Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
clasa a II -a
PROIECT DE LECTIE
DATA: 22.01.2009
SCOALA CU CLASELE I - VIII NR. 5 TULCEA
CLASA: a II -a B
TEMA ZILEI: Interviul
ARIA CURRICULARA: |
1. LIMBA SI COMUNICARE |
|
2. MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII |
|
3. ARTE |
DISCIPLINA / SUBIECTUL:
LIMBA SI LITERATURA ROMANA: Textul in proza "O sperietoare" de Frank Baum
MATEMATICA: Elemente de geometrie
ABILITATI PRACTICE: |
Tehnici de lucru cu materiale sintetice (hartia): Colaj cu forme geometrice - "Omul de Tinichea" |
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1. LIMBA SI LITERATURA ROMANA:
2.3. sa redea prin cuvinte proprii, cu sprijin, un paragraf / un fragment dintr-un text citit;
3.2.sa desprinda informatii esentiale dintr-un text citit;
3.5. sa manifeste interes pentru lectura;
4.2. sa redacteze texte scurte pe baza unui suport vizual si a unui sir de intrebari;
4.4. sa scrie corect, lizibil si ingrijit texte;
4.5. sa utilizeze conventii ale limbajului scris (semnul de exclamare, linia de dialog, virgula, doua puncte).
2. MATEMATICA
1.3. sa efectueze operatii de adunare si scadere cu numerele naturale de la 0 la 100, fara si cu trecere peste ordin;
2.2. sa recunoasca forme plane si spatiale; sa clasifice figuri geometrice sau obiecte dupa criterii variate;
4.1. sa manifeste o atitudine pozitiva pentru aflarea rezultatelor unor exercitii si probleme cu rezultate surprinzatoare
3. ABILITATI PRACTICE
1.2. sa recunoasca si sa utilizeze operatii simple de lucru cu materiale din natura si sintetice;
2.2. sa descopere etapele realizarii unor produse simple din diferite materiale;
3.1. sa participe, in grupuri de lucru, la realizarea componentelor unui produs simplu
OBIECTIVE OPERATIONALE:
CITIRE
Oc1: sa formuleze intrebari referitoare la personajele si intamplarile prezentate in textul studiat, elaborand un chestionar adresat colegilor;
Oc2: sa formuleze raspunsuri la intrebari date ca sprijin pentru relatarea intr-o succesiune logica a intamplarilor prezentate in textul narativ studiat;
Oc3: sa isi exprime parerea proprie in legatura cu personajele si intamplarile din textul studiat, adaptandu-si maniera formularii la rolul interpretat (de Sfatuitor, de Judecator);
Oc4: sa redea in cuvinte proprii mesajul textului studiat, raportandu-l la sine.
SCRIERE
Oc1: sa formuleze in scris 3 / 4 intrebari si raspunsurile corespunzatoare, cu privire la aspecte din viata si activitatea scriitorului Frank Baum, elaborand astfel un dialog imaginar de tip interviu;
Oc2: sa redacteze dialogul de tip interviu, respectand regulile caligrafice, ortografice, de punctuatie si paginatie;
Oc3: sa includa in dialogul elaborat schimbul de replici dat ca model, transcriindu-l cu respectarea regulilor caligrafice, ortografice, de punctuatie si paginatie;
MATEMATICA
Op.m.: sa utilizeze rigla pentru a desena pe liniatura specifica caietului de matematica forme geometrice date descriptiv;
Oc1: sa enumere proprietatile figurilor si corpurilor geometrice studiate, in cadrul unui joc de rol;
Oc2: sa recunosca figurile si corpurile geometrice dupa proprietatile acestora, asociindu-le denumirea corespunzatoare;
Oc3: sa utilizeze terminologia specifica elementelor de geometrie in contexte variate;
Oc4: sa identifice solutii surprinzatoare pentru problemele de logica si perspicacitate propuse, respectiv de tipul "constructii din chibrituri"
ABILITATI PRACTICE
Oc1: sa deduca sarcinile de lucru, observand plansa model, similara colajului propus spre realizare;
Op.m.1: sa decupeze, sa asambleze si sa fixeze pe suport cu adeziv forme geometrice din hartie pentru obtinerea siluetei personajului literar "Omul de Tinichea";
Op.m.2: sa isi asume diferite roluri in cadrul echipei de apartenenta (coordonator - executant / simplu executant), colaborand cu coechipierii pentru finalizarea lucrarii.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE: |
conversatia euristica; |
MIJLOACE: |
fise de lucru (A4, A1); |
|
explicatia; |
|
fise de prezentare (A1, A2); |
|
lectura explicativa; |
|
ilustratii - sperietoare de pasari |
|
exercitiul; |
|
palarii multicolore; |
|
problematizarea; |
|
hartie glasata; |
|
invatarea prin descoperire |
|
adeziv |
BIBLIOGRAFIE:
M.E.C.T. |
Programa scolara clasele I - IV, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2005 |
Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela: |
Metode interactive de grup - Ghid metodic, Editura Arves |
Iordachescu Carmen: |
Sa dezlegam tainele textelor literare, Editura Carminis, Pitesti, 2004 |
DESFASURAREA ACTIVITATII
INTALNIREA DE DIMINEATA:
PREZENTA - verificarea prezentei
CALENDARUL ZILEI - scrierea datei, prezentarea zilei, convorbire despre starea vremii
NOUTATILE ZILEI - prezentarea noutatilor, conversatie referitoare la acestea
MESAJUL ZILEI - citirea mesajului si explicarea cerintelor
AGENDA ZILEI - prezentarea programului activitatilor ce urmeaza a fi desfasurate pe parcursul zilei de scoala
CERINTE - prezentarea sarcinilor de lucru ce urmeaza a fi indeplinite
CENTRE DE ACTIVITATE - inscrierea in centre conform optiunilor exprimate
OBIECTIVELE INTALNIRII DE DIMINEATA:
sa precizeze data, orientandu-se in calendar;
sa descrie starea vremii la inceputul zilei, cu trimiteri la caracteristicile anotimpului in curs (iarna);
sa evidentieze ideea centrala a mesajului ( indemnul la lectura);
sa actualizeze cunostintele elevilor;
sa trezeasca interesul pentru activitatile zilei de scoala
MESAJUL ZILEI
Buna dimineata, iubitori de carte!
"Vrajitorul din Oz" este una dintre cele mai captivante carti ale copilariei. Orice carte devine mai frumoasa atunci cand o recitesti pentru ca descoperi intelesuri noi.
Va prezentam un fragment referitor la aceasta carte dintr-un interviu acordat de autorul ei.
De ce ati preferat cuvatul smaragd in loc de smarald
Pentru ca este forma veche a cuvantului smarald. Prin el, ajut cititorii sa inteleaga ca intamplarile din carte s-au petrecut demult, "odata ca niciodata", la fel ca in celelalte povesti ale lumii.
Cum v-ati imaginat infatisarea Omul de Tinichea
Pe capul in forma de sfera poarta o palarie ca un con. Are gatul in forma de cub, trunchiul ca un paralelipiped, iar membrele formate din cuboide si sfere."
Recititi textul "O sperietoare" pentru a descoperi noi si frumoase intelesuri.
Realizati un colaj prin care sa redati infatisarea omului de tinichea, asa cum a descris-o autorul.
Exersati desenarea formelor geometrice, pentru a realiza un colaj exemplar.
Pe baza mesajului zilei se urmareste ca elevii:
- sa citeasca corect mesajul;
- sa precizeze regulile privind punctuatia si paginatia dialogului;
- sa deseneze formele geometrice studiate, utilizand rigla si liniatura specifica caietului de matematica;
- sa prezinte date privind viata si activitatea scriitorului Frank Baum.
AGENDA ZILEI
800 - 950: Intalnirea de dimineata
1000 - 1050: Activitate pe centre
1100 - 1200: Evaluarea activitatii desfasurate in centre
1200 - 1300: Pauza de pranz
1300 -1400: Continuarea activitatii pe centre
1400 - 1500: Religie
EVALUAREA ACTIVITATII DIN CENTRE
Evaluarea activitatii desfasurate in centre se realizeaza partial la scaunul autorului si se raporteaza la sarcinile de lucru realizate in fiecare centru.
In centrele de matematica si de scriere se consemneaza aprecieri si observatii pe fisele de lucru ale elevilor.
Criteriile de evaluare luate in considerare pentru fiecare centru de activitate sunt corelate cu obiectivele vizate.
Pentru centrul de citire evaluarea se realizeaza prin strategiile specifice procedeului didactic cunoscut sub denumirea "palariile ganditoare". Elevii primesc palarii colorate drept insemne ale anumitor statute, astfel:
palaria verde - |
CLARIFICATORUL statut corespunzator variantei C din fisele de lucru |
palaria violet - |
POVESTITORUL statut corespunzator variantei P din fisele de lucru |
palaria rosie - |
SENSIBILUL statut corespunzator variantei S din fisele de lucru |
palaria galbena - |
JUDECATORUL statut corespunzator variantei J din fisele de lucru |
palaria portocalie - |
SFATUITORUL statut corespunzator variantei SF din fisele de lucru |
Pentru centrul de matematica, evaluarea primului item al fisei de lucru se realizeaza sub forma jocului de rol. Elevii isi aleg cate o forma geometrica si enumera proprietatile acesteia, fara a-i preciza si denumirea. Daca si-a interpretat corect "rolul", colegii de clasa recunosc forma geometrica.
Desfasurarea activitatilor pe centre
Sarcini de lucru
Citire: lucru individual, cerinte distincte;
Scriere: lucru individual, cerinte identice
Matematica: lucru individual, sarcini identice;
Arte: lucru in echipa
O sperietoare
de Frank Baum
Dorothea mergea urmata de catelusul Toto. Nici nu se simtea atat de rau, precum ar fi trebuit sa arate o fetita smulsa de un ciclon si aruncata intr-o tara straina.
Trecand pe langa un lan de grau, Dorothea zari o sperietoare de pasari, un fel de om, dar de paie. Roua ii sclipea pe haina, de parca ar fi fost noua.
Buna ziua, ii spuse sperietoarea.
Ce, tu vorbesti? intreba fetita surprinsa.
Fireste. Spune-mi cine esti si unde te duci?
Numele meu este Dorothea si merg spre Orasul Smaragdelor, sa-l rog pe Marele Oz sa ma ajute sa ajung acasa. Tu stii unde se afla acest oras?
Nu. Eu sunt impaiat si nu am minte. Nu crezi ca, daca as merge cu tine sa ma rog de Oz, mi-ar da si mie creier? Vreau sa merg!
Daca vii cu mine, am sa-l rog pe vrajitor sa te ajute.
Iti multumesc, spuse impaiatul plin de recunostinta, si pornira impreuna spre Marele Vrajitor.
Fisa de lucru la citire
Varianta C
1. Formuleaza propozitii interogative referitoare la continutul textului.
Pentru exactitate, reciteste textul.
Include in intrebarile pe care le formulezi urmatoarele cuvinte si expresii:
cine |
cum |
ce |
unde |
cand |
de ce |
Noteaza intrebarile formulate pe fisa de lucru, in spatiul liniat.
Subliniaza in text enunturile din care te-ai inspirat.
|
|
|
|
|
|
2. Adreseaza aceste intrebari colegilor din grupul de lucru pentru a verifica daca au inteles continutul textului.
Citeste textele din fisele pentru lectura suplimentara.
O sperietoare
de Frank Baum
Dorothea mergea urmata de catelusul Toto. Nici nu se simtea atat de rau, precum ar fi trebuit sa arate o fetita smulsa de un ciclon si aruncata intr-o tara straina.
Trecand pe langa un lan de grau, Dorothea zari o sperietoare de pasari, un fel de om, dar de paie. Roua ii sclipea pe haina, de parca ar fi fost noua.
Buna ziua, ii spuse sperietoarea.
Ce, tu vorbesti? intreba fetita surprinsa.
Fireste. Spune-mi cine esti si unde te duci?
Numele meu este Dorothea si merg spre Orasul Smaragdelor, sa-l rog pe Marele Oz sa ma ajute sa ajung acasa. Tu stii unde se afla acest oras?
Nu. Eu sunt impaiat si nu am minte. Nu crezi ca, daca as merge cu tine sa ma rog de Oz, mi-ar da si mie creier? Vreau sa merg!
Daca vii cu mine, am sa-l rog pe vrajitor sa te ajute.
Iti multumesc, spuse impaiatul plin de recunostinta, si pornira impreuna spre Marele Vrajitor.
Fisa de lucru la citire
Varianta P
Povesteste oral continutul textului "O sperietoare" de Frank Baum.
Pentru exactitate, reciteste textul.
Orienteaza-te dupa urmatoarele intrebari de sprijin:
Despre cine se vorbeste in textul studiat?
Ce intamplare neobisnuita (si nefericita) a trait fetita?
Care au fost urmarile acestei intamplari?
Cu cine se intalneste Dorothea?
Unde si cand are loc intalnirea?
Ce isi spun personajele in timpul covorbirii dintre ele?
Citeste textele din fisele pentru lectura suplimentara.
O sperietoare
de Frank Baum
Dorothea mergea urmata de catelusul Toto. Nici nu se simtea atat de rau, precum ar fi trebuit sa arate o fetita smulsa de un ciclon si aruncata intr-o tara straina.
Trecand pe langa un lan de grau, Dorothea zari o sperietoare de pasari, un fel de om, dar de paie. Roua ii sclipea pe haina, de parca ar fi fost noua.
Buna ziua, ii spuse sperietoarea.
Ce, tu vorbesti? intreba fetita surprinsa.
Fireste. Spune-mi cine esti si unde te duci?
Numele meu este Dorothea si merg spre Orasul Smaragdelor, sa-l rog pe Marele Oz sa ma ajute sa ajung acasa. Tu stii unde se afla acest oras?
Nu. Eu sunt impaiat si nu am minte. Nu crezi ca, daca as merge cu tine sa ma rog de Oz, mi-ar da si mie creier? Vreau sa merg!
Daca vii cu mine, am sa-l rog pe vrajitor sa te ajute.
Iti multumesc, spuse impaiatul plin de recunostinta, si pornira impreuna spre Marele Vrajitor.
Fisa de lucru la citire
Varianta S
1. Bifeaza insusirile Dorotheei:
buna |
|
politicoasa |
|
prietenoasa |
|
amabila |
|
isteata |
|
sensibila |
|
curajoasa |
|
|
|
|
|
|
|
Continua lista insusirilor Dorotheei.
2. Scrie in spatiile libere din tabel antonimele cuvintelor date (cuvinte cu inteles opus).
Consulta Dictionarul de Antonime, daca este nevoie.
3. Spune-le colegilor din grupul de lucru care sunt raspunsurile tale la intrebarile urmatoare:
Ce parere ai despre fetita?
Ce iti place in textul studiat?
Ce te impresioneaza in acest text?
Citeste textele din fisele pentru lectura suplimentara.
O sperietoare
de Frank Baum
Dorothea mergea urmata de catelusul Toto. Nici nu se simtea atat de rau, precum ar fi trebuit sa arate o fetita smulsa de un ciclon si aruncata intr-o tara straina.
Trecand pe langa un lan de grau, Dorothea zari o sperietoare de pasari, un fel de om, dar de paie. Roua ii sclipea pe haina, de parca ar fi fost noua.
Buna ziua, ii spuse sperietoarea.
Ce, tu vorbesti? intreba fetita surprinsa.
Fireste. Spune-mi cine esti si unde te duci?
Numele meu este Dorothea si merg spre Orasul Smaragdelor, sa-l rog pe Marele Oz sa ma ajute sa ajung acasa. Tu stii unde se afla acest oras?
Nu. Eu sunt impaiat si nu am minte. Nu crezi ca, daca as merge cu tine sa ma rog de Oz, mi-ar da si mie creier? Vreau sa merg!
Daca vii cu mine, am sa-l rog pe vrajitor sa te ajute.
Iti multumesc, spuse impaiatul plin de recunostinta, si pornira impreuna spre Marele Vrajitor.
Fisa de lucru la citire
Varianta SF
1. Citeste cu atentie lista etapelor unei conversatii politicoase si prietenoase intre doua persoane care se intalnesc pentru prima data:
salutul de intalnire;
o intrebare de cunoastere;
prezentarea;
o intrebare prin care se solicita o informatie;
un raspuns politicos, prietenos;
multumirile de incheiere a conversatiei.
2. Subliniaza in dialogul prezent in text enunturile care corespund etapelor enumerate.
Ce concluzionezi?
3. Imagineaza-ti ca esti Dorothea, adica un copil singur intr-o lume straina. Cum ai proceda in locul ei?
Ce invataturi desprinzi din textul studiat?
(Care este mesajul textului?)
Citeste textele din fisele pentru lectura suplimentara.
O sperietoare
de Frank Baum
Dorothea mergea urmata de catelusul Toto. Nici nu se simtea atat de rau, precum ar fi trebuit sa arate o fetita smulsa de un ciclon si aruncata intr-o tara straina.
Trecand pe langa un lan de grau, Dorothea zari o sperietoare de pasari, un fel de om, dar de paie. Roua ii sclipea pe haina, de parca ar fi fost noua.
Buna ziua, ii spuse sperietoarea.
Ce, tu vorbesti? intreba fetita surprinsa.
Fireste. Spune-mi cine esti si unde te duci?
Numele meu este Dorothea si merg spre Orasul Smaragdelor, sa-l rog pe Marele Oz sa ma ajute sa ajung acasa. Tu stii unde se afla acest oras?
Nu. Eu sunt impaiat si nu am minte. Nu crezi ca, daca as merge cu tine sa ma rog de Oz, mi-ar da si mie creier? Vreau sa merg!
Daca vii cu mine, am sa-l rog pe vrajitor sa te ajute.
Iti multumesc, spuse impaiatul plin de recunostinta, si pornira impreuna spre Marele Vrajitor.
Fisa de lucru la citire
Varianta J
1. Imagineaza-ti ca ai avea ocazia sa te intalnesti pe rand cu sperietoarea de pasari, apoi cu Dorotheea.
Formuleaza recomandari pe care le-ai adresa celor doua personaje.
Ia in considerare urmatoarele aspecte:
Care este rostul unei sperietori de pasari?
Ce s-a intimplat cu lanul de grau dupa ce sperietoarea a plecat?
A procedat corect sperietoarea fata de creatorul ei, fermierul / agricultorul?
Cum ar fi trebuit sa procedeze?
Ce i s-a intamplat lui Harap - Alb atunci cand l-a acceptat pe Span drept tovaras de drum?
Ce ar fi trebuit sa invete Dorothea din acest basm romanesc, daca l-ar fi citit?
Scrie recomandarile pe fisa de lucru, in spatiul liniat:
|
|
|
|
|
|
|
|
Citeste textele din fisele pentru lectura
suplimentara.
22.01.2009
Fisa de lucru la scriere
Imagineaza-ti ca scriitorul Frank Baum a acceptat sa iti acorde un interviu.
Scrie intrebarile pe care i le adresezi scriitorului, precum si raspunsurile acestuia. Ai in vedere aspectele din viata si activitatea (biografia) lui Frank Baum.
Integreaza in interviul pe care il elaborezi si schimbul de replici din mesajul zilei, si anume:
R: |
De ce ai preferat cuvantul smaragd in loc de smarald? |
S: |
Cuvantul smaragd este o forma veche a cuvantului smarald, folosita de oamenii care au trait cu foarte multi ani inaintea noastra. Folosindu-l, ajut cititorii sa inteleaga faptul ca personajele din cartea mea au trait demult "odata, ca niciodata", la fel ca personajele din celelalte povesti. |
R: |
Cartea ta este o poveste moderna, iar unul dintre cele mai moderne personaje este Omul de Tinichea. Cum ti-ai imaginat ca arata acesta? |
S: |
Capul in forma de sfera, cu o palarie conica. Trunchiul ca un cuboid iar fiecare membru format din cuboide si sfere la incheieturi. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Elemente de geometrie
In drum spre Orasul de Smarald, Dorothea i-a explicat sperietorii de pasari exercitiile prezentate in aceasta fisa de lucru. Sperietoarea le-a inteles si a reusit chiar sa gaseasca solutiile problemelor de logica si perspicacitate.
Ea te provoaca acum la intrecere. Arata-i ce stii!
1. Deseneaza forme geometrice in tabelul dat, dupa cum urmeaza:
patrulaterul ABCD, cu laturile egale doua cate doua;
o figura geometrica cu trei laturi, notata EFG;
patrulaterul HIJK, avand laturile egale;
alta forma geometrica decat cele descrise anterior.
patrat |
dreptunghi |
triunghi |
cerc |
||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Verifica prin calcul daca patratul dat este unul "magic".
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Gaseste solutii pentru urmatoarele probleme de logica si perspicacitate:
|
|
a) Scoate doua bete de chibrit pentru a obtine doua patrate inegale. |
|
|
|
|
|
b) Muta 4 bete de chibrit pentru a obtine trei patrate egale. |
|
|
|
ANEXE
NOTA BENE: Prima ilustratie reprezinta fundalul fiselor de lucru, iar celelalte o parte din materialul didactic valorificat in prima lectie alocata studiului textului "O sperietoare" de Frank Baum.
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |