QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

DIDACTIC Biologie CLASA : a V -a - Fosinteza,Transpiratia si Respiratia



PROIECT DIDACTIC



UNITATEA SCOLARA:Liceul de arta "Dinu Lipatti"



ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTELE NATURII


DISCIPLINA: Biologie


CLASA : a V -a


UNITATEA DE INVATARE: Functiile frunzei

TEMA : Fosinteza,Transpiratia si Respiratia




TIPUL LECTIEI: mixta-verificare si predare de noi cunostinte.


SCOPUL LECTIEI: explorarea de catre elevi a particulariatilor morfologice,anatomice si fiziologice ale frunzei,in vederea intelegerii conceptului de "Functiile frunzei"


COMPETENTE DE REFERINTA : 1.1,2.1,2.2,3.1,3.2,4.1,4.3


COMPETENTE OPERATIONALE:


-indicarea functiilor frunzei;

-indicarea factorilor care influienteaza functiile frunzei:

-intelegerea modului in care se realizeaza aceste functii;

-explicarea importantei functiilor frunzei.


STRATEGIA DIDACTICA:


RESURSE PROCEDURALE: conversatia,explicatia,observatia,povestirea.


RESURSE MATERIALE:manual,fisa de evaluare.


FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: individuala si pe grupe.


MODALITATI DE EVALUARE: proba orala,proba scrisa,observarea sistematica a elevilor.


RESURSE TEMPORALE: 50 minute


BIBLIOGRAFIE: manualul de biologie pentru clasa a V-a,atlase botanice,internet



ETAPELE LECTIEI:

MOMENTUL LECTIEI

Timp

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

RESURSE

PROCEDURALE

RESURSE

MATERIALE

ORGANIZAREA

INSTRUIRII

Evaluare

1.Moment

organizatoric


-verificarea prezentei  elevilor si a materialelor necesare



-conversatia


Frontala


2.Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior


-prin intrebari adresate elevilor se verifica lectia precedenta "Frunza"



-verificarea temei pentru acasa


-recomandari privind corectarea unor erori si clarificarea unor notiuni,concepte

-raspund la intrebarile profesorului pe baza cunostintelor acumulate

-elevii verifica daca au facut corect tema

-elevii sunt atenti

-conversatia euristica

-explicatia



-plansa

Frontala






Individuala




Frontal

Proba orala

3.Anuntarea titlului lectiei noi si precizarea scopului lectiei si competentelor


-profesorul anunta tema noii lectii, scopul si competentele vizate

-elevii sunt atenti

-explicatia


frontal


4.Comunicarea noilor cunostinte si dirijarea invatarii


-se scrie titlul lectiei pe tabla


-cu ajutorul atlasului botanic si folosind manualul se observa functiile frunzei.


-se descriu principalele functii ale frunzei si modul in care acestea se realizeaza.


-se explica factorii care influienteaza aceste functii.


-pe baza cunostintelor elevilor se stabileste importanta fotosintezei,respiratiei si transpiratiei.




-scriu in caiete


-observa plansa din atlas si din manual

-sunt atenti la explicatiile profesorului


-noteaza in caiet



-sunt atenti la explicatiile profesorului si noteaza in caiete


-elevii noteaza


-elevii emit pareri privind importanta functiilor frunzei




-observatia



-conversatia euristica


-explicatia

-povestirea


-conversatia euristica




-explicatia

-povestirea

-conversatia euristica

-observatia




-manual





-manual



-manual



-manual

-desen pe tabla






Frontala




Individuala





Individuala


Frontala




Individual si pe grupe

Frontal




Individuala



Oral



Observarea sistematica a elevilor



Tema de lucru in clasa



5.Aprofundarea si generalizarea

(fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului)


-se formuleaza concluzii privind importanta functiilor frunzei.

-elevii expun pareri

-conversatia




-manual




Individuala








-proba orala




6.Transferul cunostintelor prin tema pentru acasa


-se anunta tema:pagina 47 exercitiile 1 si 2

-elevii noteaza tema

-explicatia

-manual

-individula


7.Incheierea activitatii-aprecierea calitatii activitatii si notarea elevilor


-se apreciaza calitatea activitatii ,se noteaza elevii si se motiveaza notele

-elevii sunt atenti

-conversatia


-individula si frontal






Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }