Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA "Alexandru cel Bun" - Iasi
DISCIPLINA: Consiliere si orientare
TEMA: Disciplina, incotro ?
MODULUL: Autocunoastere si dezvoltare personala
OBIECTIVE OPERATIONALE:
STRATEGII DE REALIZARE:
metode si procedee didactice :conversatia, explicatia, dezbaterea, ciorchinele,
brainstormingul, turul galeriei, metoda cadranelor
resurse: tabla, creioane colorate, coli A4, A3, plansa cu trenuletul desenat; markere
TIMP: 50 min.
MOMENTELE LECTIEI:
1. Moment organizatoric: salut, notarea absentelor, pregatirea celor necesare inceperii lectiei
2. Anuntul temei si a obiectivelor
3. Captarea atentiei se realizeaza printr-o dezbatere profesor-elevi plecand de la urmatoarele intrebari:
Ce intelegem prin disciplina / indisciplina ?
Prezentati cateva sinonime, respectiv, antonime pentru cuvantul disciplinat
Propuneti cate un enunt pentru cuvintele: disciplinat , indisciplinat
Desfasurarea lectiei incepe cu metoda ciorchinelui plecand de la intrebari de genul:
o Unde dam dovada de disciplina ?
o Cand dam dovada de disciplina ?
o Cum dam dovada de disciplina ?
Profesorul dirijeaza activitatea si noteaza la tabla raspunsurile elevilor
Profesorul trece la o activitate de invatare prin cooperare, folosind metoda cadranelor.
Elevii sunt grupati de catre profesor in 4 grupe de cate 6 elevi si primesc urmatoarele cerinte:
Grupa I
a) Ce intelegeti prin disciplina in scoala ?
b) Dati exemple de indisciplina in scoala.
c) Propuneti minim 5 reguli pentru regulamentul clasei.
d) Realizati un desen care sa ilustreze unul sau mai multe acte de indisciplina in scoala.
Grupa aII-a
a) Ce intelegeti prin disciplina in societate ?
b) Dati exemple de indisciplina in societate.
c) Propuneti minim 5 reguli pentru regulamentul clasei.
d) Realizati un desen care sa ilustreze unul sau mai multe acte de indisciplina in societate
Grupa aIII-a
a) Ce intelegeti prin disciplina in familie ?
b) Dati exemple de indisciplina in familie.
c) Propuneti minim 5 reguli pentru regulamentul clasei.
d) Realizati un desen care sa ilustreze unul sau mai multe acte de indisciplina in familie.
Grupa aIV-a
a) Ce intelegeti prin autodisciplina ?
b) Dati exemple de indisciplina proprie.
c) Propuneti minim 5 reguli pentru regulamentul clasei.
d) Realizati un desen care sa ilustreze unul sau mai multe acte de indisciplina proprie.
Fiecare grupa isi alege un nume si desemneaza un raportor care sa prezinte lucrarile dupa expirarea timpului.
Lucrarile raman expuse ( folosind metoda Turul Galeriei ) pentru a se centraliza regulile regulamentului clasei intr-o forma mai compacta.
Colegii si profesorul diriginte isi exprima parerile pro / contra vis-a- vis de cele prezentate.
Evaluarea activitatii
Elevii sunt rugati sa scrie pe foi de tip A5 nesemnate un Eseu de 5 minute (eseu liber ) in care sa-si prezinte parerea despre lectia desfasurata:
ce au invatat nou
ce au inteles
ce le-a placut sau ce nu le-a placut
Foile pot fi citite la evaluarea activitatii profesorului diriginte si pastrate la dosarul clasei.
Anuntarea titlului urmatoarei teme
Prof. diriginte anunta tema pentru urmatoarea ora de consiliere si orientare si le da cateva informatii despre subiect , precum si cateva surse de informare.
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |