Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Scoala cu clasele I - VIII NITCHIDORF
PROIECT DIDACTIC
CLASA: a I- a
DISCIPLINA: Consiliere si orientare
SUBIECTUL: Meseria e o bratara de aur
TIPUL LECTIEI: Consolidare
SCOPUL:
- verificarea si consolidarea cunostintelor referitoare la diverse meserii
- activizarea vocabularului cu cuvinte care denumesc diverse profesii
- discutarea unor reguli si principii de baza in cadrul unor activitati desfasurate in diferite locuri de munca
OPERATIVE OPERATIONALE: - sa identifice pe baza unor ghicitori meseria indicata
sa recunoasca si sa defineasca meseriile pe baza unor imagini
sa asocieze imaginea care sugereaza o meserie cu imaginea uneltelor necesare in desfasurarea ei
sa picteze imagini ale unor meserii
sa modeleze produse obtinute de brutar
sa construiasca castele, case, orase cu ajutorul pieselor LEGO
dezvoltarea exprimarii orale corecte
METODE SI PROCEDEE: Conversatia, munca independenta, munca pe grupe, jocul didactic
MATERIAL DIDACTIC: Fise, diferite materiale de recuzita, plastilina, acuarele, pensule, cuburi, LEGO
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROPUNATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
TEHNICI |
EVALUARE |
1. MOMENT ORGANIZATORIC |
Voi pregati elevii pentru ora de Consiliere si orientare |
Elevii se pregatesc cu cele necesare desfasurarii activitatii |
Conversatia |
Observarea comportamentului elevilor |
2. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
Ce intelegem prin cuvantul meserie? Se repeta poezia invatata "Ce miros au meseriile" de Gianni Rodari |
Cuvantul meserie = ocupatie = profesie = activitate desfasurata intr-un anumit domeniu = ocupatie permanenta a unui om bazata pe munca Elevii recita poezia "Ce miros au meseriile" de Gianni Rodari. Se analizeaza continutul versurilor |
Conversatia Explicatia |
Evaluare orala |
3. CAPTAREA ATENTIEI |
Voi prezenta elevilor cu ajutorul calculatorului mai multe ghicitori despre meserii si imagini reprezentand profesiile respective |
Elevii identifica pe baza ghicitorilor prezentate meseriile indicate |
Conversatia |
Evaluare orala |
4. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
- Astazi, vom repeta si aprofunda cunostintele referitoare la diferite meserii pentru a cunoaste cat mai multe profesii, iar atunci cand veti fi mari sa puteti alege meseria potrivita. Orice profesie e buna daca iti place. |
Elevii sunt atenti la tema propusa spre dezbatere |
Conversatia Explicatia |
Evaluare orala |
5. DIRIJAREA INVATARII |
Joc de rol "Recunoaste meseria" |
Un elev vine in fata si mimeaza o activitate care reprezinta o meserie cu ajutorul recuzitei ( ceas, foarfeca, metrul croitorului, metrul tamplarului, pieptene, ciocan, cleste, pensula, etc.) |
Conversatia Joc de rol |
Evaluare orala |
|
Joc didactic "De-a vanzatoarea" Se pregateste inainte de ora "magazinul cu marfa", se pregatesc banii |
Elevii vin la magazin si cumpara un produs. Ei sunt indrumati sa se comporte civilaizat in magazin (sa salute, sa-si astepte randul, sa ceara respectuos, sa multumeasca). Marfa cumparata sa fie verificata, iar termenul de garantie sa nu fie depasit. |
Jocul didactic |
Observarea comportamentului elevilor |
|
Munca pe grupe: Elevii impartiti pe grupe vor realiza sarcinile date |
Grupa I: Constructorii Elevii constructori realizeaza case, castele, orase cu ajutorul pieselor LEGO si a cuburilor Grupa II: Brutarii Elevii modeleaza cu ajutorul plastilinei produse de panificatie: paine, covrigi, cornuri, etc Grupa III: Pictorii Elevii picteaza ceea ce-si doresc ei sa devina cand vor fi mari Grypa IV: Scriitorii Elevii vor completa fisa "Ce vreau sa fiu" Grupa V: Bucatarii Elevii pregatesc sandwich-uri pentru toata clasa |
Munca independenta |
Observarea comportamentului elevilor |
6. FIXAREA CUNOSTINTELOR |
Se completeaza posterul "Cel mai bun meserias", cu lucrarile elevilor |
Se analizeaza indeplinirea sarcinilor avute |
Conversatia |
Evaluarea orala |
7. APRECIERI SI CONCLUZII |
Voi aprecia activitatea elevilor, modul in care au participat si au raspuns sarcinilor date |
Elevii vor primi diploma "Meseriasul priceput" pentru activitatea desfasurata |
Conversatia |
Evaluarea orala |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |