Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Scoala: Liceul Teoretic Periam
Clasa: a V-a
Obiectul: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Cuvantul si textul
Subiectul lectiei: Familia lexicala
Tipul lectiei: Predare-invatare
Competente specifice
- compararea cuvintelor care provin din acelasi cuvant;
- definirea notiunii de cuvant de baza;
- formarea de cuvinte derivate cu ajutorul prefixelor si a sufixelor;
- alcatuirea unei familii lexicale, pornind de la un cuvant de baza dat;
- definirea si identificarea radacinii ( radicalului) cuvintelor derivate;
- definirea cuvintelor derivate;
- explicarea formarii unor cuvinte derivate punand in evidenta urmatoarele situatii:
a) cand cuvantul de baza este, in acelasi timp si radacina cuvantului derivat;
b) cand radacina este diferita cu cuvantul de baza;
c) cand derivarea se face cu ajutorul prefixelor;
d) cand derivarea se face cu ajutorul sufixelor;
e) cand derivarea se face cu prefixe si sufixe.
Strategie didactica:
Metode si procedee:explicatia, conversatia, lucrul pe grupe
Mijloace de invatamant: manualul, fise de lucru
Forme de organizare a activitatii :individual, frontal, pe grupe
Forme de evaluare:orala, continua
Durata lectiei: 50 minute
Locul desfasurarii activitatii : sala de clasa
Scenariu didactic |
||||||
Nr. crt |
Etapele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Forme de organizare |
Mijloace didactice |
|
Moment organizatoric |
Asigur climatul necesar in vederea desfasurarii in bune conditii a activitatii. Pregatesc materialul ce urmeaza a fi folosit in cadrul lectiei. Verific tema avuta pentru acasa. |
Elevii se pregatesc pentru inceperea activitatii. Elevii raspund solicitarii profesorului. |
Conversatia |
Activitate frontala |
|
|
Captarea atentiei. |
Vorbesc cu elevii despre familia si membrii familiei, gradele de rudenie. |
Elevii asculta. |
|
|
|
|
Anuntarea titlului lectiei si precizarea competentelor |
Scriu pe tabla titlul lectiei: ,,Familia lexicala". Precizez elevilor care sunt competentele specifice. |
Elevii noteaza titlul lectiei si sunt atenti la explicatile profesorului. |
Conversatia. |
Activitate frontala |
|
|
Dirijarea invatarii. |
Impart elevii in 5 grupe si distribui sarcinile de lucru. Fiecare grupa va alege un ,,pliculet cu cuvinte" care contine grupuri de litere si un cuvant. Ei vor trebui sa formeze cuvinte noi. Explic notiunile de: cuvant de baza radacina prefixe, sufixe cuvinte derivate familie lexicla Subliniez si incercuiesc notiunile noi predate cu creta colorata. |
Elevii prezinta cuvintele noi formate si discuta cu profesorul despre modalitatea de formare a cuvintelor, locul de asezare al grupurilor de litere, schimbarile produse in interiorul cuvintelor noi formate. Discuta cu profesorul, pun intrebari. |
Problematizarea. Expunerea |
Activitate frontala si individuala. |
,,Pliculetele cu cuvinte" Creta colorata. |
|
Asigurarea retentiei |
Rezolvam exercitiul 6 pag. 40 cerandu-le sa explice si sa noteze modul de formare al cuvintelor. |
Elevii rezolva exercitiul si scriu la tabla. |
|
Activitate frontala si individuala. |
Manualul |
|
Evaluare |
Fac aprecieri verbale asupra modului cum au participat elevii la lectie. Notez 3 elevi. |
|
|
Activitate frontala si individuala. |
|
|
Asigurarea transferului |
Comunic elevilor sa pregateasca pentru data viitoare tema: ex. 7 pag. 40 explicandu-le modul de rezolvare a acesteia. |
Elevii isi noteaza tema. |
|
Activitate frontala. |
|
|
Concluzii. |
Elevii si-au insusit cunostinte despre familia lexicala(familia de cuvinte). |
|
|
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |