Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 13 martie 2007
CLASA: a II-a D
INVATATOR:
SCOALA: Andrei Muresanu, Deva
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba romana
UNITATEA DE INVATARE: " Salutare, primavara!"
SUBIECTUL: " Puisorul si vulpea" dupa Ion Pas
TIPUL LECTIEI: consolidare
SCOPUL LECTIEI:
D esprinderea mesajului lecturii "Puisorul si vulpea", prin folosirea gandirii crtitice;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- O - sa citeasca cursiv, fluent, constient, expresiv, in lant, selectiv, pe roluri textul "Puisorul si vulpea" de Ion Pas,
- O - sa descrie personajele principale ale textului( puisorul si vulpea),
- O - sa compare insusirile celor doua personaje,
- O - sa asocieze cuvintele cu sens asemanator din cele doua coloane,
- O - sa recunoasca vocalele si consoanele dint-un cuvant dat,
- O sa utilizeze sensul cuvintelor/ expresiilor date in enunturi proprii,
- O - sa argumenteze purtarea puisorului,
- O - sa gaseasca alt final intamplarii citite,
FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe
STRATEGIA DIDACTICA:
BIBLIOGRAFIE:
"Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/
invatatorilor - curriculum pentru clasele I si a II-a", Ministerul
educatiei, cercetarii si tineretului, Centrul national de formare
a personalului din invatamantul primar, Bucuresti, 2003
- "Descriptori de performanta pentru invatamantul primar",
Editura ProGnoses
-"Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de Limba
romana, clasele III-IV,MEC si Consiliul National pentru
curriculum, Bucuresti, 2001
-" Sa dezlegam tainele textelor literare",cls. aII-a, R. Birau,
C. Iordachescu, Ed. Carminis, Pitesti, 1998
DESFASURAREA LECTIEI
Nr. crt. |
Secventele lectiei |
Ob. |
Continutul invatarii |
Strategia didactica |
Evaluare |
|||
|
Moment organizatoric Verificarea si reactualizarea cunostintelor a)Verificarea cantitativa a temei scrise b)Verificarea calitativa a temei Anuntarea temei si a obiectivelor Consolidarea prorpiu-zisa Asigurarea retentiei si a transferului Concluzii si aprecieri |
O O O O O O O O O |
Stabilesc ordinea, disciplina, verific daca toti elevii au tot ce le este necesar pentru buna desfasurare a orei. Precizarea obiectului: -Pentru ce ora ne-am pregatit? R: Ne-am pregatit pentru ora de Limba romana. -Ce lectie am avut de pregatit pentru astazi? R: Am avut de pregatit lectia "Puisorul si vulpea", dupa Ion Pas. -Ce ati avut de scris? R: Am avut de transcris caligrafic fragmentul care reda vorbele vulpii si de alcatuit enunturi cu cuvintele noi. In timp ce eu verific tema din punct de vedere cantitativ, elevii vor realiza sarcina din fisa de munca independenta. Munca independenta 1. Alcatuiti propozitii care se termina cu semnul intrebarii, punct, semnul exclamarii si una care are semnul doua puncte. Verific munca independenta calitativ (prin autocorectare) , apoi verific sub aspect calitativ tema. -Care este titlul lectiei noastre? R: Titlul ei este "Puisorul si vulpea" -Dar autorul? R: Autorul este Ion Pas. -Care sunt personajele ? R:Personajele sunt: vulpea si puiul. -Cate alineate are lectia? R: Lectia are sapte alineate. -Voi dirija citirea lectiei in lant, apoi citirea selectiva: a)cititi propozitia din care aflam unde voia sa se duca puisorul; b) cititi propozitia care ne arata cine este de fapt dusmanul puisorilor, dupa spusele vulpii; c) cititj propozitia care cuprinde cuvintele puiului; d) cititi propozitia in care apare ortograma cine-i; e) cititi propozitia in care apare cuvantul domol; recititi propozitia inlocuind cuvantul cu explicatia; f) cititi fragmentul din care aflam cine a iesit din tufis; g) cititi propozitia care cuprinde liniuta de dialog . -De ce s-a folosit liniuta de dialog? R: S-a folosit linita de dialog deoarece marcheaza inceputul vorbirii unei persoane, (aici animal) Azi, la ora de limba romana, vom lucra exercitii corespunzatoare fiecarei fete a cubului, pe care le stim din alte ore de romana. Prin sarcinile pe care le vom efectua vom reusi sa intelegem mesajul textului si sa povestim oral continutul lecturii. Voi dirija citirea pe roluri a acestei lecturi. Se prezinta pe scurt metoda "Cubul": pe cele 6 fete sunt scrise cuvintele descrie, compara , asociaza, analizeaza, aplica, argumenteaza. Elevii vor rostogoli cubul si vor rezolva fiecare exercitiu corespunzator fiecarei fete. Intervin cu explicatii suplimentare pentru fiecare actiune solicitata, pentru a oferi un caracter mult mai concret acestora. 1. DESCRIE: -insusirile puisorului Elevii desprind impreuna insusirile fizice si psihice ale puiului de gaina: Mic Cu puf galben Neascultator Repezit Naiv Bun la suflet 2. COMPARA: -Cele doua personaje Elevii vor desprinde insusirile celor doua personaje, prin comparatie, ajutati de explicatia suplimentara Prin ce se aseamana si de ce difera? 3. ASOCIAZA: - cuvintele cu sens asemanator: - crang - incet - animal - zi - a sta pe ganduri - lighioana - noapte - padure tanara - domol - a se gandi - nemiloasa - rea 4. ANALIZEAZA -cuvintele "puisorul"si "vulpea". Spuneti cate consoane si cate vocale au ele. 5. APLICA Alcatuieste enunturi folosind cuvintele/ expresiile: "crang", "lighioana", "domol", "a vesti", "a sta pe ganduri", "prapad si jale". 6. ARGUMENTEAZA - purtarea puisorului A procedat corect puisorul? Elevii vor argumenta, pro sau contra, comportamentul puiului de gaina. Citim inca o data lectura pe roluri! Ce concluzie reiese din acest text? Care este invatatura pe care ar fi bine sa o retineti? De ce se spune ca vulpea e sireata? Gaseste alt final intamplarii! Voi face aprecieri generale si individuale in functie de raspunsurile elevilor si modul de desfasurare a orei, sub forma de calificative. |
Conversatia Conversatia examinatoare Conversatia Activitate frontala Problematizarea Activitate frontala Conversatia Conversatia euristica Activitate individuala Citirea pe roluri Jocul didactic Activitate frontala Problematizarea |
Evaluare individuala- elevii citesc propozitiile facute si corecteaza eventualele greseli. Intarirea imediata a raspunsurilor Apreciez raspunsurile elevilor Evaluez spontaneitatea
Evaluez corectitudinea raspunsurile elevilor Aprecieri asupra modului de alcatuire a propozitiilor Apreciez originalitatea in prezentarea unui alt final Apreciez raspunsurile elevilor |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |