Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA SCOLARA:Liceul de arta "Dinu Lipatti"
DATA:26.12.2010
ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTELE NATURII
DISCIPLINA: Biologie
CLASA : a V -a
UNITATEA DE INVATARE: Functiile frunzei
TEMA : Fosinteza,Transpiratia si Respiratia
TIPUL LECTIEI: mixta-verificare si predare de noi cunostinte.
SCOPUL LECTIEI: explorarea de catre elevi a particulariatilor morfologice,anatomice si fiziologice ale frunzei,in vederea intelegerii conceptului de "Functiile frunzei"
COMPETENTE DE REFERINTA : 1.1,2.1,2.2,3.1,3.2,4.1,4.3
COMPETENTE OPERATIONALE:
-indicarea functiilor frunzei;
-indicarea factorilor care influienteaza functiile frunzei:
-intelegerea modului in care se realizeaza aceste functii;
-explicarea importantei functiilor frunzei.
STRATEGIA DIDACTICA:
RESURSE PROCEDURALE: conversatia,explicatia,observatia,povestirea.
RESURSE MATERIALE:manual,fisa de evaluare.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: individuala si pe grupe.
MODALITATI DE EVALUARE: proba orala,proba scrisa,observarea sistematica a elevilor.
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
BIBLIOGRAFIE: manualul de biologie pentru clasa a V-a,atlase botanice,internet
ETAPELE LECTIEI:
MOMENTUL LECTIEI |
Timp |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
RESURSE PROCEDURALE |
RESURSE MATERIALE |
ORGANIZAREA INSTRUIRII |
Evaluare |
1.Moment organizatoric |
|
-verificarea prezentei elevilor si a materialelor necesare |
|
-conversatia |
|
Frontala |
|
2.Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior |
|
-prin intrebari adresate elevilor se verifica lectia precedenta "Frunza" -verificarea temei pentru acasa -recomandari privind corectarea unor erori si clarificarea unor notiuni,concepte |
-raspund la intrebarile profesorului pe baza cunostintelor acumulate -elevii verifica daca au facut corect tema -elevii sunt atenti |
-conversatia euristica -explicatia |
-plansa |
Frontala Individuala Frontal |
Proba orala |
3.Anuntarea titlului lectiei noi si precizarea scopului lectiei si competentelor |
|
-profesorul anunta tema noii lectii, scopul si competentele vizate |
-elevii sunt atenti |
-explicatia |
|
frontal |
|
4.Comunicarea noilor cunostinte si dirijarea invatarii |
|
-se scrie titlul lectiei pe tabla -cu ajutorul atlasului botanic si folosind manualul se observa functiile frunzei. -se descriu principalele functii ale frunzei si modul in care acestea se realizeaza. -se explica factorii care influienteaza aceste functii. -pe baza cunostintelor elevilor se stabileste importanta fotosintezei,respiratiei si transpiratiei. |
-scriu in caiete -observa plansa din atlas si din manual -sunt atenti la explicatiile profesorului -noteaza in caiet -sunt atenti la explicatiile profesorului si noteaza in caiete -elevii noteaza -elevii emit pareri privind importanta functiilor frunzei |
-observatia -conversatia euristica -explicatia -povestirea -conversatia euristica -explicatia -povestirea -conversatia euristica -observatia |
-manual -manual -manual -manual -desen pe tabla |
Frontala Individuala Individuala Frontala Individual si pe grupe Frontal Individuala |
Oral Observarea sistematica a elevilor Tema de lucru in clasa |
5.Aprofundarea si generalizarea (fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului) |
|
-se formuleaza concluzii privind importanta functiilor frunzei. |
-elevii expun pareri |
-conversatia |
-manual |
Individuala |
-proba orala |
6.Transferul cunostintelor prin tema pentru acasa |
|
-se anunta tema:pagina 47 exercitiile 1 si 2 |
-elevii noteaza tema |
-explicatia |
-manual |
-individula |
|
7.Incheierea activitatii-aprecierea calitatii activitatii si notarea elevilor |
|
-se apreciaza calitatea activitatii ,se noteaza elevii si se motiveaza notele |
-elevii sunt atenti |
-conversatia |
|
-individula si frontal |
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |