Desfasurarea activitatii:
Elevilor li s-a solicitat anterior orei sa caute semnificatia unor cuvintelegate de timp liber: cei trei D: " destindere", "divertisment", "dezvoltare",precum si neologisme ca: "hobby", " loisir(leisure)" sau "fun".
Se verifica definitiile gasite de elevi.
Timpul pe care il avem la dispozitie se divide in timpul necesar pentru scoala si munca independenta de acasa, pentru pregatirea temelor, dar si timp liber, utilizat pentru joc, distractii, plimbari,si timp de odihna, consacrat in special somnului.
Ce intelegem prin timp liber? Iata cateva pareri semnificative:
Literatura de specialitate defineste timpul liber ca fiind ansamblul ocupatiilor carora individul le consacra de buna voie,fie pentru a se odihni, fie
pentru a se distra, sau pentru a-si spori informatia, ori cultivarea dezinteresata, participarea sa sociala voluntara sau capacitatea sa creatoare dupa ce s- a eliberat de obligatiile profesionale, familiale sau sociale.
Iata deci care sunt cele trei functii de baza ale timpului liber( cei trei "D"): DESTINDERE(odihna), DIVERTISMENT(distractie),DEZVOLTARE (cultura).Daca intre aceste trei functii se realizeaza un echilibru, personalitatea se dezvolta armonios.
Impreuna cu elevii se discuta despre diferitele modalitati in care ei isi petrec timpul liber si daca au suficient timp liber dupa rezolvarea temelor pentru acasa si pregatirea lectiilor pentru a doua zi.Daca analizam activitatile de destindere, divertisment si cele de dezvoltare, observam ca ele nu se exclud ,ci au multe puncte comune.
Iata cateva exemple de activitati care servesc tuturor celor trei componente de timp liber, gasite cu ajutorul elevilor:
Dar iata si alte pareri:
In continuare se da elevilor chestionarul, din care dirigintele selecteaza
raspunsurile mai semnificative si se discuta.Se trag concluzii impreuna cu elevii.
Activitatile de timp liber trebuie sa se incadreze in regimul zilnic ca sa nu iroseasca si sa nu stanjeneasca timpul si fortele necesare invatarii ( apar cazuri de practicare in abuz a unor activitati distractive ca vizionarea TV, unele jocuri sportive sau chiar jocurile pe calculator). Activitatile, chiar daca au un continut folositor si placut, daca sunt practicate abuziv, fie ca supraincarca timpul, fie il irosesc. Astfel, "bogatia" timpului se poate pierde , indreptandu-ne spre oboseala, superficialitate si pasivitate.
Deci, timpul liber poate deveni un bun prieten sau un dusman al omului.Se prezinta in continuare proverbe si zicatori pe aceasta tema.
"Un tanar isi poate risipi ziua, dar anii pretul clipei il vor invata"(Goethe).
Ora se incheie prin anuntarea temei pentru saptamana care urmeaza:"Am un model de urmat ?"
ELEV:
CHESTIONAR
Cate ore dormiti pe noapte? La ce ora va culcati?
Mai dormiti dupa amiaza?
Cat timp cheltuiti zilnic cu cele trei mese principale?
Cititi zilnic? Cat timp?
Cate ore pe zi dedicati pregatirii lectiilor?
Faceti zilnic gimnastica, sport? Cat timp?
Cate filme vizionati pe saptamana?
Cat timp cheltuiti la TV intr-o saptamana?
Cat timp liber al vostru si numai al vostru aveti pe saptamana?
Cum va petreceti timpul la sfarsit de saptamana?
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |