Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
OBIECTUL: Istorie Modernǎ si Contemporanǎ Universalǎ
CLASA: VII-a
Restauratie si Revolutie intre 1815-1848
SUBIECTUL: Revolutiile din Grecia (1821-1829) si Spania
TIPUL LECTIEI: predare
OBIECTIVE DE REFERINTA:
R1- dobandirea de cunostinte cu privire la evolutia evenimentelor din cadrul celor douǎ miscǎri revolutionare si a urmǎrilor lor
R2- integrarea celor douǎ evenimente in cadrul revolutiilor europene din prima jumǎtate a secolului XIX
OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1-sǎ realizeze o axǎ cronologicǎ cuprinzand evenimentele celor douǎ revolutii
O2- sǎ compare cauzele, desfǎsurarea si urmǎrile celor douǎ revolutii
O3- sǎ identifice personalitǎtile ce au avut un rol important in desfǎsurarea revolutiilor
O4- sǎ integreze evenimentele revolutionare din Spania si Grecia in cadrul revolutiilor europene
O5- sǎ realizeze legǎturi intre revolutia greacǎ si miscarea revolutionarǎ condusǎ de Tudor vladimirescu
STRATEGIA DIDACTICA: inductivǎ, dirijatǎ, cognitivǎ
ORGANIZARE: frontalǎ, independent individualǎ
METODE: expunerea sistematicǎ, explicatia, analiza, observatia, compararea, studiu de text
MATERIAL DIDACTIC: fise de lucru, planse tematice, Atlas Istoric, Culegere de texte
FISA DE LUCRU (I)
1. COMPLETATI URMATORUL TEXT CU TERMENII CORESPUNZATORI:
In urma infrangerii lui Napoleon, in anul ------- a avut loc ------------- Principalele hotǎrari ale acestui congres au fost: principiul ----- ----- --------- prin care fostii ----------- revin pe tron si principiul ----- ----- --------- ----- ---- prin care nici o putere europeanǎ nu putea sǎ detinǎ suprematia pe continent. In urma acestui congres se formeazǎ----- ----- ---------- intre monarhii-----------, ----- ----- ---- si-------------. Aceastǎ aliantǎ nu va avea succes datoritǎ afirmǎrii ----- ----- ------------.
REVOLUTIILE DIN GRECIA SI SPANIA
CAUZE: - pǎtrunderea in societatea europeanǎ a ideilor Revolutiei Franceze
principiul nationalitǎtilor
,,Problema Orientalǎ
REVOLUTIA GREACA
situatie politicǎ- Grecia se afla sub dominatia Imperiului Otoman
1814- se
formeazǎ Societatea Secretǎ Eteria (
Scopul- eliberarea teritoriilor grcesti de sub dominatia otomanǎ
1821- inceputul luptei de eliberare
Primeste ajutor din partea lui Tudor Vladimirescu
1822- se adoptǎ o nouǎ Constitutie, este proclamatǎ independentǎ Greciei
1830- Grecia devine monarhie, rege- Otto de Bavaria
1834- se introduce un regim liberal,
se adoptǎ o nouǎ Constitutie
REVOLUTIA SPANIOLA
dupǎ infrangerea lui Napoleon si formarea Sfintei Aliante vechea monarhie revine la tronul Spaniei
1814- este ales rege Ferdinand al VII-lea, un Bourbon spaniel
Formarea societǎtii secrete ,,Confederatia Communeras"
1820-
izbucneste revolutia la Zaragosa, Coruňa,
-Cauze- refuzul batalioanelor de a participa la rǎzboaiele din America de Sud
- nerespectarea Constitutiei din anul 1812 de cǎtre rege
-Conducǎtor: Rafael Riego
- regale este demis, se instituie un guvern democratic
- interventia Sfintei Aliante → infrangerea revolutiei
FISA DE LUCRU (II)
|
REVOLUTIA GREACA |
REVOLUTIA SPANIOLA |
Situatie politicǎ |
|
|
Societǎti secrete |
|
|
Perioada |
|
|
Conducǎtori |
|
|
Acte adoptate sau existente |
|
|
Zone de desfǎsurare |
|
|
Urmǎri |
|
|
JURAMANTUL INITIATORILOR ETERIEI
Jurǎm ca niste oameni cinstiti, ca niste oameni care nu suntem indemnati de vreun alt sentiment decat acela al nenorocitei noastre patrii, sǎ contribuim cu mintea, cu sufletul si cu trupul nostrum la eliberarea ei, netinand seama nici de foc, nici de fier, nici de vreo suferintǎ pricinuitǎ de cei care ar indrǎzni sǎ ne impiedice in realizarea sfantului nostru tel. ---- Jurǎm mai ales cǎ intre noi si tiranii patriei noastre singurele mijloace de impǎcare sunt focul si fierul si nimic altceva. Iar in caz contrar de s-ar intampla sǎ nu respectǎm sfintenia obligatiilor noastre, numele nostrum sǎ fie afurisit pentru vesnicie si blestemat de compatriotii nostrii; sangele nostrum sǎ se verse precum se varsǎ an acest moment vinul acesta, iar trupul nostrum sǎ nu aibǎ parte de inmormantare si sǎ fie dat pradǎ fiarelor si pasarilor. Amin.
DECLARATIA DE INDEPENDENTA A CONGRESULUI GREC DE LA EPIDAUR (15/27 IAN. 1822)
Acestea sunt cauzele rǎzboiului pe care am fost siliti sǎ-l dezlǎntuim impotriva turcilor . el este un rǎzboi national si sacru. Scopul sǎu este restaurarea natiunii si reintegrarea sa in drepturile la proprietate, la onoare, la viatǎ . . noi nu voim si nu pretindem decat reasezarea noastrǎ in comunitatea europeanǎ, asa precum religia, moravurile si pozitia noastrǎ ne indeamnǎ sǎ ne unim cu marea familie crestinǎ si sǎ ne reluǎm, printre natiunile lumii, rangul, pe care o fortǎ uzurpatoare ni l-a rǎpit pe nedrept . ; pǎsim cǎtre eliberarea noastrǎ intr-un singur gand, cu hotǎrarea neclintitǎ de a dobandi sau de a ne ingropa pe vecie nenorocirile sub o minǎ grandioasǎ, demnǎ de originea noastrǎ, care in mijlocul acestor adversitǎti ne apasǎ si mai greu inimile.
DIN STATUTUL CONFEDERATIEI COMMUNEROS
SECTIA 1. CAPITOLUL I
Art 1 Confederatia communeros spanioli este uniunea tuturor communeros, imprǎstiati pe teritoriul Spaniei, care isi pune sarcina de a urma virtutiilor eroilor din Padilia si Lanus care si-au dat viata pentru libertatea Patriei.
Art.3 Scopul principal al confederatiei este sustinerea cu orice pret a libertǎtii poporului spaniel, inscrise in Constitutia politicǎ.
DIN APELUL LUI RAFAEL RIEGO CATRE
OSTIRILE RASCULATE
Spania este condusǎ de o putere absolutǎ si abuzivǎ care nu respectǎ deloc legile de bazǎ a tǎrii. Regele, intorcandu-si tronul datoritǎ acelora care au luptat in rǎzboiul pentru independentǎ, n-a jurat pe Constitutie- acordul dintre monarh si popor care este temelia si intruparea oricǎrei natiuni contemporane . Pentru salvarea Spaniei este necesar ca regale sǎ jure credintǎ poporului si sǎ respecte articolele Constitutiei din anul 1812
DESFASURAREA LECTIEI
OB.OP |
DOZARE |
MOMENTELE LECTIEI |
ACTIVITATEA DE PREDARE-INVATARE |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE |
|
ACT. PROF |
ACT. ELEV |
|||||
|
1 min |
Organizarea clasei |
Pregǎtirea clasei Controlul prezentei si al ordinii |
Pregǎtirea caietului si manualului scolar |
observare |
|
|
10 min |
Verificarea cunostintelor |
Imparte elevilor o fisǎ de lucru cuprinzand un item de completare a unui text lacunar |
Elevii vor rǎspunde si vor completa textul |
conversatia |
Analiza rǎspunsurilor Stimularea si evaluarea elevilor |
|
2 min |
Anuntarea lectiei noi |
Realizeazǎ legǎtura intre cunostintele anterioare si lectia nouǎ |
Elevii vor nota titlul lectiei in caiete |
|
|
O1 O2 O3 O4 O5 |
25 min |
Dobandirea de cunostinte noi |
Prezintǎ succint evenimentele din cadrul celor douǎ miscǎri revolutiona-re ; incadreazǎ evenimentele in cadrul epocii Prezintǎ cauzele generale si cauzele particulare ale celor douǎ miscǎri revolutionare Adreseazǎ intrebǎri elevilor cu privire la aceste cauze Prezintǎ personali-tǎtile celor douǎ revolutii si rolul acestora in cadrul miscǎrilor revolutionare Prezintǎ elevilor douǎ texte referitoare la personalitǎtile si societǎtile secrete conduse de acestia Prezintǎ in termeni generali miscǎrile revolutionare contemporane cu cele douǎ revolutii Prezintǎ legǎturile existente intre revolutia greacǎ si Revolutia lui Tudor Vladimirescu |
Elevii vor descoperii, intelege si vor nota in caiete evenimentele prezentate Elevii vor inte-lege, identifica si nota in caiete cauzele celor douǎ revolutii Elevii vor lectura si vor comenta cele douǎ texte referitoare la Alexandru Ipsilanti si Rafael Riego Ascultǎ explicatiile profesorului Identificǎ legǎturile existente intre cele douǎ revolutii |
Expunerea Explicatia conversatia Problematizarea Observarea Expunerea Conversatia Problematizarea Lectura si analiza de document Conversatia Explicatia Problematizarea Expunerea Explicatia problematizarea |
Idem Idem Idem Idem idem |
|
10 min |
Consolidarea cunostintelor |
Prezintǎ fisa de evaluare; aceasta cuprinde un item de comparare a celor douǎ revolutii Citeste textul si oferǎ explicatii |
Elevii vor asculta explicatiile si vor rezolva cerintele testului |
Explicatia Analiza Sinteza evaluarea |
Notarea elevilor |
|
2 min |
Temǎ pentru acasǎ |
De pregǎtit lectia |
Ascultǎ si noteazǎ in caiete |
explicatia |
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |