Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
Data: 19 martie 2009
Disciplina: Chimia
Clasa a X-a A
Filiera: Tehnologica
Profilul: Resurse naturale si protectia mediului
Nr. ore/ sapt.: 1 ora/ sapt
Tema: Hidrocarburi
Titlul lectiei: HIDROCARBURI
Tipul lectiei: lectie de recapitulare si consolidare a cunostintelor
Elemente de continut:
Timp de lucru: 50 minute
Bibliografie:
Fatu, S. - Metodica predarii chimiei in liceu, Editura Corint, Bucuresti, 1998
Cozma, D., Pui, A. - Elemente de didactica chimiei, Editura Spiru Haret, Iasi, 2003
Manuale de chimie, in vigoare.
Obiective operationale:
A. Cognitive: Elevii trebuie sa:
A1- sa defineasca notiunea de hidrocarbura.
A2- sa defineasca alcanii.
A3- sa defineasca alchenele.
A4- sa defineasca alchinele.
A5- sa defineasca arenele.
B. Afectiv-motivationale
B1- sa manifeste interes fata de rezolvarea calculelor chimice;
B2- sa castige increderea in sine prin rezolvarea individuala a unor calcule;
B3- sa stabileasca relatii cu colegii in vederea rezolvarii unor sarcini in comun
C. Psihomotorii:
C1- sa scrie corect reactiile chimice ale proceselor intr-o schema-program;
C2- sa valorifice concepte si notiuni insusite prin studiul chimiei;
C3- sa evalueze corectitudinea modului de rezolvare propus de colegi.
Metode folosite: conversatia, jocul didactic, activitatea individuala si de grup, problematizarea.
Material didactic folosit: fise de lucru.
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
1. Moment organizatoric |
Verifica prezenta, distribuie fisele de recapitulare si sistemele periodice. |
Isi pregatesc mesele de lucru. |
2. Anuntarea obiectivelor |
Profesorul informeaza elevii cu privire la scopul urmarit in lectie si anume recapitularea tuturor hidrocarburilor studiate. |
|
3. Actualizarea cunostintelor |
Verifica cunoasterea notiunilor teoretice necesare rezolvarii problemelor prin intrebarile:
|
Raspund la intrebarile lansate, corecteaza raspunsurile colegilor. |
4. Prezentarea sarcinilor si a situatiilor de invatare. |
Precizeaza ca se vor lucra mai intai frontal primele aplicatii din fisa de lucru, iar apoi individual ultimele aplicatii in vederea evaluarii progresului realizat |
Rezolva la tabla unele aplicatii |
5. Dirijarea invatarii |
|
|
6. Evaluarea formativa a progresului realizat |
Asigura buna desfasurare a lucrului individual. Anunta finalul testului, strange rezolvarile si precizeaza ca anuntarea rezultatelor se va face in lectia urmatoare dupa analiza rezolvarilor. |
Lucreaza individual la rezolvarea problemelor. |
7. Asigurarea retentiei si a transferului |
Propune tema pentru acasa. |
Noteaza tema in caiete. |
Completati rubricile urmatorului tabel:
Denumirea |
Formula structurala |
Clasa din care face parte |
Reactia caracteristica |
||
metan |
|
|
|
||
|
C6H5 CH3 |
|
|
||
etina |
|
|
|
||
|
CH3 CH CH2 CH3
CH3 |
|
|
||
etena |
|
|
|
2. Scrie raspunsul din paranteza care completeze corect fiecare din afirmatiile urmatoare:
a) Au aceeasi formula moleculara . . . . . . (omologi/izomeri).
b) Propanul formeaza . . . . . derivati monoclorurati (doi/trei).
c) 1- butena si 2- butena sunt izomeri de . . . . . (pozitie/catena).
d) Hidrocarbura care are formula C6H10 contine o legatura . . . . . (dubla/ tripla).
e) Aditia HCl la 1- pentena duce la . . . . . . .. . (1- cloropentan/ 2- cloropentan).
3. Se da formula moleculara C3H7Cl:
a) Scrieti formulele structurale posibile.
b) In ce relatie sunt aceste substante?
4. Reactia de substitutie caracterizeaza doua tipuri de hidrocarburi:
a) Care sunt aceste tipuri de hidrocarburi?
b) La ce fel de atomi de carbon se produce substitutia?
5. Se da schema:
+HCl
A + HCl CH2 CH Cl B
a) Identificati A si B
b) Ce fel de reactii sunt in schema ?
6. Alege raspunsul corect:
A. Prin clorurarea catalitica a toluenului se obtine:
a) orto-si para-clorotoluen
b) clorura de benzil
c) meta clorotoluen
d) 2,3- diclorotoluen
B. Scrie ecuatia reactiei prin care rezulta compusul ales .
C. In ce conditii ar trebui sa se produca reactia de clorurare pentru a alege alt raspuns si care anume.?
ALCANI
Alcanii sunt substante nepolare, deci insolubile in apa, dar care dizolva alte substante organice nepolare, cum sunt grasimile solide si lichide. De aceea inhalarea vaporilor de benzina afecteaza plamanii ca urmare a dizolvarii grasimilor din membranele celulare.
Grasimile lichide mentin umiditatea pielii corpului uman, iar contactul prelungit dintre alcanii lichizi si piele are ca efect dizolvarea grasimilor, producand inflamari sau chiar arsuri grave.
Alcanii solizi au aplicatii in farmacie la obtinerea unor preparate pentru protejarea pielii. Astfel, parafina solida si vaselina, constituite majoritar din alcani solizi, sunt utilizate la obtinerea cremelor.
ARENE
Benzenul si unele hidrocarburi aromatice policiclice sunt substante cancerigene.
Hidrocarburile aromatice polinucleare cu nuclee condensate aplicate in cantitati mici pe piele provoaca aproximativ o luna cancer. Majoritatea acestora se gasesc in gazele de combustie ale motoarelor, in fumul de tigara. Cancerul la plamani, in cazul fumatorilor sau a celor care locuiesc in zonele urbane aglomerate, se datoreaza inhalarii acestor compusi.
TEST DE EVALUARE SUMATIVA
HIDROCARBURI
I. Scrieti corect denumirea urmatoarelor hidrocarburi si indicati clasa de hidrocarburi din care fac parte: 1 p
II. Scrieti formula de structura pentru urmatoarele hidrocarburi: 1 p
a) 3- metil-1- butina;
b) trans 2,3- dimetil- 3- hexena.
III. Completati urmatoarele ecuatii ale reactiilor chimice, denumind reactantii si produsii de reactie, precizand si tipul de reactie. 2p
IV. Arderea acetilenei este o reactie care are loc cu degajare unei mari cantitati de caldura:
Scrie ecuatia reactiei chimice de ardere a acetilenei.
Calculeaza volumul de aer, cu 20% O2, masurat in conditii normale, necesar arderii a 2 m3 acetilena.
Precizeaza o utilizare a acestei reactii. 3p
V. Pentru oxidarea totala a unei cantitati de toluen se consuma 500 ml solutie de KMnO4 de concentratie 0,1 M. Se cere:
Scrierea ecuatiei reactiei chimice de oxidare a toluenului.
Calculeaza masa de toluen care a fost oxidata. 2p
Timp de lucru: 20 minute
BAREMUL TESTULUI DE EVALUARE SUMATIVA
HIDROCARBURI
I. a) 2,3-dimetilpentan
b) 1,3-edimetilbenzen (o-xilen) 0,50x2=1 p
II. 0,50x2=1 p
a. 3- metil-1- butina;
b. trans 2,3- dimetil- 3- hexena.
III. Completati urmatoarele ecuatii ale reactiilor chimice, denumind reactantii si produsii de reactie, precizand si tipul de reactie. 2p
Tipul reactiilor reactie de substitutie
reactie de aditie
reactie de aditie
reactie de substitutie la nucleul aromatic 0,250x4=1 p
IV. Arderea acetilenei este o reactie care are loc cu degajare unei mari cantitati de caldura:
Scrie ecuatia reactiei chimice de ardere a acetilenei. 0,5 p
Vaer=5VO2=5*5=25m3 2p
suflatorul oxiacetilenic 0,50p
V. 0,5 p
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |