Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA SCOLARA:Scoala cu clasele I-VIII VARATEC
DATA
CLASA :a VII-a
PROPUNATOR
DISCIPLINA: Consiliere si orientare
MODULUL Comunicare si abilitati sociale
SUBMODULUL: Comunicarea
TEMA: CUM COMUNIC CU CEILALTI ?
SCOPUL ACTIVITATII
Dezvoltarea abilitatii de comunicare verbala si nonverbala si identificarea elementelor unei comunicari eficiente
OBIECTIVUL CADRU:Dezvoltarea abilitatilor de relationare in contexte variate DEZVOLTAREA ABILITATILOR DE INTER-
RELATIONARE IN CONTEXTE VARI DEZVOLTAREA ABILITATILOR DE INTER-
RELATIONARE IN CONTEXTE VARIATE
DEZVOLTAREA ABILITATILOR DE INTER-
RELATIONARE IN CONTEXTE VARIATE
DEZVOLTAREA ABILITATILOR DE INTER-
RELATIONARE IN CONTEXTE VARIATE
DEZVOLTAREA ABILITATILOR DE INTER-
RELATIONARE IN CONTEXTE VARIATE
DEZVOLTAREA ABILITATILOR DE INTER-
RELATIONARE IN CONTEXTE VARIATE
DEZVOLTAREA ABILITATILOR DE INTER-
RELATIONARE IN CONTEXTE VARIATE
DEZVOLTAREA ABILITATILOR DE INTER-
RELATIONARE IN CONTEXTE VARIATE
DEZVOLTAREA ABILITATILOR DE INTER-
RELATIONARE IN CONTEXTE VARIATE
DEZVOLTAREA ABILITATILOR DE INTER-
RELATIONARE IN CONTEXTE VARIATE
DEZVOLTAREA ABILITATILOR DE INTER-
RELATIONARE IN CONTEXTE VARIATE
OBIECTIVE DE REFERINTA
SA EXERCITE TEHNICI DE COMUNICARE EFICIENTA, IN CONTEXTE VARIATE DIN PUNCT DE VEDERE SOCIAL SI CULTURAL
SA EXERCITE TEHNICI DE COMUNICARE EFICIENTA, IN CONTEXTE VARIATE DIN PUNCT DE VEDERE SOCIAL SI CULTURAL
SA EXERCITE TEHNICI DE COMUNICARE EFICIENTA, IN CONTEXTE VARIATE DIN PUNCT DE VEDERE SOCIAL SI CULTURAL
SA EXERCITE TEHNICI DE COMUNICARE EFICIENTA, IN CONTEXTE VARIATE DIN PUNCT DE VEDERE SOCIAL SI CULTURAL
SA EXERCITE TEHNICI DE COMUNICARE EFICIENTA, IN CONTEXTE VARIATE DIN PUNCT DE VEDERE SOCIAL SI CULTURAL
Sa exerseze tehnici de comunicare eficienta in contexte variate din punct de vedere cultural si social
OBIECTIVE OPERATIONALE
a)COGNITIVE
O1: sa identifice componentele comunicarii (emitator, receptor, mesaj)
O2 sa-si dezvolte abilitati de comunicare nonverbala de tipul "face to face"
O3: sa dezvolte deprinderi de comunicare cu colegii
o4: sa sesizeze influenta comportamentului asupra comunicarii
O5 :sa descopere criteriile unui bun ascultator
b)AFECTIVE
A1-Sa se adapteze la situatii noi
A2-Sa aiba o atitudine participativa in dialogul cu clasa si dirigintele
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE
Conversatia, explicatia,descoperirea dirijata, demonstratia, problematizarea, jocul didactic, brainstorming-ul
FORMA DE ORGANIZARE SI DESFASURARE A ACTIVITATII
Frontal,pe grupe
RESURSE MATERIALE
Dictionare,carti, fise de lucru, desene, chestionare,colaje,ilustratii
MODUL DE REALIZARE A INVATARII
Prin apel la experientele proprii
Prin colaborare
Prin confruntarea cu celelalte opinii avand un spirit tolerant.
EVALUAREA: Observarea sistematica a comportamentului elevilor
Analizarea modului de lucru si a raspunsurilor
BIBLIOGRAFIE
ORA EDUCATIVA-Modele de proiecte didactice
Daniela Salagean; Silvia Tinica; Dorin Pintilie Ed.EuroDidact-2004
CONSULTATII PENTRU ACTIVITATEA EDUCATIVA
Editura Eurobit-1996 Materiale didactic.ro
Prezentarea teoretica a temei
1. Comunicarea -arta sau stiinta ?
2. Componentele comunicarii
3. Stiluri de comunicare
Efectele comportamentului pasiv, asertiv si agresiv asupra comunicarii.
5.Comunicarea cu persoane dificile
6. A fi un bun ascultator
7. In loc de concluzie
Exercitiu de comunicare: Se formeaza grupe de 5 elevi. Fiecare grupa primeste o coala mare alba de hartie si marker. Se prezinta clasei cateva mesaje si li se cere elevilor sa noteze raspunsurile pasive, agresive si asertive la aceste mesaje.
Exemple de mesaje:
Raspunsul pasiv: ..
Raspunsul agresiv: ..
Raspunsul asertiv:
Fiecare grupa isi prezinta raspunsurile.
CONCLUZIE
Pe masura ce crestem, invatam sa ne adaptam comportamentul la ce se intampla in jurul nostru, la persoanele pe care le intalnim. Daca increderea in noi insine este diminuata prin ironie sau violenta, atunci cand vom fi adulti vom avea tendinta sa reactionam pasiv sau agresiv in situatii similare.
Desi o persoana a invatat sa reactioneze pasiv sau agresiv, se poate schimba si poate invata sa devina asertiva.
CUM COMUNIC?
w
Stilul
w w CINE(emitatorul) w CE (mesajul) w CUM (codul si canalul) w CUI (receptorul) w PENTRU CE (efectul) Receptarea
comunicarii Intelegerea
mesajului Acordul referitor la
continutul comunicarii Acceptarea
intentiilor emitatorului Schimbarea (in
cunoastere, atitudini, comportament) produsa de receptor
stabilirea contactului vizual cu persoana cu care vorbim
folosirea raspunsului minimal si a incurajarii
concentrarea atentiei pe ceea ce spune vorbitorul
evitarea judecarii sau interpretarii a ceea ce spune celalalt
reflectarea sentimentelor celuilalt
adresarea intrebarilor
concentrarea atentiei pe aspectele importante din discutie
evitarea sfaturilor
evitarea intreruperii persoanei care vorbeste.
SCENARIUL REALIZARII ACTIVITATI
Nrcrt |
ETAPELE LECTIEI |
OB. Op. |
CONTINUTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI |
STRATEGIA DIDACTICA |
||||
Timp |
Activitatea dirigintelui |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Forma de organizare |
Resurse materiale |
|||
1. |
Moment organizatoric |
|
- Se stabileste prezenta elevilor - Verifica existenta resurselor materiale. |
- Raspund la intrebari. - Prezinta aspectele de disciplina scolara -Se deplaseaza pentru a forma grupe de lucru. |
Conversatia |
Frontal |
Catalog Caiete de dirigentie |
|
2. |
Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei |
|
-Cere elevilor sa prezinte tema si ajutat de elevi prezinta planul lectiei |
Elevii noteaza tema si planul lectiei in caiete |
Explicatia Conversatia |
Individual Frontal |
Tabla Creta Caiete |
|
|
Captarea atentiei |
|
Li se da o fisa in care se vor recunoaste in ceea ce priveste modul cum comunica. |
Primesc si analizeaza fisa |
Jocul Descoperirea dirijata |
Individual |
Fisa "Cum comunic? " |
|
|
Desfasurarea Activitatii |
O1 O2 A2 O4 O3 O5 |
-Se pun in discutie termenul de comunicare Se cere sa se determine care sunt componentele comunicarii urmarind imaginea din anexa 1 Se discuta despre fiecare tip de comunicare si efectele fiecarui tip de comportament asupra comunicarii Joc de rol Elevii impartiti in grupe, vor sta asezati pe doua scaune, spate in spate, si fiecare va povesti, timp de cinci minute, cea mai frumoasa experienta a sa: un film drag, o intamplare sau ceea ce doresc membrii diadei. Apoi timp de cinci minute, scaunele se vor aseza fata in fata si se va repete povestirea reciproca despre cea mai reusita experienta traita in ultima saptamana. Se cere elevilor sa gaseasca modalitatile prin care devine un bun ascultator si barierele care pot aparea in comunicare. Exercitiu de comunicare: Se formeaza 3 grupe de 5 elevi. Fiecare grupa primeste o coala mare alba de hartie si marker. Se prezinta clasei cateva mesaje si li se cere elevilor sa noteze raspunsurile pasive, agresive si asertive la aceste mesaje. Li se prezinta criteriile unui bun ascultator si cum pot comunica asertiv |
- Elevii se implica activ in dezbaterea aspectelor propuse. -Noteaza in caiete semnificatia termenilor selectati _Precizeaza emitatorul, receptorul, mesajul -Elevii fiecarei grupe discuta despre modul de colaborare si raspund la intrebarile : Cum v-ati simtit in cele doua situatii? Care tip de comunicare va placut mai mult? De ce? Ce consecinte are primul tip de comunicare? In familie? La scoala? Care sunt avantajele comunicarii "fata in fata", fata de comunicarea spate in spate? Ce este mai important in comunicarea dintre doi sau mai multi oameni? Cum poate fi antrenata comunicarea "fata in fata" pentru a fi eficienta? Cauta criteriile unui bun ascultator si le scriu pe o plansa., fiecare grupa cate un criteriu. |
Conversatia Exercitiul Descoperirea dirijata Conversatia euristica Demonstratia Problematiza-rea Joc de rol Braistorming-ul |
Frontal Individual Pe grupe |
Dictionare Carti cu proverbe, Zicatori sau Cugetari Carti Fise de lucru |
|
5. |
Realizarea feedback-ulu |
A1 |
Analizarea produselor activitatii |
|
Conversatia Exemplul |
Frontal |
|
|
6 |
Autoevaluarea |
|
Li se propune elevilor sa se incadreze intr-una dintre cele 3 categorii. |
Sunt ajutati de colegi sa se recunoasca in una din cele trei situatii |
|
|
|
|
7. |
Anuntarea temei pentru ora urm. |
|
Dirigintele cere elevilor sa afle din tematica titlul urmatoarei lectii |
∙ Noteaza tema. |
Explicatia |
Frontal |
|
|
- comunicarea presupune talent, maleabilitate, implicare afectiva
- comunicarea presupune o foarte buna stapanire a teoriei comunicarii, dar care poate fi imbunatatita doar prin practica, exercitiu, observatie
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |