QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

de lectie informatica elementele componente ale computerului





SCOALA cu clasele I -VIII nr. 1 DATA: 11.02.2008

Judetul ILFOV MEDIU DE INSTRUIRE: Cabinet Informatica



Clasa:    a -a

Nr. Elevi:   

Disciplina: OPTIONAL - INFORMATICA

Modulul: Tehnologia Iinformatiei



PROIECT DE LECTIE


Titlul lectiei: ELEMENTELE COMPONENTE ALE COMPUTERULUI



I.       NECESITATEA   STUDIERII TEMEI:

Tema " Elementele componente ale computerului se studiaza in clasa a VIII-a la disciplina INFORMATICA - INITIERE IN UTILIZAREA CALCULATOARELOR in semestrul I si face parte din modulul " Tehnologia Informatiei ".

Invatarea treptata, mai intai a componentelor unui sistem informatic (unitate centrala, tastatura, mouse), deprinderea utilizarii perifericelor (imprimanta, scaner, webcam), utilizarea aplicatiilor pe care le ofera un sistem de operare (PAINT, NOTEPAD, WORDPAD, CLOCK, CALENDAR) si incheind cu utilizarea unor aplicatii specifice uzuzale in activitatea zilnica si universal valabile in majoritatea profesiilor (OFFICE, PROCESOARE IMAGINE, TEXT, SUNET), a devenit o necesitate a zilelor noastre.

Prin atingerea obiectivelor temei, elevul dobandeste noi cunostinte despre alcatuirea unui computer.


II.    STRUCTURAREA CONTINUTULUI LECTIEI

Schema si Numerotarea Ariilor de Continut in ordinea in care vor fi predate elevilor:













III. CONTEXTUL IN CARE SE REALIZEAZA LECTIA


Experiente anterioare

Cuvinte cheie

Resurse materiale

romana

engleza


Elevii Stiu:

Ordinea operatiilor de deschidere a unui computer;

Etapele de instalare (deschidere) a jocurilor din computer;


Elevii Au: computere;


Elevii Pot:

sa deschida computerul ;

sa deschida diferite jocuri si sa le joace ;




Calculator

Calculator Persosal

Joc

Monitor

Tastatura

Tasta



Computer

Computer Personal

Game

Display

Keyboard

key



calculatoare

fise de lucru





IV.  OBIECTIVELE OPERATIONALE ALE LECTIEI


Nr. Ob.

CAPACITATEA care se urmareste a se forma la elev prin invatare

COMPORTAMENTUL prin care elevul va proba formarea capacitatii respective

CONDITIILE in care vor lucra elevii, pentru a realiza

comportamentul cerut

Criterii de realizare (limita minima admisa)

O1

Sa recunoasca Dispozitivele Periferice ale PC-ului

Prin indicarea Dispozitivelor Periferice

Avand la dispozitie PC-ul si parti componente dezasamblate


O2

Sa clasifice

Dispozitivele Periferice

ale PC-ului

Prin precizarea rolului Dispozitivelor Periferice

Avand la dispozitie PC-ul si Dispozitivele Periferice precizate


O3

Sa precizeze

Tipurile de Memorie

Prin clasificarea acestora in functie de rolul lor

Avand la dispozitie CD-ul, Floppy Disk-ul, Hard Disk-ul, Memory Stick-ul si Unitatea PC-ului desfacuta


O4

Sa explice rolul Microprocesorului


Prin precizarea functiei pe care o indeplineste

Avand la dispozitie Unitatea PC-ului desfacuta, Microprocesorul



V.     PROBA DE EVALUARE


Ob.

Continutul itemului

Punctaj

Observatii

Raspunsuri asteptate

max

min

 

 

 

 

 
O1

Completeaza spatiile punctate conform fiecarei imagini







_______________ ___________ _______________ ______________ ________________







Calculator / Computer


Unitatea Centrala

Monitor

Mouse

Tastatura



O2


Clasifica componentele periferice ale calculatorului:








De intrare: tastatura, mouse;


De iesire:

monitor, imprimanta


A  B

C D

Memoria Interna    Floppy Disk

Hard Disk

Microprocesor

Memoria Externa   RAM

ROM

  O3



Stabileste prin sageti

corespondenta dintre

coloana A si coloana B















Memorie interna: RAM, ROM


Memorie externa: Hard Disk, Floppy Disk,

CD

O4


Explica rolul microprocesorului:







Reprezinta

" creierul calculatorului "

TOTAL




Se acorda:

1 punct din oficiu

Timp de lucru: 5 min


VI.  STRATEGII DIDACTICE


Timp

Etape de instruire

Arii de continut

Metode

de invatamant

Mijloace

de invatamant

Forme de organizare a activitatii

Profesor

Elev

Prof

Elev



2'


5'


I.   MOMENT ORGANIZATORIC:

Secventa introductiva. Prezenta elevilor. Se asigura cadrul psiho-pedagogic necesar desfasurarii lectiei in conditii de maxima eficienta


Verificarea Temei



Rezolva

Fisa de Evaluare



Ex. organizatoric




Conversatia,

Exercitiul









Frontal



Individual


Independent



1'


II.      CAPTAREA ATENTIEI:

s ,,Astazi veti afla mai multe despre principalele parti componente ale Calculatorului Personal si rolul acestora in buna functionare a PC-ului.


s Anuntarea titlului: se scrie pe tabla.



Noteaza in caiet




Expunerea




Frontal



Individual





5'




5'






5'







III.    PREZENTAREA CONTINUTULUI LECTIEI:


Prezinta calculatorul;

Indica elevilor sa urmareasca Fisa de Lucru si Aparatele din Laborator.


Idica elevilor Unitatea Centrala si partile ei componente;

Explica rolul Microprocesorului, a Memoriei Interne si Memoriei Externe.

Noteaza pe tabla partile componente.


Indica elevilor Dispozitivele Periferice;

Explica rolul acestora;

Explica de ce au fost clasificate in Dispozitive de Intrare si de Iesire;

Noteaza pe tabla partile componente;







Observa si urmaresc explicatia profesorului



Observa ,

Intreba,

Noteaza




Observa ,

Intreba,

Noteaza





























Discutii dirijate,

Observatia individuala, Descrierea,

Explicatia,

Conversatia



- ,, -





- ,, -








Fisa Tehnologica 1, PC-urile din Laborator


Unitatea Centrala

desfacuta




Fisa Tehnologica 2, PC-urile din Laborator








Frontal





- ,, -





- ,, -





Colectiv,

Pe grupe




- ,, -





- ,, -


Timp

Etape de instruire

Arii de continut

Metode

de invatamant

Mijloace

de invatamant

Forme de organizare a activitatii

Profesor

Elev

Prof

Elev






4'




4'



5'



10'


IV.    FEED - BACK.

SISTEMATIZAREA SI FIXAREA CUNOSTINTELOR


Denumeste diferite parti componente ale calculatorului si cere elevilor sa le indice la calculatoarele din laborator;


Indica parti ale calculatoarelor din laborator si cere elevilor sa le denumesca;


Cere elevilor sa inice dispozitivele de intrare, respectiv, de iesire;


Cere elevilor sa rezolve Fisa de Evaluare;






Indica parti componente ale Calculatorului


Denumesc partile componente indicate


Indica dispozitive de intrare / iesire


Rezolva

Fisa de Evaluare



















Exercitiul,

Conversatia,

Aprecieri verbale


- ,, -



- ,, -









Fisa Tehnologica 1

Fisa Tehnologica 2,

PC-urile din Laborator



- ,, -



- ,, -




Fisa de Evaluare





Frontal


















Colectiv,

Pe grupe




- ,, -



- ,, -




Individual, Independent



3'



1'


V.  SECVENTA FINALA


Apreciaza, critica, stimuleaza raspunsurile si comportamentul copiilor.


Anunta tema pentru acasa si ofera indicatii pentru pregatirea acesteia.




Se

autoevalueaza



noteaza













Corectare,

Notare










Frontal







Individual, Independent




VII.   ANEXE: PROSPECTE, CATALOAGE, FISE



FISA TEHNOLOGICA 1:


 














FISA TEHNOLOGICA 2:



















TEMA: completeaza urmatorul aritmogrif cu parti componente ale computerului:




C

D



R

O

M

I

M

P

R

I

M

A

N

T

A


M

I

C

R

O

P

R

O

C

E

S

O

R


C

A

L

C

U

L

A

T

O

R


M

O

N

I

T

O

R


M

O

U

S

E



R

A

M



BIBLIOGRAFIE:


MASALAGIU C., ASIMIOANEI I. - Didactica Predarii Informaticii, Ed. Collegium Polirom 2004

DAN GOOKIN & ANDY RATHBONE - PC pentru Toti, Ed. Teora 2000



Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }