Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA CU CLASELE I-VIII :BERTEA
CLASA: A IV A
DISCIPLINA: LIMBA SI LITERATURA ROMANA
UNITATEA DE INVATARE: COMUNICAREA DESPRE FAPTE
CONTINUTURI: TEXTUL NARATIV
TEXT-SUPORT: ,,TARA POVESTILOR" de FANUS NEAGU
TIPUL LECTIEI: I ora -dobandire de noi cunostinte
II ora- consolidare de cunostinte
OBIECTIVE CADRU
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral;
Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris;
Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa;
OBIECTIVE DE REFERINTA
1.5. sa recepteze corect mesajul in functie de conditiile comunicarii;
2.7.sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare;
3.2. sa identifice caracteristici fizice si morale ale personajelor din texte citite;
3.4. sa citeasca fluent si expresiv un text necunoscut;
4.1. sa redacteze texte narative si texte functionale de mica intindere pe baza unor cuvinte/ expresii de sprijin;
OBIECTIVE OPERATIONALE
A.COGNITIVE:
Pe parcursul si la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
OC1-sa citeasca corect, fluent si expresiv textul;
OC2-sa sesizeze sensul cuvintelor noi in contextul dat;
OC3-sa descopere elementele specifice textului narativ;
OC4-sa recepteze mesajul textului literar citit;
OC5-sa ordoneze ideile principale dupa momentele lectiei;
OC6-sa descopere alte amanunte legate de personaje si evenimen-
tele actiunii cu ajutorul lecturii predictive;
OC7-sa descopere trasaturile morale ale personajelor;
OC8- sa-si exprime propria opinie cu privire la faptele personajelor;
B.MOTRICE:
OM1- sa-si coordoneze activitatea pentru utilizarea corecta a ma-
nualului si orientarea eficienta pe materialele prezentate de
invatator;
C.AFECTIVE:
Elevii:
OA1-vor aprecia frumusetea limbajului folosit de scriitor;
OA2-vor aproba / dezaproba conduita si faptele eroului din text;
RESURSE:
A.BIBLIOGRAFICE:
a)stiintifice: D.E.X.-ul
b) oficiale: Curriculum National.Programe scolare pentru invata-mantul primar;
c)pedagogice: Didactica-Cerghit
d)metodico-didactice:- Metodica predarii limbii romane;
- Sa dezlegam tainele textelor literare;
B.METODOLOGICE
1. strategia didactica: mixta;
2. metode si procedee: -de transmitere orala si scrisa(explicatia,
conversatia, problematizarea), munca in-
dependenta;
-de actiune reala: lectura explicativa, po-
vestirea,lectura predictiva
de explorare directa: observatia,
3. metode activ-participative: brainstorming, explozia stelara,
ciorchinele, diamantul, horoscopul personajelor, pro si contra
4. mijloace didactice: volumul, planse, ilustratii, flip-chart,marker,
coli de hartie, flanelograf;
5. forme de organizare: frontala, individuala,in perechi, pe grupe;
C.TEMPORALE: 90-100min.
|
Evenimentele lectiei / |
Continuturi / |
strategie |
|||
OBIECTIVELE |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
METODE SI PROCEDEE |
|||
|
I.CAPTAREA ATENTIEI 5min. Voi recita versuri din poezia ,,Copilari-e" scrisa de Lidia Batali ¤Voi solicita elevilor sa raspunda la cateva intrebari legate de mesajul poeziei: -Care este dorinta arzatoare a fetitei? De ce credeti ca ea doreste sa ramana copil? -De ce copilaria este cea mai frumoasa etapa a vietii? |
Asculta cu atentie versurile. ¤Raspund la intrebari. |
conversatia |
|||
|
II.ANUNTAREA OBIECTIVELOR: 3 min. ¤DISCUTII PREGATITOARE: -Multi scriitori au asternut pe hartie secvente din copilaria lor, a altora sau pur si simplu despre copila-rie la modul general pentru ca de fapt toti copiii au copilarii asemanatoare. -Ce scriitori cunoas-teti si ce au scris ei ? -Astazi vom mai adauga la aceasta bogatie de texte un alt text:,, Tara Povesti-lor"de Fanus Neagu ¤Voi enumera obiec-tivele pe care mi le-am propus sa le ur-maresc pe parcursul a doua ore de limba si literatura romana: vom citi, vom explica cuvinte si expresii noi, vom ordona ide-ile dupa momentele actiunii, vom carac-teriza personajele, vom aplica metode cat mai antrenante etc |
¤Dau raspunsuri corecte. ¤Accepta obiectivele propuse. |
conversatia |
|||
|
III.ACTUALI-ZAREA CUNOS-TINTELOR 2min. Solicit cateva date biografice despre autorul Fanus Neagu: data si locul nasterii, povestiri studiate, opere scrise de autor.
|
¤Isi reamintesc date biografice despre autor si faptul ca pe sem.I au studiat textul,,Vis de iarna". |
conversatia |
|||
|
IV.PREZENTA-REA MATERIALULUI STIMUL: 2 min. ¤Voi prezenta volu-mul in care se afla textul integral din care face parte frag-mentul nostru si voi remarca faptul ca textul poarta in volum alt titlu. |
¤Privesc la volumul adus si asculta prezen-tarile facute. |
observatia |
|||
|
V.DIRIJAREA INVATARII: 38min. ¤MOMENTUL I: -Propun elevilor sa defineasca printr-o singura idee ,,Tara Povestilor" vazuta de ei. -Vom realiza impre-una un copac al ideilor. (Anexa I) |
Vor lucra in perechi. ¤Vor scrie pe fasia de hartie ideea si apoi o vor prezenta oral pentru a fi asezata in forma de creanga pe tulpina unui copac. |
In perechi Brainstorming Copacul ideilor |
|||
OC1 OM1 OC2 OA1 OM2 OC2 OM2 OC3 OC4 OC5 OM1 OM2
|
¤MOMENTUL II: - In timp ce eu voi lipi "crengile" propun elevilor sa deschida manualul si sa citeas-ca lectia in gand, subliniind usor cu creionul cuvintele neintelese de ei. ¤MOMENTUL III: -Voi citi textul inte-gral ca model pentru elev. -Voi cere elevilor sa citeasca si ei textul in stafeta. -Solicit explicarea titlului si sa stabi-leasca cine a rostit aceste cuvinte si in ce context. ¤Cer elevilor sa spuna daca au mai intalnit acest nume (Banica) in textele invatate si la ce fel de copil se gandesc cand rostesc acest nume. ¤MOMENTUL IV:
-Vom explica cuvin-tele si expresiile noi folosind diferite pro-cedee: ,,arin"-cu ajutorul imaginilor ,,fagaduinta"- prin joc de rol ,,palc"-cu ajutorul flanelografului si drept consolidare ex.7/pg.152 din cule-gerea ,,Sa dezlegam tainele textelor literare" ,,tipsie"-cu ajutorul obiectului in realitate ,,istovit", ,,a inchega" -cu ajutorul D.E.X.-ului ,,zborul lor se inchega intr-un cantec subtire, staruitor, dulce ca o fagaduinta" ,,albe de parca ar fi purtat intre aripi un val de viscol" ¤Cer sa gaseasca pluralul cuvintelor noi , sa le desparta in silabe si sa alcatuias-ca enunturi cu aju-torul lor. ¤MOMENTUL V: -Solicit recunoasterea naratiunii ca mod de expunere imbinata cu dialogul si descrierea: Vom realiza harta povestirii: Vom citi pe roluri dialogul si vom discuta despre semne-le de punctuatie o-prindu-ne la punctele de suspensie. -Voi solicita sa com-pleteze oral dialogul dintre fata si baiat. ¤MOMENTUL VI: ¤Pentru a intelege cat mai bine textul voi aplica metoda activ-participativa ,,Explozia stelara". (Anexa III) -Voi imparti elevii in patru grupe si cu ajutorul cuvintelor : ,,cine", ,,ce", ,,cand", ,,unde" vor formula intrebari logice si corecte. In timp ce o grupa formuleaza oral intrebarile, celelalte grupe dau raspunsuri. Grupa care va formula cat mai multe intrebari corecte si logice va fi declarata castigatoare. ¤Voi cere elevilor sa deschida manualul la pg.94 si sa citeasca enuntul de la ex.2. Impreuna vom aseza ideile principale in ordinea momentelor povestirii, numero-tandu-le corespun-zator. ¤In acest timp vom realiza la flanelograf un colaj cu imagini corespunzatoare textului. |
¤Citesc in gand lectia. ¤Citesc in stafeta. ¤Vor raspunde la intrebari. ¤Vor gasi pluralul cuvintelor,,palc" si ,,tipsie" si le vor desparti in silabe. ¤Vor alcatui enunturi cu ajutorul lor. ¤Vor lucra direct pe culegere. ¤Vor alcatui enunturi oral. ¤Fiecare va primi o fisa pentru a completa harta povestirii. (Anexa II) ¤Vor citi pe roluri si vor explica semnele de punctuatie (punctele de suspensie) ¤Vor formula intrebari scrise timp de 2-3 min. apoi unul dintre membrii grupului le va citi iar ceilalti elevi din cele 3 grupe vor raspunde oral la intrebari. ¤Vor ordona corespunzator ideile principale. ¤Vor contribui la realizarea colajului. |
Lectura explicativa Explicatia Conversatia Observatia Exercitiul Conversatia Observatia Explicatia Exercitiul Conversatia Harta povestirii Joc de rol Explozia stelara Conversatia Exercitiul Observatia Conversatia |
|||
OC6 OC6 OC6 |
VI.OBTINEREA PERFORMANTEI: 20 min. Discutii pregatitoare: ¤Voi solicita elevilor sa priveasca colajul realizat si sa spuna ce amanunte ar dori sa mai descopere cu privire la personajul principal sau la acti-une pentru a completa colajul care poate fi asemanat cu un puzzle caruia ii lipsesc piese. Lectura predictiva: Voi imparti fiecarei perechi o fisa (Anexa IV). ¤Voi imparti fiecarei perechi 5 plicuri lipite si voi specifica faptul ca nu au voie sa deschida plicurile decat cu acordul meu. (Anexa V) I PREDICTIE ¤Voi aminti faptul ca textul din volum poarta alt titlu. -Ce titlu credeti ca ar putea avea textul studiat azi? ¤ Dupa ce vor nota pe fisa titlurile propuse de ei voi cere sa deschida primul plic si sa descopere titlul adevarat. ¤Voi recompensa pe cei care au gasit titlul corect cu o steluta. a-II-a PREDICTIE: Cu cine a venit Banica la rau? ¤Dupa ce vor nota printr-o singura pro-pozitie raspunsul con-ceput de ei, voi cere sa deschida cel de-al II-lea plic. ¤Vom citi cu voce tare fragmentul pen-tru a descoperi ras-punsul corect. ¤Dupa ce vom nota raspunsul corect in fisa, voi recompensa pe cei care au stiut cu o alta steluta. a-III-a PREDICTIE: -Cum de a ajuns Banica sa pluteasca pe apa? ¤Din nou vom citi raspunsurile create de ei si apoi vom deschi-de cel de-al III-lea plic pentru a descope-ri adevaratul raspuns. ¤Voi recompensa ele-vii cu o alta steluta. a-IV-a PREDICTIE: -Cu ce alte doua personaje credeti ca s-a mai intalnit pe rau in afara de acea rata salbatica? ¤Dupa ce vor nota si ultimele raspunsuri vom dezlipi plicul si vom descoperi cele doua personaje. ¤Voi recompensa pe cei care au raspuns corect cu o steluta. ¤Voi remarca faptul ca acea persoana care are stelutele cele mai multe devine castiga-toare. -Au avut sansa de a-si intregi o coronita cu cele 5 stelute pe care le-ar fi putut primi daca ar fi dat doar raspunsuri corecte. ¤La fiecare amanunt descoperit vom mer-ge si vom intregi co-lajul realizat la flane-lograf. |
Elevii spun ca si-ar dori sa stie cum de a ajuns Banica pe rau, daca s-a mai intalnit cu alte personaje, daca a fost pedepsit cand a ajuns acasa etc. ¤Vor primi fisa si vor asculta instructiunile. ¤La fel vor proceda si cu plicurile. ¤Vor lucra in perechi si vor scrie titlul propus de ei. ¤Vor nota in fisa raspunsul propus de ei. ¤Vor deschide plicul si vor citi fragmentul gasit. ¤Vor da raspunsul conceput de ei. ¤Vor deschide plicul si vor citi fragmentul. ¤Vor nota raspunsul creat de ei. ¤Vor dezlipi plicul si vor citi fragmentele. |
conversatia Lectura predictiva Brainstor-ming Brainstor-ming Conversatia Conversatia Brainstor-ming |
|||
OC7 |
VII FEEDBACK-UL: 5min. Vom realiza reteaua personajelor scriind la flip-chart cu ajutorul unui marker.
|
Vor raspunde oral astfel incat sa realizam impreuna reteaua personajelor. ¤Vor scoate din text toate verbele care se refera strict la personaj. Exemplu: se gandi, vazu, zise, striga etc. |
Reteaua personajelor |
|||
OC7 |
VIII.EVALUAREA: 10 min. Voi imparti fiecarui elev o fisa pentru a realiza caracterizarea personajelor cu ajuto-rul ciorchinelui. (Anexa VI) ¤Pentru cei care vor termina voi da ca munca suplimentara realizarea unui diamant(cvintet). -personajul -2 substantive -3 verbe -o propozitie cu 4 cuvinte -un cuvant cheie ¤Dupa ce voi aduna fisele si vom citi unul sau doua diamante , voi prezenta o plansa cu titlul,,Horoscopul personajelor"si voi solicita elevii sa sta-bileasca in ce zodie se gaseste fiecare per-sonaj. ¤Mentionez faptul ca pentru a stabili zodia trebuie sa descopere cel putin trei trasaturi ale personajului. |
¤Vor primi fisele si vor lucra in mod indepen-dent. ¤Vor citi diamantul sau cvintetul format de ei. ¤Asezati pe trei grupe vor stabili zodia in care se regaseste fiecare din cele trei personaje:bunica, Banica, fata de la crescatorie. |
Metoda ciorchinelui Metoda diamantului Metoda diamantului Metoda horoscopul personajelor |
|||
OA1 OA1 OA2 |
IX.RETENTIA :10min. ¤ Voi cere elevilor sa-si aminteasca titlul capitolului din care face parte lectia noas-tra. ¤Vom stabili ce fapte au savarsit cele doua personaje principale: Banica si fata de la crescatoria de gaste. ¤Voi imparti clasa in patru grupe. ¤Vor lucra primele doua grupe ,,pro" si ,,contra"iar celelalte doua vor juriza. -Voi cere celor doua grupe sa gaseasca argumente pro si contra atitudinii lui Banica (faptul ca a plecat de langa buni-ca si a calatorit pe rau). (Anexa VII) -Fiecare grupa va desemna un reprezen-tant care va sustine argumentele gasite si notate timp de cateva minute. -In acest timp ceilalti elevi vor fi atenti pentru a hotari care grupa a fost mai con-vingatoare. ¤Voi schimba grupele si acum cei care au facut parte din juriu vor fi impartiti in gru-pe ,,pro" si ,,contra". -Voi da spre dezbate-re daca este adevarat sau fals faptul ca Ba-nica a numit o simpla priveliste ,,Tara Po-vestilor"(Anexa VIII) -Vor iesi in fata clasei si vor sta fata in fata iar fiecare conducator de grup isi va sustine cat mai convingator argumentele pro si contra. -Elevii care au format juriul vor stabili care a fost grupa cea mai convingatoare. |
Vor spune titlul capitolului: ,,Comunicare despre fapte". ¤Grupele stabi-lite vor gasi cat mai multe argu-mente pro si contra la proble-ma ridicata de invatator. ¤Ceilalti elevi vor asculta cu atentie argumentele expuse de fiecare pentru ca sa poata stabili grupa cea mai credibila. |
Conversatia Metoda ,,pro" si ,,contra" Metoda,,pro" si ,,contra" |
|
X.TRANSFERUL: 5 min. ¤Voi face o concluzie cu privire la faptul ca Tara Povestilor nu trebuie cautata peste mari si tari ci in imaginatia noastra. ¤Voi face aprecieri asupra modului de participare cu raspunsuri, pe parcursul celor doua ore. ¤Voi cere sa-mi nominalizeze doi elevi care cred ei ca au fost cei mai activi si le voi oferi drept recompensa cate un volum pentru a citi textul in intregime . ¤Voi sfatui elevii sa aiba mare grija de carti si sa termine repede lectura pentru a beneficia si alti elevi de ele. ¤Voi anunta tema pentru acasa: de raspuns la intrebari si suplimentar de realizat diagrama Venn completand asemanari si deosebiri intre Banica si un alt personaj asemanator( Lizuca, Nica)
|
Elevii vor asculta concluziile prezentate. ¤Vor nomina-liza doi elevi. ¤Vor nota tema de pregatit pentru data viitoare. |
conversatia |
ANEXA I.
COPACUL IDEILOR
ANEXA II.
HARTA POVESTIRII:
TITLUL:
AUTORUL: .
LOCUL: .
TIMPUL: ..
PERSONAJELE: .
EVENIMENTUL(actiunea):
MORALA:
HARTA POVESTIRII:
TITLUL:
AUTORUL: .
LOCUL: .
TIMPUL:
PERSONAJELE: .
EVENIMENTUL(actiunea): .
MORALA:
HARTA POVESTIRII:
TITLUL:
AUTORUL: ..
LOCUL: .
TIMPUL:
PERSONAJELE: .
EVENIMENTUL(actiunea): .
MORALA:
ANEXA III
Cine?
Ce? Cand?
Unde?
LECTURA PREDICTIVA-Anexa IV
CUM CRED CA ESTE CORECT |
CUM ESTE CORECT |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ANEXA V
¤ Banica privea multimea de pesti subtiri si iuti care fulgerau prin apa.
-Nu-i bine sa stati la umbra, hamsiilor, le zice el. Mai bine in sus,ziua e plina de soare si miroase a maghiran.
¤Pe sus trecu un stol de porumbeu si baiatul din albie asezat in ge-nunchi, se gandi ca au plecat sa caute boabe de mei.
-Ascultati, le striga el din urma, sa nu zburati dincolo de soare, ca sunt ulii multi si pisici. Dincolo de soare e casa vantului.
¤Cobora din nou la bunica si vazand albia care se rotea alba, alaturi de mal, se urca in ea si o clatina, tinand mainile strans de marginile ei. Aplecandu-se, albia iesi usor pe firul apei. Banica atatat de leganarea inceata rase ascu-tit, parca i s-ar fi rostogolit un clopotel din gura. Bunica nu-l auzi si nu-l vazu si el incepu sa pluteasca la vale pe raul insorit.
¤ In vad la rau, bunica Paraschiva spala rufe. Le inmuia in apa clati-ndu-le, le intindea pe un pietroi si le batea indesat cu maiul. Langa ea, Bani-ca se prajea in nisip. Avea un cap ca de ied, cu par blond, nepiptanat.
Stand lungit pe spate, numara loviturile pe care le da bunica Paraschiva si manca o felie de paine unsa cu magiun de struguri.
O LUNTRE PLUTEA PE BUZAU / DESCOPERIREA RAULUI
ANEXA VI.
FATA DE LA
CRESCATORIE
ANEXA VII.
ESTE SAU NU SCUZABILA FAPTA SAVARSITA DE BANICA?
ARGUMENTE PRO |
ARGUMENTE CONTRA |
.
|
|
ANEXA VIII.
ESTE ADEVARATA SAU FALSA AFIRMATIA LUI BANICA:
,,ESTE TARA POVESTILOR!"
ARGUMENTE PRO |
ARGUMENTE CONTRA |
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |