Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
CLASA:I
SCOALA CU CLASELE I-VIII NR: 4 DOROHOI
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL:,,Sa ne amintim sunetele si literele invatate!"
TIPUL LECTIEI: recapitulare si sistematizare
SARCINA DIDACTICA: consolidare si perfectionare
OBIECTIVE OPERATIONALE:
cognitive:
afectiv-atitudinale:
psiho-motorii
sa pastreze pozitia corecta;
sa prinda floricelele in copacel;
sa pastreze disciplina in cursul lectiei;
STRATEGIA DIDACTICA: mixta
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, expunerea, problematizarea, metoda fonetica
analitico-sintetica, jocul didactic, ciorchinele;
FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe, in perechi.
RESURSE MATERIALE:
plansa ilustrativa cu primavara, plansa cu text scris, copac din polistiren;
fise de lucru cu diferite sarcini, planse, calculator, floricele, frunze, albinute, fluturi decupati.
RESURSE UMANE SI DE TIMP: 3 grupe a cate 4 elevi (una cu 5 elevi)
-45 minute
FORME DE EVALUARE: formativa
METODE DE EVALUARE observatia curenta, conversatia de verificare, aprecierea
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1.Marin, Teodor -Valeria Cristici- Indrumator pentru folosirea abecedarului - Editura Petrion, Bucuresti, 2002
2.Cartuna, Liliana - Jocul cuvintelor - Editura Aramis, Bucuresti, 2005
3.Mihaescu ,Mirela- Dulman,Anita- Mihai,Claudia - Activitati transdisciplinare -ghid pentru invatatori - Editura Radical, Craiova, 2003
SECVENTELE LECTIEI |
CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV |
STRATEGII DIDACTICE |
|
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
||
1.ORGANIZAREA CLASEI |
l Se asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii in parametrii optimi; se pregateste materialul didactic in functie de succesiunea utilizarii acestuia . |
-elevii demonstreaza deprinderi deja existente de organizare a rechizitelor |
exercitiul organizatoric |
2.CAPTAREA INTERESULUI SI A ATENTIEI PENTRU LECTIE |
Se realizeaza prin cateva intrebari si prin citirea unui text de pe plansa. -La cunoasterea mediului am discutat despre anotimpuri.Despre ce anotimp am vorbit ultima ora?Care sunt caracteristicile acestui anotimp? Se citeste un text de pe o plansa scris de mana. E soare si e bine.Iarna a trecut. Coltul ierbii se arata. Ghioceii au inflorit.In curand vor veni randunelele si cocorii. Copacii se imbraca cu flori albe.Noi suntem bucurosi. A venit primavara! -ultimul cuvant de pe plansa este acoperit si va trebui recunoscut, |
-sunt atenti si raspund la intrebari -sunt atenti si recunosc numele anotimpului din fragmentul citit; |
conversatia expunerea |
3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
Astazi ne vom reaminti sunetele si literele invatate, vom citi cuvinte, propozitii, vom juca jocuri si vom lucra pe grupe. Stiind cat de mult va place acest anotimp, v-am pregatit o surpriza: solicita unul dintre elevi sa descopere surpriza aflata pe catedra: -un copacel din polistiren in care se afla doar cateva elemente ale primaverii; fiecare imagine are pregatite sarcini didactice ce vor fi supuse spre rezolvare elevilor; -Depinde de raspunsurile voastre daca il vom putea impodobi.Pentru fiecare raspuns corect veti primi flori,iar pentru sarcini mai dificile un fluture sau o albinuta. -sarcinile didactice vor fi propuse fie sub forma de intrecere, elevii participand direct la joc sau individual, fiecare grupa primind sarcina distincta pe care trebuie sa o rezolve corespunzator; |
-descopera surpriza si urmaresc indicatiile date de invatatoare in vederea desfasurarii activitatii pe grupe; -acestia vor fi grupati in: "floricelele", "albinutele" si "fluturasii", prietenii primaverii; |
conversatia explicatia |
4.REACTUALIZA REA CUNOSTINTELOR INSUSITE ANTERIOR 5.OBTINEREA PERFORMANTEI 6.CONCLUZII SI APRECIERI |
Se citeste de cateva ori textul de pe plansa mare. -solicita rezolvarea unor exercitii cu scopul reactualizarii si consolidarii cunostintelor referitoare la sunetele si literele invatate: -exercitii orale (anexa 1): Sa alintam cuvintele: copac, fata, floare, cantec, casa, baiat, oras, bunica, cercel Gasiti cuvinte care: Gr.1-incep cu sunetul r; Gr. 2- contin sunetul r in interiorul cuvantului; Gr.3 -se termina in sunetul r; si alcatuiti cu ele propozitii: Eu spun una, voi spuneti multe! pisica, scoala, haina, bloc, carte, ciuperca, nuca, elev, primavara Se fac aprecieri verbale. Se trece la lucrul pe grupe (anexa 2): 1.Cititi cuvintele si scrieti cate silabe are fiecare, indicand numarul silabelor printr-o cifra asezata sub cuvant! Gr.1 copac, soare, randunele, Marcela, ceas, camera Gr.2 Didina, locomotiva, Catalina, hipopotam, padure, Florentina Gr.3 primavara, cirese, Radu, geamantan, viorele, rapsodie -fiecare grupa va avea alte cuvinte; Se evalueaza lucrul grupelor(anexa 3): .Inlocuieste prima litera pentru a obtine cuvinte noi: mare toc palat cort lac sare -oc -alat -ort -ac cat creier parca pere lat gat -reier -arca -ere -at mare saci hora lata cros tare -aci -ora -ata -ros Se cere sa se citeasca cuvintele noi obtinute. Fisa de lucru( anexa 4 ) -a) Ordoneaza cuvintele si scrie propozitia: are auriu papagal un Horia . b)Desparte prin linii cuvintele din propozitii, apoi transcrie: Tudoreleraunpastorfarafrica. Viorelelesuntfrumoase. CeciliasiMarcelaaufostinpadure . Fisa de lucru (anexa 5) Se dau planse fiecarei perechi sa rezolve prin metoda ciorchinelui. Gasiti cat mai multe cuvinte : Gr. 1 -cuvinte cu litera b Gr.2 - cuvinte cu litera t Gr.3 - cuvinte cu litera s Se constata cate floricele, fluturi sau albinute au acumulat echipele si cu ele se impodobeste copacul, reprezentand rezultatul muncii lor.In timpul impodobirii copacului se canta un cantecel despre primavara. Se fac aprecieri globale si individuale cu caracter motivant privind participarea elevilor la lectie. -Se acorda cateva calificative. |
-citesc 2-3 copii; -rezolva exercitiile in ritm alert, dar in acelasi timp cu atentie, pentru a nu rata vreo floricica sau fluture; -formeaza cuvinte noi dupa cerintele date si alcatuiesc propozitii diverse; -despart cuvintele date in silabe si indica numarul acestora sub fiecare cuvant; -primesc floricele sau albinute; -inlocuiesc prima litera astfel incat sa obtina alte cuvinte; -primesc floricele sau albinute; -ordoneaza cuvintele si transcriu propozitia; -despart prin linii cuvintele din propozitii si transcriu propozitiile gasite; -dupa fiecare sarcina rezolvata primesc flori sau albinute, fluturasi; -fiecare copil contribuie la impodobirea copacelului; |
expunerea exercitiul oral jocul didactic expunerea exercitiul exercitiul jocul didactic exercitiul evaluare autoevaluare |
ANEXA 1: Exercitii orale
1.Sa alintam cuvintele: copac, fata, floare, cantec, casa, baiat, oras, bunica, cercel
2.Gasiti cuvinte care:
Gr.1-incep cu sunetul r;
Gr. 2- contin sunetul r in interiorul cuvantului;
Gr.3 -se termina in sunetul r; si alcatuiti cu ele propozitii:
3.Eu spun una, voi spuneti multe!
pisica, scoala, haina, bloc, carte, ciuperca, nuca, elev,primavara
ANEXA 2:
Gr.1.Cititi cuvintele si scrieti cate silabe are fiecare, indicand numarul silabelor printr-o cifra asezata sub cuvant!
copac soare randunele
Marcela ceas camera
Gr.2.Cititi cuvintele si scrieti cate silabe are fiecare, indicand numarul silabelor printr-o cifra asezata sub cuvant!
Didina locomotiva Catalina
hipopotam padure Florentina
Gr.3.Cititi cuvintele si scrieti cate silabe are fiecare, indicand numarul silabelor printr-o cifra asezata sub cuvant!
primavara cirese Radu
geamantan viorele rapsodie
ANEXA 3
Gr.1Inlocuieste prima litera pentru a obtine cuvinte noi:
mare toc palat cort lac
sare -oc -alat -ort -ac
Gr.2Inlocuieste prima litera pentru a obtine cuvinte noi
cat creier parca pere lat
gat -reier -arca -ere -at
Gr.3.Inlocuieste prima litera pentru a obtine cuvinte noi:
mare saci hora lata cros
tare -aci -ora -ata -ros
ANEXA 4:
FISA DE LUCRU
|
|
|
|
|
Tudoreleraunpastorfarafrica.
Viorelelesuntfrumoase.
CeciliasiMarcelaaufostinpadure
Numele elevului . . . . . . . . . . ..
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |