Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Unitate de invatamant: Scoala cu cls I-VIII ,Petroasa Mare
Clasa: a VI-a
Arria curriculara: limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: VIII
Tema lectiei: Gradele de comparatie
Tipul lectiei: lectie de insusire a noilor cunostinte
Obiective operationale: O1 -sa defineasca gradele de comparatie ale adjectivului;
O2 -sa ofere exemple la toate gradele de comparatie ;
O3 -sa identifice gradele de comparatie in diferite texte;
Strategia didactica:
Metode si procedee: conversatia catehetica, conversatia euristica, problematizarea, exercitiul, explicata;
Mijloace didactice: tabla, manualul, caietul, fise de lucru individuale;
Forma de organizare: activitate frontala si individuala
Evaluare: formativa si aprecieri verbale
Bibliografie : Limba romana: manual pentru clasa a VI-a, Anca Serban, Sergiu Serban, Cluj-Napoca, ed All, 2005;
Limba romana esentiala, prof Alexandru Metea, ed Imprimeriei de Vest, Oradea, 2003
Gramatica- fise de lucrupentru clasa a VI-a, editia 4, coord
Memente ale lectiei |
Timp |
Ob. |
Continut |
Strategia didactica |
Evaluare |
||
Met. si proc. |
Mij. did |
Forme de org. |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
Moment organi-zatoric |
2 min |
|
salutul; notarea absentelor; pregatirea pentru lectie; |
conversatia |
|
Activitate frontala |
|
Verificarea cunostintelor anterioare |
4 min |
|
Profesorul va verifica tema si datorita intrebarilor va verifica cunostintele elevilor legate de lectia trecuta; " - Ce ati avut de pregatit pentru astazi? - De cate feluri e adjectivul? - Cu cine se acorda in gen numar si caz adjectivul? - Adjectivul se poate lega de un substantiv articulat hotarat sau de un nume propriu prin? |
Conversatia catehetica |
Caietele elevilor |
Activitate frontala |
Evaluare formativa |
Captarea atentiei |
4 min |
|
" -Vom discuta putin despre adjectivul inalt." Si il va scrie pe tabla. Profesorul va invita in fata clasei doi elevi diferiti ca statura. " - Sunt ei oare egali? - Dar cum sunt? - x este mai inalt decat y Profesorul va scrie pe tabla: mai inalt -Daca ar avea aceeasi inaltime ce am putea spune despre ei? - Ca sunt la fel de inalti. - Y fata de x cum este ? - Mai putin inalt. Elevii sunt poftiti la loc. - Dar daca cineva ar fi mai inalt decat toti ce am putea spune despre el? - Ca e cel mai inalt |
Conversatia euristica problema-tizarea |
Tabla |
Activitate frontala |
Aprecieri verbale |
Enuntarea temei si a obiectivelor |
1 min |
|
"-Ceea ce am scris pe tabla reprezinta gradele de comparatie despre care vom invata astazi" Profesorul va scrie pe tabla titlul lectiei " Gradele de comparatie" Si va anunta obiectivele lectiei. |
conversatia |
tabla |
Activitate frontala |
|
Dirijarea invatarii si conexiunea inversa (pe tot parcursul lectiei) |
37 min |
O1 O2 O2 O3 |
Exista trei grade de comparatie: v Pozitiv-ex cumsecade, frumos inaltetc; v Comparativ De superioritate: adv mai+ adj; e Ex: mai inalt, mai frumos, mai cumsecadeetc; De egalitate se construieste cu grupurile de cuvinte: la fel de, tot asa de tot atat de Ex: la fel de inalt, la fel de frumosetc' De inferioritate se construieste cu adv mai putin Ex: mai putin inalt, mai putin cumsecadeetc; v Superlativ 1. de superioritate: articol dem+ adv mai+ adj; Ex: cel mai cumsecade, cel mai inalti, etc; 2. de inferioritate: art dem+adverbele mai putin+ adj Ex: cel mai putin frumoasa, cel mai putin inalt 3. superlativul absolut se construieste cu unul dintre adverbele: foarte, tare, prea+ adj; Sau cu grupurile de cuvinte: extraordinar de , grozav de, neinchipuit de. Ex: foarte cumsecade, extraordinar de inalt etc; Aceasta schema va fi scrisa pe tabla de catre profesor. La scrierea exemplelor va fi ajutat si de elevi. In continuarea lectiei, profesorul va propune mai multe adjective pe care impreuna cu elevii il va trece la toate gradele de comparatie. Ex: destept, glumet Mai destept mai glumet La fel de destept la fel de gumet Mai putin destept mai putin glumet Cel mai destept cel mai glumet Cel mai putin destept cel mai putin glumet Extraordinar de destept foarte glumet vesel, negru, Dupa acest exercitiu elevilor li se va da o fisa individuala ce cuprind diferite exercitii. (Timp de lucru 5 min) Dupa expirarea timpului elevii vor iesi la tabla sa explice cum au rexolvat exercitiile de pe fisa. |
Conversatia Explicatia exercitiul |
Tabla Caietul Fise indivi-duale tabla |
Activitate frontala Activitate indivi-duala |
Aprecieri verbale Aprecieri verbale Evaluare formativa |
Asigurarea retentiei si a transferului |
2 min |
|
" -Despre ce am invatat astazi? -Care sunt gradele de comparatie?" In continuare li se va da si explica elevilor tema pentru acasa. |
|
|
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |