| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
 
PROIECT DIDACTIC
CLASA I
DATA -15.04.2008
ARIA CURRICULARA - Arte
OBIECT- Educatie plastica
SUBIECT - Dactilopictura
TEMA - "Camp cu flori de primavara", "Ghiocelul", "Livada inflorita", "Vaza cu flori"
TIPUL LECTIEI: exersare de capacitati
OBIECTIVE CADRU :
Cunoasterea si utilizarea materialelor , a instrumentelor de lucru si a unor tehnici specifice artelor plastice .
Recunoasterea tipurilor de culori , a nonculorilor si a formelor in mediul inconjurator si pe imagini.
Cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj plastic.
Realizarea unor compozitii.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.2. sa manuiasca corect materialele si instrumentele de lucru,
1.4. sa utilizeze materialele , instrumentele de lucru pentru a exprima liber idei si sentimente
4.2. sa obtina tonuri prin amestecul unei culori cu o nonculoare , in cantitati diferite
OBIECTIVE OPERATIONALE:
cognitive: O1: sa descrie modelele propunatorului;
O2:sa obtina forme prin apasarea degetelor pe plansa
O3:sa interpreteze formele obtinute;
O4:sa sugereze forme naturale (flori, copaci, pasari), prin intervenirea cu o tusa de penel asupra formelor obtinute;
O5:sa evalueze lucrarile tinand cont de finalizare, corectitudine, aspect estetic.
afectiv - atitudinale:
O6:sa indrageasca tehnicile de realizare a formelor prin dactilopictura;
O7:sa lucreze curat si ordonat.
psiho - motorii:
O8:sa dovedeasca indemanare in manuirea instrumentelor de lucru.
STRATEGII DIDACTICE :
A-Metode si procedee:conversatia euristica, explicatia, demonstratia, exercitiul, activitatea practica
B-Mijloace si materiale: modelul invatatorului, acuarele, apa , pensoane , servetele
C-Forma de organizare:frontal- individuala
RESURSE:
A Oficiale - Curriculum National
B Pedagogice- "Metodica predarii educatiei plastice in invatamantul primar", Bucuresti, Autori: Ion Serdeanu, Florian Dituleasca
C- Temporale :45 minute
MODALITATI DE EVALUARE :
A Aprecieri - frontale si individuale
B Notarea - lucrarilor realizate
DEMERS DIDACTIC
| 
   EVENIMETELE INSTRUIRII  |  
   OB.OP.  |  
   ACTIVITATEA PROPUNATORULUI  |  
   ACTIVITATEA ELEVILOR  |  
   METODE  |  
   MIJLOACE  |  
   FORME DE EVALUARE  | 
 
| 
   1. CAPTAREA ATENTIEI  |  
    |  
   - le voi prezenta elevilor cateva imagini si le voi cere sa gaseasca elemente comune ale acestora  |  
   - vor descrie imaginile - vor gasi elementul lor comun;Primavara - vor purta o discutie despre acest anotimp  |  
   - conversatia - explicatia  |  
   - imagini  |  
   - aprecieri verbale individuale  | 
 
| 
   2. ENUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR  |  
    |  
   - voi enunta tema si obiectivele  |  
   - asculta cu atentie  |  
   - conversatia - ecplicatia  |  
    |  
    | 
 
| 
   3. INTUIREA MODELULUI  |  
    O1  |  
   - voi prezenta modelele  |  
   - elevii vor descrie modelele - vor enumera culorile folosite , -vor intui tehnica realizarii-dactilopictura, -vor enumera instrumentele necesare realizarii lucrarii,  |  
   - conversatia  |  
   - modelele propunatorului  |  
   - aprecieri verbale individuale  | 
 
| 
   4. DEMONSTRAREA TEHNICII DE REALIZARE A LUCRARII  |  
    |  
   - voi demonstra tehnica de realizare a acestei planse, - voi arata ce culori trebuie folosite si cum se pot obtine nuante ale culorilor ;  |  
   - asculta cu atentie - isi insusesc tehnica de lucru  |  
   - explicatia - demonstratia  |  
   - acuarele - apa - pahar - servet - foaie de desen  |  
    | 
 
| 
   5. REALIZAREA TEMEI  |  
   O2 O3 O4 O6 O7 O8  |  
   - voi imparti clasa in patru echipe , in functie de bancile in care sunt asezati , fiecare echipa isi alege prin tragere la sorti o tema -voi ajuta elevii care au nevoie  |  
   - echipa isi desemneaza un reprezentant care alege un balon, fiecare balon poarta un mesaj- tema lucrarii, - executa tema propusa - vor lucra cu atentie , ingrijit, respectand cerintele propunatorului, - vor avea in vedere si aspectul ingrijit al foii de desen , dar si curatenia la locul de munca  |  
   - exercitiul  |  
   - baloane - foi pentru desen - acuarele -apa -pahare -servetele  |  
   - observare sistematica - aprecieri verbale  | 
 
| 
   6. APRECIERI  |  
   O5  |  
   - voi face aprecieri asupra modului de desfasurare a lectiei , asupra modului de lucru , daca au fost respectate cerintele temei -voi imparti diplomele "Maestrii Culorilor "  |  
   - vor face autoaprecieri si interaprecieri - vor alege echipa(ele) castigatoare  |  
   - conversatia -explicatia  |  
   - lucrarile elevilor - diplome  |  
   - aprecieri verbale - notarea lucrarilor  | 
 
| 
   7. FEED-BACK  |  
    |  
   "Ce lucrari am realizat astazi?" "Prin ce tehnica au fost realizate lucrarile?"  |  
   - vor raspunde la intrebari  |  
   - conversatia  |  
    |  
   - aprecieri verbale  | 
 
 
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre:
               | 
        
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
Documente similare: 
  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |