Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Tema: Imaginea de sine si perceptia ei sociala
Tipul lectiei : Formare de priceperi si deprinderi
Competente generale : Aplicarea cunostintelor specifice psihologiei in rezolvarea unor situatii problema precum si analiza posibilitatilor personale de dezvoltare
Competente specifice :
-sa intocmeasca in grup o lista cu sfaturi pentru parinti si profesori pentru ca ei sa contribuie optim la formarea copiilor si adolescentilor
-sa exemplifice modalitati de imbunatatire a imaginii personale
-sa interpreteze un joc de rol , ilustrand portretul unui om cu o imagine de sine negativa
Metode si procedee : brainstorming, joc de rol
Forma de organizare : in grupuri mici
Material didactic : fise de lucru pentru fiecare grup
Material bibliografic: internet
Desfasurarea activitatii:
Sfaturi pentru parinti si profesori
|
Incepator 5 p |
In dezvoltare 7 p |
Realizat 10 p |
Scor elev |
Scor prof |
Caracter stiintific |
Informatia stiintifica utilizata inadecvat, predomina conceptele empirice. |
Insuficienta utilizare a informatiei stiintifice, intelegere lacunara a conceptelor. |
Informatia stiintifica e utilizata bine, dovedeste o buna intelegere a majoritatii conceptelor. |
|
|
Caracter aplicativ |
Informatie teoretizata, lipseste aplicabilitatea acesteia. |
Aspecte teoretice imbinate cu aspecte care pot fi aplicate. |
Aplicabilitate mare a informatiei prezentate. |
|
|
Originalitate |
Idei reproduse din alte surse, originalitate absenta. |
Putine aspecte originale. |
Idei care prezinta multe aspecte originale. |
|
|
PUNCTAJ |
|
|
|
|
|
Planul de dezvoltare personala
|
Incepator 5 p |
In dezvoltare 7 p |
Realizat 10 p |
Scor elev |
Scor prof |
Caracter stiintific |
Informatia stiintifica utilizata inadecvat, predomina conceptele empirice. |
Insuficienta utilizare a informatiei stiintifice, intelegere lacunara a conceptelor. |
Informatia stiintifica e utilizata bine, dovedeste o buna intelegere a majoritatii conceptelor. |
|
|
Caracter aplicativ |
Informatie teoretizata, lipseste aplicabilitatea acesteia. |
Aspecte teoretice imbinate cu aspecte care pot fi aplicate. |
Aplicabilitate mare a informatiei prezentate. |
|
|
Originalitate |
Idei reproduse din alte surse, originalitate absenta. |
Putine aspecte care pot fi considerate originale. |
Idei care prezinta multe aspecte originale. |
|
|
PUNCTAJ |
|
|
|
|
|
Joc de rol
|
Incepator 5 p |
In dezvoltare 7 p |
Realizat 10 p |
Scor elev |
Scor prof |
Realism |
Realism scazut, situatii si interpretare fortate, senzatie de neautenticitate |
Unele aspecte pot fi considerate realiste, altele sunt putin fortate, interpretare slab autentica. |
Realismul interpretarii este prezent, situatiile au un grad mare de realism. |
|
|
Semnificatia situatiei alese |
Situatie deloc/foarte putin semnificativa in raport cu sarcina. |
Situatie semnificativa intr-o oarecare masura. |
Situatie semnificativa si relevanta in raport cu tema. |
|
|
Originalita-te |
Material/infor-matie/idei reproduse din alte surse, originalitate absenta. |
Putine aspecte care pot fi considerate originale. |
Material/infor-matie/idei care prezinta multe aspecte originale. |
|
|
PUNCTAJ |
|
|
|
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |