Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Data:23.11.2010
Clasa: a X-a
Disciplina: Biologie
Propunator: student Diaconu Andreea Liceul Teoretic,,Henri Coanda
Unitatea de invatare: Nutritia heterotrofa
Titlul: "Sistemul digestiv la mamifere. Digestia bucala"
Tipul lectiei dobandire de competente
Scopul lectiei: cunaosterea de catre elevi a modului de organizare a cavitatii bucale si a rolului digestiei bucale
Competente specifice:
Competente derivate:
-sa enumere componentele sistemului digestiv;
-sa identifice pe plansa segmente ale tubuluii digestiv;
-sa identifice pe planse sau mulaj diferite tipuri de dinti;
-sa prezinte particularitati ale dentitiei in functie de regimul de hrana;
-sa prezinte rolul salivei;
-sa explice digestia bucala.
Demersul didactic:
Resurse procedurale: observatia, conversatia,modelarea, experimentul, problematizarea.
Resurse materiale: manual, miniplanse distributive cu componentele sistemului digestiv, plansa cu sistemul digestiv, mulaj om, mulaje si material natural pentru dentitia la erbivore rumegatoare, rozatoare, carnivore, amidon, saliva, eprubete, IIK.
Forma de organizare a activitatii: frontal si pe grupe cu aceeasi sarcina de lucru.
Bibliografie : Manual si cursul de la facultate «Sisetemul digestiv la mamifere »
Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Organizarea lectiei |
Verific daca sunt conditii optime pentru desfasurarea lectiei. Notez in catalog elevii absenti. Pregatesc materialul didactic necesar desfasurarii lectiei. |
Isi pregatesc cartile si caietele. |
Evaluarea cunostintelor |
Prin chestionare orala: Ce este nutritia heterotrofa? Clasificati nutritia heterotrofa? Dati exemple de organisme saprofite si parazite. Ce procese au in comun toate tipurile de nutritie heterotrofa? Definiti digestia. |
Elevii raspund: Nutritia heterotrofa consta in hranirea cu substante organice produse de alte organisme a. Nutritia organismelor saprofite b. nutritia organismelor parazite c. nutritia mixotrofa a plantelor d. nutritia simbionta saprofite: mucegaiul alb Parazite: tortelul, lupoaica, muma padurii Digestia, absortia Digestia reprezinta totaliatea transformarilor mecanice, fizice si chimice pe care le sufera alimentele pentru a devein nutrimente (substante simple, nespecifice si absorbabile). |
Captarea atentiei |
Distribui la fiecare grupa cate o fisa de lucru si solicit elevilor sa identifice , pe desen, partile componente ale sistemului digestiv la om. Anunt timpul de lucru (5 minute) Dupa expirarea timpului de lucru verific verific completarea fiselor de lucru : -Grupa 1 sa spuna ce a scris in dreptul cifrelor 1, 2,3. - Intreb si restul grupelor daca au dat acelasi raspuns. Corectez raspunsurile gresite. - Grupa 2 sa spuna ce a scris in dreptul cifrelor 4 si 5. - Grupa 3 sa spuna ce a scris in dreptul cifrei 6. etc. |
Elevii analizeaza, observa, si identifica componentele sistemului digestiv la om. Elevii raspund |
Anuntarea temei |
Anunt titlul lectiei "sistemul digestiv la mamifere" si competentele precizand ca ne vom ocupa in mod special de cavitatea bucala. |
Noteaza titlul in caiete. |
Dirijarea invatarii FIXARE PARTIALA FIXARE PARTIALA FIXARE PARTIALA FIXARE PARTIALA |
*Scriu pe tabla titlul lectiei si completez schema pentru componentele sistemului digestiv cu ajutorul elevilor. *Anunt trecerea la subiectul lectiei : cavitatea bucala si digestia bucala. *Ii intreb pe elevi ce organe se gasesc in cavitatea bucala. *Notez pe tabla, cu ajutorul elevilor. *Solicit elevilor sa raspunda : ce tipuri de dinti cunosc si pe ce sunt eisituati in cavitatea bucala. *Completez schema la tabla pe baza raspunsurilor obtinute. *Solicit elevii sa urmareasca pe mulaj/material natural dentitia la oaie, iepure si pisica si sa explice particularitatile pentru dentisia obsevata. *Notez pe tabla cele observate, cu ajutorul elevilor *Ii intreb pe elevi cate tipuri de dentitie avem pe parcursul vietii. Notez pe tabla. - Unde sunt fixati dintii -Care sunt tipurile de dinti -Ce dinti lipsesc la rozatoare *Anunt si notez pe tabla urmatorul organ din cavitatea bucala : limba. * Solicit elevii sa precizeze ce tesuturi vor intra in alcatuirea limbii. *Intreb elevii care este rolul limbii si notez pe tabla cu ajutorul lor functiile limbii - Precizati 3 functii ale limbii *Prezint elevilor clasificarea glandelor salivare si compozitia salivei. *Completez schema pe tabla. - Enumerati tipurile de glande salivare -Precizati un rol al salivei *Solicit elevii sa-si inchipuie ca mananca o bucata de paine si sa precizeze ce transformari cred ei ca sufera acest aliment in cavitatea bucala. *Le precizez ca alimentele ce contin amidon sufera si modificari chimice, fiin partial descompuse. In acest scop realizez experimentul de evidentiere a rolului amilazei salivare. *Ii intreb pe elevi ce demonstreaza faptul ca nu mai apare coloratia specifica amidonului in eprubeta in care de la inceputul orei am pus solutia de amidon cu saliva. *Le explic ca amidonul preparat a fost descompus de catre amilaza salivara pana la maltoza. *Notez reactia pe tabla. - Numiti 3 transformari pe care le sufera alimentele in cavitatea bucala -Cum se numeste enzima din saliva si asupra carei substante actioneaza. |
Elevii sunt atenti , noteaza schema in caiete , raspund la intrebari si participa la discutii. In cavitatea bucala se gasesc dintii, limba, glandele salivare. Incisivi, caninini, premolari si molari Ei sunt asezati pe maxilar Elevii, observa, raspund. 2 tipuri: de lapte si definitiva. Tesut epitelial de acoperire, tesut epitelial senzorial, tesut muscular striat, tesut conjunctiv lax care insoteste epiteliile. Elevii noteaza si urmaresc pe miniplanse localizarea glandelor salivare Alimentul este maruntit, mestecat, dizolvat Faptul ca nu mai este amidon |
Evaluarea |
Prin chestionare orala. |
Raspund la intrebari. |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |