Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Clasa - a X- a D (1 ora/saptamana)
Tema - Statul si politica
Lectia - Regimuri politice in perioada interbelica
Timp - 50 de minute
Locul - cabinetul de istorie
Tipul lectiei - de evaluare
Strategia didactica
Mijloace de invatamant
- manual de istorie pentru clasa a X-a, Editura Didactica si Pedagogica;
- atlase scolare;
- fise de lucru;
- computer;
- videoproiector;
- panou de proiectie;
- flip-chart.
Metode de invatamant
explicatia;
problematizarea;
conversatia euristica;
invatarea prin descoperire;
demonstratia;
lucrul in echipa.
Bibliografie
Ioan Ciuperca, Ascensiunea nazismului: 1919-1936. Cum a fost posibil?
Idem, Totalitarismul - fenomen al secolului XX. Repere
Idem, Europa in deriva 1918 - 1940. Din istoria relatiilor internationale
Obiectivul general - sa cunoasca si sa inteleaga trasaturile regimurilor politice din perioada interbelica.
Obiective operationale
O1 - sa defineasca termenii: regim politic, regim politic democratic, regim politic totalitar, politie politica, colectivizare, antisemitism;
O2 - sa mentioneze trasaturile regimurilor politice democratice din perioada interbelica;
O3 - sa precizeze doi factori care au contribuit la mentinerea regimului politic democratic in unele state, in perioada interbelica;
O4 - sa prezinte principalele state cu regimuri politice democratice din perioada interbelica;
O5 - sa explice contextul istoric in care au aparut ideologiile ce stau la baza regimurilor totalitare;
O6 - sa prezinte trasaturile regimurilor totalitare - comunist, fascist, nazist - din perioada interbelica;
O7 - sa stabileasca asemanari si deosebiri intre regimurile totalitare comunist, fascist si nazist;
O8 - sa perceapa rolul regimurilor politice totalitare in tensionarea relatiilor internationale dupa anul 1930;
O9 - sa analizeze si sa sintetizeze sursele istorice din manual.
Obiective operationale |
Succesiunea momentelor lectiei si timpul afectat |
Succesiunea elementelor de continut |
Activitatea profesorului de predare sau de organizare |
Activitatea elevului de invatare |
Metode de invatamant |
O1 O2 O3 O4 O5 O6 O8 O9 O7 |
1. Momentul
organizatoric( |
|
Noteaza absentele; observa si rezolva eventualele probleme ale colectivului de elevi. |
|
|
2.
Anuntarea temei si a
obiectivelor lectiei ( |
|
Profesorul anunta tema care va fi evaluata, prezinta planul de evaluare si obiectivele activitatii. |
-elevii noteaza planul de evaluare |
-expunerea; -explicatia. |
|
3.
Desfasurarea lectiei ( |
Regimurile politice democratice in perioada interbelica |
Profesorul intreaba: Ce este un regim politic? Ce tipuri de regimuri politice au existat in perioada interbelica? Care sunt cele mai importante state cu regimuri politice democratice? Localizati-le! Mentionati un factor care a contribuit la mentinerea la putere a regimurilor democratice. Prezentati succint evolutia acestor state cu regimuri democratice, in perioada interbelica |
-elevii raspund la intrebarile profesorului; -elevii localizeaza pe harta statele cu regimuri democratice. |
-conversatia euristica; -problematizarea -demonstratia. |
|
Regimurile politice totalitare |
Profesorul intreaba: Ce este un regim politic totalitar? Care sunt originile totalitarismului? Care este contextul istoric in care au aparut regimurile totalitare? Precizati regimurile politice totalitare din perioada interbelica. Prezentati ideologiile pe care se bazeaza regimurile totalitare. Care sunt trasaturile regimurilor politice totalitare? Formati 6 grupe a cate 4 si analizati izvoarele istorice 16, 17, 18, 24, 26, 28 din manual, de la paginile 98-99. Cerinte: stabiliti daca sursa se refera la ideologie sau la regim politic; sintetizati informatia prezenta in sursa; precizati trasaturile regimurilor totalitare reliefate de izvoarele istorice analizate mentionati alte trasaturi ale regimurilor totalitare, decat cele reliefate de izvoarele istorice. |
-elevii raspund la intrebarile profesorului -elevii lucreaza, pe grupe, analizand informatia oferita de sursele din manual. |
-conversatia euristica; -problematizarea -demonstratia. -invatarea prin descoperire; -lucrul pe grupe; -conversatia euristica. |
||
Asemanari si deosebiri intre regimurile politice in perioada interbelica |
Profesorul da ca sarcina de lucru stabilirea unor asemanari si deosebiri intre: regimurile democratice si cele totalitare regimurile comunist, fascist si nazist. |
|
|
||
Concluzii ( |
|
Primul razboi mondial a favorizat aparitia regimurilor politice totalitare - comunist, fascist si nazist, totalitarismul fiind un fenomen politic al secolului XX. Regimurile totalitare au contribuit, in mod esential, la deteriorarea climatului de pace in Europa. |
|
-explicatia |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |