Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Unitatea de
invatamant: Colegiul Economic "Dionisie Pop Martian"
Disciplina: Istorie
Data
Clasa: a XII-a G. R.P.
Titlul lectiei: Diplomatie si conflicte dupa razboiul rece
Tipul lectiei: Mixta
Obiective operationale: elevul sa:
1. denumeasca alte organizatii internationale cu rol in rezolvarea unor probleme ivite intre state, dupa 1990
2. identifice cateva probleme mondiale dupa 1990
3. arate la harta state aparute dupa 1990
4. prezinte principalele schimbari in relatiile internationale, dupa razboiul rece
5. explice modalitate de largirea a NATO si rolul sau in Europa in anii '90
6. compare destramarea URSS, a Iugoslaviei si a Cehoslovaciei
Strategia didactica propusa:
- Sistem metodologic: expunere, problematizare, conversatie
- Resurse materiale: tabla, creta, manualul, harta
- Forme de organizare a activitatii elevilor: frontal, pe grupe
Bibliografie: Peter Calvocoresi, Politica mondiala dupa 1945, Ed. All Beck, Buc., 2002.
Magda Stan, Cristian Vornicu, Istorie. Manual pentru clasa a XI-a, Ed. Niculescu, Buc., 2006.
Nr. crt |
Activitatea profesorului |
Obi-ective |
Activitatea elevilor |
Obser-vatii |
|
Moment organizatoric |
|
- Se pregatesc pentru noua lectie. |
Evaluarea poate fi scrisa sau orala. |
|
Evaluarea cunostiintelor anterioare |
|
- Raspund la intrebarile profesorului. |
|
|
Prezentarea temei ce va fi dezbatuta si a obiectivelor |
|
- Asculta cerintele profesorului privind notiunile pe care trebuie sa le stie la finalul lectiei si sau pentru ora urmatoare. |
|
|
Comunicarea noilor cunostiinte |
O2, O3 |
- Asculta explicatiile profesorului, scriu schita lectiei |
|
|
Ajutor dat elevilor in asimililarea si fixarea noilor cunostiinte |
O1, O4, O5 |
- Lucreaza pe grupe, citesc din manual, cauta informatii privind: organizatii internationale cu rol in rezolvarea unor probleme ivite intre state (organizatii de pe diverse continente: America de Nord, Europa) |
|
|
Ajutor dat elevilor pentru aplicarea noilor cunostiinte |
O3, O6 |
- Arata la harta diverse state aparute dupa 1990 - Folosesc manualul pentru a defini gasi informatii privind destramarea URSS, Cehoslovaciei si Iugoslaviei |
|
|
Comunicarea temei |
|
- Noteaza tema: ex. 3, pag. 88 (document) |
Schita lectiei:
Cap. 1: Noi state dupa 1990
Dupa 1989 situatia internationala s-a schimbat:
- disparitia comunismului;
- destramarea URSS (1991) . . . republicile sovietice si-au declarat independenta: 15 noi state, care au fost admise in ONU
- aparitia CSI: grupa unele foste republici sovietice
- destramarea Iugoslaviei (prin razboi): inceputa in 1991, terminata 2008; . . au rezultat noi state
- destramarea Cehoslovaciei (pasnic): 1993 . .. Cehia si Slovacia (elevii descopera aceste tari pe harta)
■ elevii compara destramarea Iugoslaviei si a Cehoslovaciei, folosind informatii din manual (p. 89)
Cap. 2: Diplomatie si conflicte:
- dupa 1989 "
- anii 90: Conferinta pentru Securitate si Cooperare in Europa (C.S.C.E.) a devenit Organizatia pentru Securitate si Cooperare in Europa (O.S.C.E.)
- OSCE se implica in rezolvarea unor probleme tensionate in Europa (in Rep. Moldova, Bosnia-Hertegovina, Kosovo) (elevii descopera aceste zone pe harta)
- Uniunea Europeana a incheiat "Pactul de stabilitate pentru Europa de Sud-Est"
- NATO: - implicat in probleme de pacificare in fosta iugoslavie
- s-a largit (1997-2004): integrarea unor state est-europene foste comuniste
- Principalele probleme mondiale in anii 2000:
A) conflicte regionale (crize internationale): Afganistan (2002, interventia unei coalitii internationale condusa de SUA), Irak (2003, interventia unei coalitii internationale condusa de SUA); dupa incheierea razboaielor au ramas in fostele zone de conflict trupe internationale de mentinere a pacii
B) continuarea destramarii Iugoslaviei: Muntenegru si Kosovo si-au declarat independenta; doar Muntenegru a fost recunoscut ca stat independent
C) probleme globale: poluarea, terorismul (sustinut de unele state arabe), globalizarea, saracia crunta (in tarile subdezvoltate), drogurile etc.
■ elevii lucreaza pe grupe si rezolva ex. 1 p. 88
TEMA. Ex. 3, pag. 88 (document)
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |