Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARA: limba si comunicare
DISCIPLINA: optional
SUBIECTUL LECTIEI: Personajul feminin in basm
TIPUL LECTIEI: mixt
OBIECTIV CADRU:
Cultivarea receptivitatii literar artistice a elevilor, cu privire speciala asupra universului basmului
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. Sa analizeze continutul unei planse
O2. Sa citeasca corect un text la prima vedere, respectand intonatia data de semnele de punctuatie
O3. Sa extraga trasaturi fizice si morale ale unui personaj, motivandu-si afirmatia cu exemple din text
O4. Sa incadreze personajul intr-o categorie de tipul bun-rau pe baza trasaturilor morale
O5. Sa utilizeze termeni ca pozitiv, negativ, personaj etc.
O6. Sa raspunda intrebarilor din chestionar atat la inceputul activitatii (orientandu-se dupa explicatiile propunatoarei), cat si la final (orientandu-se dupa cunostintele dobandite)
METODE DIDACTICE:
Conversatia euristica
Explicatia
Exercitiul
Problematizarea
MATERIALE DIDACTICE:
Plansa surpriza
Fisa cu fragmentele din povesti
Chestionare
Caiete
RESURSE TEMPORALE: 50 min
RESURSE UMANE: colectivul clasei a IV-a
FORME DE ACTIVITATE: - frontala
- individuala
Nnr crt. |
Etapele lectiei |
Obiectiv operational |
Timp alocat |
Evenimentele lectiei |
Metode si procedee |
Mijloace didactice |
Observatii |
|
Moment organizatoric |
|
|
Se asigura climatul de ordine si disciplina necesar desfasurarii lectiei in conditii optime. Activitate frontala |
Conversatia |
|
|
|
Captarea atentiei |
O1 |
|
Se arata o plansa surpriza care contine o scena din povestea "Scufita Rosie". Se analizeaza plansa. Copiii descriu ceea ce vad in imagine. Se subliniaza prezenta personajului feminin din imagine. Activitate frontala |
Conversatia euristica |
Planse |
Elevii sunt atenti la planse |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
O5 |
|
Se impart chestionarele. Propunatoarea explica elevilor cum se raspunde la intrebarile din chestionar. Elevii bifeaza raspunsurile pe foaia de raspuns. Activitate individuala |
Exercitiul Munca indepen- denta |
Fise de lucru individual |
|
|
Dirijarea invatarii |
O2 O3 O3 O4 O2 O3 O4 |
|
Se impart fiecarui elev cate doua foi. Pe prima este scris un fragment din povestea "Fata babei si fata mosneagului" de Ion Creanga, iar pe cealalta un fragment din povestea "Scufita Rosie" de fratii Grimm. Se citesc cele doua fragmente (la prima vedere) conform punctuatiei din text. Discutii pe marginea textului (dirijate de propunatoare): Din ce poveste face parte fragmentul? In ce moment al povestirii este situat acest episod? Care sunt personajele care participa la actiune in acest fragment? Ce se spune despre fata mosului? Cum era ea? Se evidentiaza toate actiunile din poveste care se subordoneaza trasaturilor mai sus mentionate (fata mosului curata cuptorul si-l repara pentru ca era miloasa si harnica; fata babei a oparit lighioanele pentru ca era lenesa si nepriceputa). Se citeste fragmentul extras din povestea "Scufita Rosie". Din ce poveste face parte acest fragment? Ce personaj este prezent in acest fragment? Cum credeti ca este Scufita Rosie? Se enumera principalele momente ale povestii, din fiecare incercandu-se extragerea unei trasaturi sufletesti sau fizice. Apoi se extrag concluziile care se noteaza pe tabla si in caiete. |
Conversatia euristica Problematizarea Explicatia |
Fise cu fragmentele de povesti Caietele Tabla |
Elevii citesc la prima vedere In timp ce se discuta propunatoarea noteaza la tabla informatiile esentiale. Elevii scriu de pe tabla. Se puncteaza fiecare trasatura evidentiindu-se daca este caracteristica fizica sau sufleteasca. La fiecare insusire gasita, copiii motiveaza, argumentand cu un exemplu din text. Sunt indemnati sa gaseasca si alte trasaturi care nu sunt formulate direct de autori si pe care ei trebuie sa le deduca. Si aici vor argumenta. |
|
Conexiunea inversa |
O5 |
|
La final se aplica acelasi chestionar. Se spune copiilor ce trebuie completat in acelasi mod ca prima oara, dar de aceasta data sa se foloseasca de cunostintele noi pe care le-au invatat in ora respectiva. |
Exercitiul Munca indepen- denta |
Fise de lucru independent |
Nu se sterge tabla. |
|
Tema pentru acasa |
|
|
Alcatuiti un scurt text in care sa gasiti o alta continuare a povestii "Scufita Rosie". Imaginati-va ca stati de vorba cu fata mosului sau cu cea lenesa. Ce ati vrea sa le spuneti? |
Explicatia |
Caiete |
Elevii au posibilitatea sa aleaga intre cele doua teme. |
In continuare voi incerca sa prezint modul cum s-a desfasurat activitatea si daca obiectivele propuse au fost indeplinite.
Plansa surpriza - care reprezinta o scena din povestea "Scufita Rosie" s-a urmarit captarea atentiei si intr-o oarecare masura, alaturi de chestionare, introducerea in tema . elevii au fost entuziasmati la vederea acestei planse si au descris cu usurinta ceea ce au vazut in imagine (citire dupa imagini). Pe baza acestei planse s-a realizat o trecere in revista a principalelor momente ale povestii.
Rolul chestionarelor - a fost asa cum am prezentat la inceputul proiectului, de a afla daca elevii sunt familiarizati cu basmele si care este conceptia lor despre personajele acestui tip de opera. Structura chestionarului este cea prezentata in anexa 1.
Chestionarul s-a aplicat atat la inceputul lectiei (introducere in tema), cat si la sfarsit (realizarea conexiunii inverse). Raspunsurile date la intrebarile primului chestionar s-au bazat pe cunostintele dobandite anterior de elevi (prin citirea individuala si din proprie initiativa a diferitelor basme, prin studierea la gradinita si chiar sa scoala a unor astfel de opere).
Raspunsurile celui de al doilea chestionar s-au bazat pe cunostintele acumulate in timpul acestei lectii.
Prin acest chestionar aplicat la inceputul si la finalul lectiei se urmareste si o evaluare a eficientei activitatii desfasurate.
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |