QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

DIDACTIC CLASA: a IV-a MATEMATICA - Inmultirea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1000



PROIECT DIDACTIC


UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA Nationala "oprea Iorgulescu"

CLASA a IV-a C


ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII

DISCIPLINA: MATEMATICA


UNITATEA DE INVATARE: Inmultirea numerelor naturale mai mici sau egale



cu 1 000

SUBIECTUL: Inmultirea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1 000

TIPUL LECTIEI: de consolidare si evaluare a cunostintelor;


OBIECTIV FUNDAMENTAL: recapitularea, sistematizarea si evaluarea cunostintelor privind inmultirea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1 000, cu utilizarea terminologiei specifice;


Obiective de referinta:

1.5. sa inteleaga semnificatia operatiilor aritmetice si utilizarea algoritmilor de calcul pentru adunarea, scaderea, inmultirea si impartirea numerelor naturale;

2.6. sa rezolve, sa compuna probleme si sa utilizeze semnificatia operatiilor aritmetice in rezolvarea unor situatii problema;


OBIECTIVE  OPERAtIONALE:

A)   COGNITIVE

O1 - sa utilizeze un vocabular matematic adecvat (factori, produs, produs partial) ;

O2 - sa  identifice proprietatile operatiei de inmultire in rezolvarea diverselor exercitii;

O3 - sa efectueze operatii de inmultire a numerelor naturale mai mici sau egale cu


O4 - sa aplice corect algoritmii de calcul intr-o operatie de inmultire;

O5 - sa rezolve corect probleme matematice utilizand metoda grafica;

O6 -sa compuna probleme dupa expresii matematice date;

O7 - sa aplice cunostintele insusite in contexte variate ;

B) AFECTIVE:

OA.1 - vor manifesta interes pentru efectuarea corespunzatoare a sarcinilor;

OA.2 - vor participa cu placere la activitatile desfasurate;

C) PSIHO-MOTRICE:

OM.1 - sa scrie lizibil si ingrijit pe fisele de lucru si la tabla;

OM.2 - sa-si coordoneze miscarile pentru a manevra corect instrumentele de lucru;


STRATEGIE DIDACTICa:

Elemente de strategie didactica:

I. Resurse procedurale: conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic- rebus matematic, R. A. I., cubul, problematizarea, Metoda cadranelor, Copacul ideilor- brainstorming;

II. Resurse materiale: Rebus matematic, videoproiector, prezentari Powerpoint, cub, minge usoara, fise de lucru, fisa de evaluare, planse, fulgi de hartie, insigne, flipchart;

III. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

IV. Evaluare: observarea sistematica, proba scrisa, proba orala, autoevaluarea, evaluare de catre colegi.


RESURSE: METODICE

Aurel Maior, Angelica Calugarita, Elena Maior, Matematica - manual pentru clasa a IV-a, Ed. Aramis, Bucuresti, 2006

Dinuta N. si colab, Metodica predarii- invatarii matematicii in ciclul primar, Ed. Universitatii Pitesti, 2007;

Metode activ- participative aplicate in invatamantul primar, Ed. Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009;

Strategii didactice interactive- exemple din practica didactica, Ed. Didactica Publishing House, Bucuresti, 2010;

www. didactic.ro.

Culegere de exercitii si probleme matematice, autor Angelica Calugarita;

Curriculum National. Programa scolara pentru invatamantul primar,clasa aIVa 2005;


v    RESURSE TEMPORALE

Ob. Op.

Etapele lectiei/Timp

Continutul instructiv-educativ al lectiei

Strategii didactice


Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Forme de organizare

Evaluare
















1. Moment organizatoric

2 min.






Stabilesc climatul necesar bunei desfasurari a orei.

Invatatorul le explica elevilor ca cele sase echipe vor primi un semn distinctiv (saniute, cizmulite, oameni de zapada, fulgi etc.) si se va stabili un lider pentru fiecare echipa. Sunt pregatite si fisele de lucru pentru fiecare elev, pe banca.



Elevii pregatesc materialele necesare in timpul lectiei si se conformeaza regulilor de disci plina.





Instructajul verbal

Conversa-tia













Frontal

Pe grupe













O1

O2



2. Captarea atentiei

3 min


Captarea atentiei se realizeaza prin completarea unui rebus matematic.

(anexa 1).


Asculta cu atentie.



Completeaza rebusul.


Rebus matematic


Problema-tizarea

Videoproiec-tor


Prezentare Powerpoint

Frontal



Individual

frontal

Evaluare orala


Observarea sistematica


3. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor

1 min.

Voi anunta elevilor titlul lectiei si obiectivele urmarite pentru aceasta lectie.

Se scrie titlul lectiei la tabla si in caiete.



Asculta cu atentie.


Elevii retin titlul.



Explicatia


Observatia




Frontal


Individual































O1



O2


O3











O1


O2

O3


O4


O5

O7







O2


O4


O5


O7


4. Dirijarea invatarii

25 min.










































Ii introduc in noua lectie cu ajutorul unei prezentari PowerPoint "Craiasa Zapezii". Aceasta le cere copiilor ajutorul in colectarea fulgilor de zapada, necesari mantiei sale .


Elevii afla ca pentru rezolvarea corecta a sarcinilor didactice primite, vor fi recompensati cu cate un fulg de zapada. Astfel se va desfasura un concurs pe grupe, iar la final, vom afla clasamentul, in functie de numarul fulgilor de zapada obtinuti.


Le prezint pe tabla pliculetele care o au imprimata pe Craiasa Zapezii ce le solicita ajutorul. Fiecare pliculet contine cate o sarcina didactica .


Voi trece la extragerea sarcinilor din fiecare pliculet .

Sarcina nr. 1

Exercitii de creatie si formare

de priceperi si deprinderi de calcul matematic si consolidare a terminologiei matematice:

Metoda R. A. I.: (anexa 2)

Profesorul conduce activitatea printr-un joc de aruncare a unei mingi usoare, de la un elev la altul. Elevul care prinde mingea raspunde la intrebarea solicitata si adreseaza o alta intrebare altui coleg. Daca elevul ce prinde mingea nu cunoaste raspunsul la intrebare, iese din joc si raspunsul corect il da cel care a pus intrebarea, apoi arunca mingea din nou, lansand o noua intrebare .

R= raspunde

R. A. I.  => A= arunca

I= interogheaza


Sarcina nr. 2

CUBUL (anexa 3)

Metoda care presupune exploatarea unui subiect, a unei situatii din mai multe perspective, permitand abordarea complexa si integratoare a unei teme(descrie, compara, asociaza, analizeaza, aplica, argumenteaza).

Copiii primesc sarcini didactice pentru tema data: iNMULtIREA.

Fiecare grupa va avea fisa de lucru si va efectua cerinta aleasa prin rostogolirea cubului.

Pe masura ce vor da raspunsurile corecte si celelalte grupe vor completa toate cerintele cuprinse pe fetele cubului.


Sarcina nr. 3

Metoda cadranelor (anexa 4)

Le voi propune elevilor rezolvarea unei probleme matematice.

Mos Nicolae primeste scrisorile copiilor dintr-o scoala care solicita 900 de jucarii.

Cate jucarii din fiecare fel cer copiii daca numarul ursuletilor este triplul masinutelor, iar numarul papusilor este jumatate din cel al masinutelor?


Fiecare elev va primi cate o fisa de lucru in care rezolvarea problemei va fi incadrata in cele patru cadrane specifice acestei metode .

Se face corectarea calculelor acolo unde este cazul.

Privesc prezentarea la videoproiector.

Raspund la intrebari.





Elevii sunt atenti la explicatiile date.







Asculta cu atentie.













Elevii raspund la intrebarile puse si formuleaza altele noi





Rezolva exercitiile de calcul mintal.







Arunca fiecare lider de grup cubul si aleg cate o sarcina matematica.


Rezolva cerintele propuse pe fetele cubului.





Explica rezolvarile facute pe fisa de lucru.






Observa fisele.


Citesc si inteleg problema.


Rezolva problema detaliat.



Completeaza cadranele date pe fisa de lucru.




Observatia


Explicatia





Explicatia







Observatia

Explicatia









R.A.I.



Problema-tizarea



Exercitiul


R.A.I.



Problema-tizarea







"Cubul"

Exercitiul

Exercitiul



Problematizarea


Explicatia







Observatia



Explicatia



Problematizarea



Videorproiector

Prezentare Powerpoint




Prezentare Powerpoint






Plicuri cu sarcini didactice











Plicuri cu sarcini didactice





Minge usoara


Fulgi din hartie




Cub din plastic


Etichete pentru diferentierea grupelor


Fisa de lucru


Fulgi din hartie







Fisa de lucru

Metoda cadranelor








Frontal

Individual







Frontal







Frontal











Individual






Individual


Frontal









Individual



individual




frontal









Frontal



Individual



Pe grupe





Evaluare orala





Observarea sistematica



















Evaluare orala















Evaluare scrisa





Evaluare orala











Evaluare orala











O1


O2


O3


O4

O5


O7


5. Obtinerea performantei

10 min.


Sarcina nr. 4

Compunerea unei probleme matematice dupa urmatoarele expresii matematice:

13 x 12 + 15 x 4 =

34 x 5 + 17 x 18=

Vom citi corectitudinea formularii problemelor atat din punct de vedere matematic, cat si logic, gramatical .


Sarcina nr. 5 (anexa 5)

In functie de timpul ramas, fiecare grupa primeste cate o cerinta dintr-o fisa de lucru. Voi verifica rezolvarile date problemelor .

Restul cerintelor le vor rezolva ca tema pentru acasa.



Asculta explicatiile.


Compun si rezolva problema.





Rezolva cerintele propuse pe fisa de lucru.


Explica rezolvarile facute pe fisa de lucru.


Observatia

Explicatia


Problematizarea





Observatia

Explicatia

Problematizarea

Explicatia



Fisa de lucru








Fisa de lucru

Videoproiec-tor

Prezentare Powerpoint



Frontal

Individual







Individual



Frontal




Evaluare orala







Observarea sistematica




O1

O2

O3

O4

O7

6. Asigurarea retentiei si

transferului

5 min.


Sarcina nr. 6 (anexa 6)

"Copacul ideilor"

Vom completa la tabla ramurile unui copac cu unele din notiunile teoretice legate de operatia de inmultire .

Elevii sunt atenti la explicatiile date.

Elevii completeaza "ramurile copacului"

Brain-storming

Prolemati-zarea



Flipchart


Frontal



Individual

Evaluare orala


Observarea sistematica


7. Incheierea lectiei


Voi face unele aprecieri asupra modului in care au raspuns elevii in cadrul orei;

Vom vedea care este grupa castigatoare, in functie de numarul fulgilor de zapada colectati pentru raspunsurile corecte .

Elevii vor fi recompensati cu cate o bomboana .

Voi da tema pentru acasa terminarea fisei de lucru si compunerea unor probleme dupa expresii matematice date.


Asculta concluziile, observatiile, recomandarile facute de invatator.






Noteaza tema pentru acasa



Explicatia



Observatia



Fulgi de zapada






Fisa de lucru

Frontal



Frontal






Frontal




Evaluare orala


Observarea sistematica








rebus matematic (anexa 1).















































































































































































  1. Numerele pe care le inmultim se numesc . .
  2. 1 este element . pentru inmultire.
  3. O proprietate a inmultirii . .
  4. Rezultatul inmultirii . .
  5. Aflam prin inmultirea cu 3!
  6. inmultirea putem spune ca este o adunare . .
  7. Operatia inversa inmultirii . .
  8. Orice numar daca il inmultim cu el, il obtinem tot pe el!
  9. Pentru 10 x 10, 100 reprezinta . .








A













F

A

C

T

O

R

I



















N

E

U

T

R

U












C

O

M

U

T

A

T

I

V

I

T

A

T

E




P

R

O

D

U

S














T

R

I

P

L

U












R

E

P

E

T

A

T

A












I

M

P

A

R

T

I

R

E

A














Z

E

R

O

















R

E

Z

U

L

T

A

T













B














Metoda R. A. I.: (anexa 2)



Elevii vor fi cei care vor pune intrebari si vor da raspunsuri .

in continuare voi exemplifica niste posibile intrebari:



Cat fac 25 x 4=

Cat fac 150 x 4 =

Afla produsul numerelor: 20 si 20!

Da rezultatul inmultirii 125 x 4!

Cum se numesc numerele care se inmultesc?

Cum se numeste rezultatul inmultirii?

Dati exemplu de proprietati ale inmultirii!

Aflati triplul numarului 12.

Afla numarul de 9 ori mai mare decat 5.

Din produsul numerelor 2 si 7 scadeti produsul numerelor 3 si 5








CUBUL (anexa 3)


1. Descrie cum transformam o adunare repetata intr-o inmultire si o inmultire intr-o adunare repetata:


12 x 3 = . . . . . . . . . . .

125 + 125 + 125 + 125 = . . . . . . . . . . . . ..


Compara cum este

triplul lui

fata de

100 + 100 + 100 + 100 =

. . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . .


3. Asociaza expresiile matematice tinand seama de proprietatile inmultirii!


a. ( 20 x 3 ) x 40 (20 x 30 ) x 40

b. 20 x 3 + 20 x 4 20 x 4 - 20 x 3

c. 123 x 23 20 x ( 3 x 40 )

d. 20 x (4 - 3 ) 23 x 123

20 x ( 3 + 4 )


4. Analizeaza corectitudinea efectuarii calculelor!


270 x 3 + 4 : 2 =    . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . ..


5. Aplica o proprietate cunoscuta a inmultirii pentru a calcula rapid!


148 x 8 + 148 x 2 =


Argumenteaza urmatoarele propozitii matematice:


v    1 este element neutru pentru inmultire;


v    "Inmultirea este comutativa.



Metoda cadranelor (Anexa 4)



Sa se rezolve urmatoarea problema:


Mos Nicolae primeste scrisorile copiilor dintr-o scoala care solicita 900 de jucarii.

Cate jucarii din fiecare fel cer copiii daca numarul ursuletilor este triplul masinutelor, iar numarul papusilor este jumatate din cel al masinutelor?


I Datele problemei













II Reprezentare grafica


IV Proba, problema sub forma de exercitiu, raspuns












III Rezolvarea problemei













Fisa de lucru (anexa 5)


1. Gaseste posibilitati de scriere ca produs a numarului 120!









"Construieste piramidele" utilizand operatia de impartire!





3. Afla toate solutiile pentru expresia matematica:


a x a x a < 150


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


4. Ma gandesc la un numar, il micsorez de 9 ori, apoi il maresc de 5 ori si obtin 100. La ce numar m-am gandit?

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


5. Determinati numarul natural care impartit la 4 da catul 138 si restul 1!

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


6. Aflati produsul dintre dublul celui mai mic numar natural de 3 cifre diferite si cel mai mare numar impar de 2 cifre identice.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Copacul ideilor

Brainstorming



Ramurile copacului vor fi completate cu notiuni matematice legate de operatia de inmultire pe care le-am consolidat si evaluat in cadrul acestei ore .


De exemplu:

inmultirea este inversa operatiei de impartire.

inmultirea e o adunare repetata.

Numerele care se inmultesc se numesc factori.

Rezultatul inmultirii se numeste produs.

1 este element neutru pentru inmultire.

inmultirea este comutativa.

inmultirea e asociativa

inmultirea este distributiva fata de adunare si scadere . . etc .


Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }