Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Unitatea de invatamant:
Propunator:
Data:
Clasa: a VI-a
Aria curriculara: Om si societate
Obiectul/Disciplina: Geografia Europei
Unitatea de invatare: Europa de Vest
Subiectul/Tema: Franța
Tipul de lectie: transmitere de noi cunostinte
Durata: 50 minute
Obiective de referinta/Competente specifice:
1.1.sa recunoasa elementele principale forme de relief
2.1. sa utilizeze corect elementele hartii
2.2.sa exprime oral elementele redate in harti
3.1.sa utilizeze corect numele proprii auzite si citite
3.3.sa utilizeze in scris termeni comuni si proprii
4.1.sa identifice elemente naturale si umane in realitatea observata
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1. Sa precizeze pozitia geografica si vecinii Spaniei, in conditiile utilizarii hartii fizice a Europei;
O2. Sa caracterizeze cadrul natural al Spaniei citind si interpretand harta acestei tari;
O3. Sa enumere caracteristici ale populatiei Spaniei
O4. Sa numeasca orase importante din Spania
O5. Sa descrie caracteristicile generale ale Economiei Spaniei utilizand harta si textul adecvat;
O6. Sa identifice asemanarile si deosebirile intre Spania și Franța realizand o abordare comparativa.
Strategia didactica:
Metode si procedee didactice: observatia, expunerea, explicatia, Stiu-Vreau sa stiu-Am invatat, ciorchinele, conversatia de examinare, problematizarea.
Mijloace si materiale didactice: fise de lucru, markere, harta fizica a Europei, manualul, desene schematice ale polderelor, profil transversal prin Spania, laptop, videoproiector.
Forme de organizare: frontal, grupat si individual.
Tipuri de invatare: receptiv-reproductiva, inteligibila, operatorie si creativa.
Evaluare: orala - conversatia de examinare, aprecieri verbale si observatia.
Bibliografie:
Dulama, M.E., (2006), Modele, strategii si tehnici didactice activizante cu aplicatii in geografie, Editura Clusium, Cluj-Napoca.
Pehoiu, G., (2007), Geografia - considerente didactico-aplicative, Editura Transversal, Targoviste.
Strat, D., Popescu, M., (1999), Geografia continentelor-Europa, Editura Teora, Bucuresti.
SCENARIUL DIDACTIC
Secventa lectiei |
Ob. Op. |
Continutul stiintific al lectiei |
STRATEGIA DIDACTICA |
Evaluare |
|||
Metode |
Mijloace |
Forme de organizare |
Tipul de invatare |
||||
1.Moment organizatoric |
|
|
Efectuarea prezentei. Pregatirea materialelor si mijloacelor necesare pt. desfasurarea activitatii. |
|
|
|
|
2.Verificarea cunostintelor |
|
Spania -localizare -relief -capitala Spaniei -economie -clima -vegetatie |
Conversatia de examinare - Concursul Cine stie castiga note bune Unde este localizata Spania? Din cate comunitați autonome este formata Spania? Ce fel de relief are Spania si care sunt formele de relief? Care sunt principalele cursuri de apa din Spania? Care este capitala Spaniei? A cata putere ecomonica a lumii este Spania? Care sunt tipurile climatice din Spania? Ce formatiuni vegetale se dezvolta in 2 regiuni climatice (la alegere)? |
Harta fizica a Europei Fisa de lucru nr.1 |
Individual |
Inteligibila Operatorie |
Orala Notarea elevilor |
3. Captarea atentiei |
|
|
Problematizare Priviti cu atentie imaginile din materialul urmator. Despre ce tara este vorba? |
Laptop Videoproiector Prezentare PPS |
Frontal |
Inteligibila |
|
4.Anuntarea titlului si a ob.op. |
|
Franța |
Explicatia Astazi vom studia o alta tara din Europa de Vest: Franța, este cunoscuta pentru vinuri și pt tipurile de branza, Turnul Efel etc. |
Tabla Creta |
Frontal |
Inteligibil |
|
5.Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii |
Sp1 Sp2 Sp3 Sp4 Sp5 |
-localizare grografica, dimensiuni -caracteristici - descrierea polderelor -caracteristici ale populatiei -asezari importante -economia Olandei |
Ganditi-lucrati in perechi-comunicati Scrieti timp de 2 minute toate ideile pe care le aveti despre Franța, apoi comunicati-le colegului de banca si adaugati pe lista voastra ideile noi. Stiu-Vreau sa stiu-Am invatat Fiecare pereche va comunica cate o idee, pe rand, si apoi vor fi scrise pe tabla in coloana STIU. Elevii formuleaza intrebari cu privire la anumite aspecte pe care le-ar dori clarificate in cursul activitatii. Intrebarile sunt trecute in coloana VREAU SA STIU. Expunerea si Explicatia -se detaliaza continutul stiintific Demonstratia cu ajutorul reprezentarilor grafice -se detaliaza conținutul științific Conversatia -se detaliaza conținutul stiintific Conversatia, Explicatia -se detaliaza conținutul științific Expunerea, Explicatia -se detaliaza continutul stiintific |
Fisa de lucru nr.2 Harta fizica a Europei Manual Desen schematic Harta fizica a Europei Manual |
Individual Grupat Frontal Individual Frontal |
Operatorie Operatorie Receptiv-reproductiva Inteligibila |
Aprecieri verbale |
6. Obtinerea performantei |
Sp6 |
-asemanari si deosebiri intre Spania si Franța |
Stiu-Vreau sa stiu-Am invatat Elevii completeaza informatiile noi despre Spania in rubrica Am invatat. Problematizare Analizati comparativ Spania si Franța. Identificati asemanarile si deosebirile utilizand diagrama lui Venn |
Harta fizica a Europei Fisa de lucru nr.2 Fisa de lucru nr. 4 |
Individual Frontal Grupat |
Operatorie |
Aprecieri verbale Observatia |
7. Conexiunea inversa |
|
|
Conversatia de examinare I1.Ce ati mai aflat despre pozitia geografica a acestei tari? I2. Ce caracteristici are Spania ca stat? I3. Care sunt caracteristicile reliefului Spaniei? I4. Ce tip de clima are Spania? I5. Ce tipuri de vegetatie sunt caracteristice Spaniei? I6. Ce informatii ati aflat despre cultura spaniola? I7. Care sunt principalele orase din Spania ? I8. Ce ati aflat depre fiecare oras? I9. Care sunt industriile cele mai importante din aceasta tara? I10. Care sunt particularitatile agriculturi spaniole pe care le-ati remarcat? I11. Ati aflat ceva deosebit despre transporturi. |
Harta fizica a Europei Fisa de lucru nr.5 |
Individual Frontal Grupat |
Operatorie Operatorie Creativa |
Evaluare formativa prin conversatie - proba orala |
7. Incheierea activitatii |
|
|
Explicatia Sugestii pentru continuarea invatarii acasa. Aprecieri cu privire la desfasurarea act. |
Manual |
Frontal |
Inteligibila |
|
Fisa de lucru 1 - Intrebari pentru Concursul Cine stie castiga note bune
Unde este localizata Spania?
Din cate comunitați autonome este formata Spania?
Ce fel de relief are Spania si care sunt formele de relief?
Care sunt principalele cursuri de apa din Spania?
Care este capitala Spaniei?
A cata putere ecomonica a lumii este Spania?
Care sunt tipurile climatice din Spania?
Ce formatiuni vegetale se dezvolta in 2 regiuni climatice (la alegere)?
Fisa de lucru 2 - STIU-VREAU SA STIU-AM INVATAT
STIU |
VREAU SA STIU |
AM INVATAT |
|
|
|
Fisa de lucru 3 - TEXT DESPRE Franța
Fisa de lucru 4 - DIAGRAMA VENN - Comparatie intre Olanda si Marea Britanie
Fisa de lucru 5 - Ciorchinele
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |