Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
DATA
CLASA: a VII a
Profesor psihopedagog:
Scoala speciala cu clasele
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii
DISCIPLINA: Matematica
Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0-30, fara trecere peste ordin
Subiectul: Exersam sa nu uitam
TIPUL LECTIEI: Consolidare si formare de abilitati matematice
DURATA ACTIVITATII
COMPETENTE URMARITE
Consolidarea tehnicii de calcul pentru adunarea si scaderea in concentrul 0-30, fara trecere peste ordin;
Utilizarea limbajului specific matematicii ( adunare, scadere, termeni,suma, descazut , scazator diferenta( rest ))
Aplicarea tehnicii de aflar ea termenului necunoscut;
Identificarea etapeleor de rezolvare a problemelor matematice.
OBIECTIVE OPERATIONALE
a) COGNITIVE
O1 -sa defineasca notiuni matematice precum ( adunare, scadere, termeni,suma, descazut , scazator diferenta( rest ))
O2 -sa efectueze operatii de adunare, scadere a numerelor in concentrul 0-30 fara trecere peste ordin ;
O3 -sa compare rezultatele obtinute in urma efectuarii calculelor folosind unul din semnele: <, >, = ;
O4 - sa gaseasca solutia corecta pentru termenul necunoscut, aplicand tehnica de calcul invatata;
O5 - sa rezolve problema matematica propusa, parcurgand toate etapele solutionarii unei probleme ;
O6- sa compuna o problema matematica pornind e la exercitiul matematic dat;
b) PSIHOMOTORII
O 11 -sa adopte o pozitie corecta a corpului in timpul scrisului si pe tot parcursul orei;
O12 - sa utilizeze corect mijloacele de invatamant;
O13 - sa se deplaseze in spatiul clasei pentru a solutiona sarcinile primite;
c) AFECTIVE
O14 - sa participe activ la rezolvarea sarcinilor de grup;
O15 - sa respecte regulile impuse de joc;
O16 - sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii din grup.
RESURSE:
a) PROCEDURALE
v METODE SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia, explicatia, invatarea prin cooperare, demonstratia, observatia dirijata, problematizarea, jocul didactic,
v FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
v FORME SI TEHNICI DE EVALUARE:
-observatia sistematica;
-evaluarea verbala;
- evaluarea scrisa
b) MATERIALE: fise de lucru individuale, , jetoane care ilustreaza diamante de culori diferite; piese de puzzle, plicuri su sarcini de lucru
c) BIBLIOGRAFIE
v Curriculum National " Programe scolare pentru invatamantul special ", Bucuresti, 2004;
v C-tin Cucos, coordonator- " Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice", Ed. Polirom, Iasi 1998;
v manual pentru scoli peciale
d)UMANE : 4elevi
DESFASURAREA ACTIVITATII
|
EVENIMENTE DIDACTICE |
DO ZARE |
CONTINUTUL INFORMATIONAL AL ACTIVITATII |
STRATEGIA DIDACTICA | ||||||||||||||||||||||||||||
ACITIVITATEA INSTITUTORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||||||||||||||||||||||||||||
METODE |
FORME DE ORGANI ZARE |
MATERIALE | ||||||||||||||||||||||||||||||
|
MOMENT ORGANI- ZATORIC |
|
- Se pregatesc materialele ce vor fi folosite pe tot parcursul activitatii; - Se pregateste sala de clasa, aranjandu-se mobilerul pentru a se putea lucra frontal. - Se pregateste colectivul le elevi pentru inceperea activitatii |
- Se pregatesc pentru inceperea activitatii; |
Explicatia |
Frontal |
| |||||||||||||||||||||||||
|
VERIFICA REA TEMEI |
|
-Se verifica calitativ si cantitativ teme avuta de realizat acasa |
- Citesc rezolvarea exercitiilor avute de rezolvat pentru acasa. |
Exercitiul Explicatia Conversatia |
Frontal |
| |||||||||||||||||||||||||
|
CALCUL MINTAL |
|
-Se propun spre rezolvare cateva exercitii de calcul mintal si cateva ghicitori matematice ( anexa 1) |
- Rezolva oral exrcitiile si ghicitorile matematice propuse. |
Exercitiul de calcul mintal |
Frontal |
Fisa cu ghicitori matematice | |
CAPTAREA ATENTIEI |
|
-Se realizeaza cu ajutorul unui mesaj primit de la Grinch, mostrul verde care si in acest la furat Mos Nicolae si nu-l va inapoia decat daca elevii vor reusi sa dea in schimb cele 7 diamante care au culorile curcubeului. - Din acest moment intregul demers didactc se va intreprinde in vederea adunarii celor 7 diamante pentru Grinch. - Se citeste mesajul transmis de Grinch si regulile pe care trebuie sa le respecte copii pentru a reusi sa-l aduca pe Mos Nicolae inapoi. (anexa 2) |
-Audiaza cu atentie mesajul trimis de Grinch si isi iau angajamentul sa-l aduca pe Mos Nicolae inapoi. |
Conversa tia Obsevatia Explicatia |
Frontal |
Scrisoarea lui Grinch Fisa cu sarcinile de lucru Fisa cu indiciile | |||||||||||||||||
|
ANUNTAREA TEMEI LECTIEI SI A OBIECTIVE-LOR URMARITE |
|
-Se precizeaza ca in cadrul activitatii vor trebui sa raspunda la cateva intrebari legate de definirea notiunilor matematice precum ( adunare, scadere, termeni,suma, descazut , scazator diferenta( rest )) sa efectueze operatii de adunare, scadere a numerelor in concentrul 0-30 fara trecere peste ordin ; |
-Retin cele comunicate. |
Explicatia |
Frontal |
| |
DESFASURAREA LECTIEI |
|
- Activitatea presupune rezolvare a a 7 probe. Astfel, -PROBA 1- PENTRU OBTINEREA DIAMANTULUI ROSU: Sarcina de lucru: sa raspunda la intrebarile referitoare la notiunile teoretice utilizate la matematica (anexa 3); - PROBA 2- PENTRU OBTINEREA DIAMANTULUI ORANJ: Sarcina de lucru: sa efectueze ornarea unui bradut cu exercitiile matematice cuprinse in plicul oranj - Se rezolva exercitiile gasite in plic ( anexa 4) PROBA 3 -PENTRU OBTINEREA DIAMANTULUI GALBEN: Sarcina de lucru: trebuie sa construiasca un puzzle ajutindu-se de cerintele din plicul galben care se afla sub o husa de banca (anexa 5). |
- Raspund la intrebarile formulate - Folosindu-se de indicii gasesc plicul oranj ce contine sarcina de lucru; -Rezolvarea la tabla a exercitiilor inscrise pe glogurile, clopotei si steluta din plic . |
Conversa tia exercitiul Explicatia Metoda ciorchinelui Conversa tia Explicatia Exercitiul Explicatia Conversa tia Observatia Exercitiul, Demonstratia |
Frontal Frontal |
Fisa cu intrebari Jeton cu imaginea diamantului rosu Gloguri, clopotei,steluta cu exercitii matematice, imaginea bradului Jeton -diamant oranj Fisa pe care sun trecute sarcinile de lucru Jeton -diamant galben Piesele de puzzel | |||||||||||||||||
|
OBTINEREA PERFORMANTEI |
|
- Se propune elevilor fiecarei echipe rezolvarea urmatoarei probe , PROBA NR 4 PENTRU OBTINEREA DIAMANTULUI VERDE: Sarcina de lucru: rezolvarea problemei ce se afla in plicul verde: (anexa 6). -Se noteaza rezolvarea problemei audiate la tabla |
-Rezolva problema matematica, analizand toate date problemei si parcurgand toate etapele pentru rezolvarea corecta a problemei. |
Explicatia Observatia Exercitiul |
Frontal |
Jeton -diamant verde | |
ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFE RULUI |
|
-Se cere elevilor sa completeze fisa ce se gaseste in plicul de pe catedra pentru a putea obtine DIAMANTUL ALBASTRU (anexa 7). -Se verifica corectitudinea rezolvarii fisei de lucru. -Pentru DIAMANTUL INDIGO se propune elevilor sa compuna o problema dupa exercitiul dat: 16+3 = - Conditia pentru obtinerea acestui diamant este ca macar 2 copii sa compuna corect problema. -Se verifica corectitudinea compunerii problemei (anexa 8). |
- Rezolva fisa de lucru - Compun o problema dupa exercitiul dat.; |
Conversatia Explicatia Exercitiul Observatia Exercitiul Observatia Explicatia |
Individual Frontal Individual |
Fisa de lucru individual Jeton -diamant albastru Jeton -diamant indigo | |
EVALUAREA |
|
-Se propune spre rezolvare o fisa de evaluare pentru obtinerea DIAMANTULUI VIOLET( anexa9) - Conditia la aceast probe este ca in clasa sa fie cel putin 3 copii care sa fi rezolvat corect fisa de lucru. |
- Rezolva fisa de evaluare. |
Exercitiul Explicatia |
Individual |
Fise de lucru individual Jeton-diamant violet | |
INCHEIEREA ACTIVITATII |
|
-Se anunta tema pentru acasa- - Se fac aprecieri asupara modului in care elevii si-au indeplinit sarcinile de lucru si stabilirea reusitei/ nereusitei lui Grinch de al fura pe Mos Nicolae |
-Isi noteaza tema pentru acasa. - Asculta rezultatele participarii lor la activitate. |
Explicatia Exercitiul |
Frontal |
|
ANEXA 1
GHICITORI MATEMATICE
Copiii si-au pus manusi
Si-au plecat la sanius.
De ghicit, vezi, nu e greu:
Ce anotimp e, dragul meu ?
Radu are 3 pisici.
Langa ele mai vin 5.
Pleaca doua, suparate.
Cate au ramas de toate?
Cei 2 catelusi voinici,
Se joaca cu 2 mai mici.
Dan il cheama pe Grivei.
Din total raman doar .
ANEXA 2
MESAJ
Eu sunt GRINCH
M-am saturat sa va tot aud cum va bucurati in Ziua de Mos Nicolae cu darurile aduse de el . Nu intelegeti ca-s suparat pe acest Mos? Nu-mi place de el !!!Intotdeauna, el in fiecare noapte de 5 Decembrie imi aduce numai o varguta cu care mama ma bate .
Asa cum am facut-o si acum doi ani cand am furat Craciunul!!! Asa l-am furat si pe Mos Nicolae .Nu aveti cum sa-l aduceti inapoi, decat daca ati putea sa-mi dati in schimb cele 7 diamante de culori diferite care formeaza curcubeul.
- Stiti voi care sunt aceste culori?
(Rosu , oranj, galben, verde , albastru, indigo ,violet)
Dar pentru a primi un diamant aveti de trecut niste probe. Gasiti in plicul alb din banca Costelutei toate cele necesare pentru a putea strange cele 7 diamante.
Semnat
GRINCH
Pentru DIAMANTUL ROSU trebuie sa raspundeti la niste intrebari si sa formati un ciorchine.
Pentru DIAMANTUL ORANJ trebuie sa ornati bradutul de care ati uitat.
Pentru DIAMANTUL GALBEN trebuie sa construiti un puzzle ajutandu-va de cerintele din plicul galben care se afla sub o husade banca.
Pentru DIAMANTUL VERDE trebuie sa rezolvati o problema matematica ce se afla in plicul verde, pe care il gasiti sub casetofon.
Pentru DIAMANTUL ALBASTRU trebuie sa rezolvati fisa din plicul pe care vi l-am last pe catedra.
Pentru DIAMANTUL INDIGO trebuie ca macar 2 copii sa compuna o problema pornind de la exercitiul ascuns in plicul indigo din banca lui Costel.
Pentru DIAMANTUL VIOLET trebuie ca macar 3 copii sa rezolve corect fisa de evaluare ce v-o trimit prin plic.
O sa ramaneti fara Mos Nicolae anul acesta! !! Ha ! Ha! Ha!
ANEXA 3- DIAMANTUL ROSU
INTREBARI:
1. Care sunt cele doua operatii matematice invatate de voi ?
2. Cum se numesc numerele care se aduna?
3. Cum se numeste rezultatul operatiei de adunare?
4. Numarul din care scadem se numeste.. ?
5. Numarul care se scade se numeste.
6. Cum se numeste rezultatul operatiei de scadere ?
ANEXA 4- DIAMANTUL ORANJ
Pentru a orna bradutul de care ati uitat ,trebuie sa lipiti globurile , clopoteii si steluta din plic corestunzator rezultatelor de pe brad .
ANEXA 5 -DIAMANTUL GALBEN
EXERCITIILE PENTRU PIESELE DE PUZZLE
Pentru a ma cunoaste si sa- mi aflati infatisarea trebuie sa construiti un puzzle.
Pentru a-l construi corect trebuie sa stiti :
1. Ce numar urmeaza dupa numarul 26?
2. Care sunt vecinii numarului 12?
3. Cine este mai mare 16 sau 17 ?
4. Care este cel mai mic numar format din doua cifre ?
ANEXA 6- DIAMANTUL VERDE
Intr-un brad sunt 11 globuri rosii, iar stelute cu 6 mai multe.
Cate stelute sunt in brad ?
Datele problemei :
gloguri rosii : .11..
stelute : cu 6 mai multe
Cate stelute sunt in brad ?
Rezolvare:
1) Cate stelute sunt in brad ?
11+6=17 (stelute)
Raspuns : 17 stelute
ANEXA 7- DIAMANTUL ALBASTRU
Nume
FISA
Completeaza casutele cu numere potrivite:
+2 =18 - 3=10
4+ = 24 25 - = 20
ANEXA 7- DIAMANTUL ALBASTRU
FISA
Nume
Completeaza casutele cu numere potrivite:
+2 =18 - 3=10
4+ = 24 25 - = 20
ANEXA 8- DIAMANTUL INDIGO
Compuneti o problema pornind de la exercitiul:
16+3 =?
ANEXA 9 - DIAMANTUL VIOLET
Fisa de evaluare
Fa o fapta buna !
Calculeaza exercitiile date si vei gasi cusca fiecarui catel ratacit.
Trage o sageata de la fiecare catel la cusca lui.
11+3= 26-4=
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |