Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Clasa: a VIII-a (nivel mediu)
Data:
Scoala: Scoala Generala Branistea
Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul lectiei: Textul argumentativ
Tipul lectiei: Transmitere de noi cunostinte
Competente generale, sociale si civice:
Receptarea mesajului oral in diferite situatii de comunicare
Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si dialogata
Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse
Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
Obiective operationale:
O1: sa cunoasca structura textului argumentativ;
O2: sa cunoasca formulele specifice textului argumentativ;
O3: sa construiasca corect un text argumentativ;
O4: sa isi exprime corect opinia cu privire la o tema data;
Strategia didactica:
a) Metode si procedee: conversatia, invatarea prin cooperare, exercitiul, explicatia, jocul de rol
b) Forme de organizare: activitate frontala in alternanta cu activitate individuala
c) Mijloace de invatamant: tabla, caietele elevilor, calculatorul
d)Resurse si managementul timpului:
- spatiu de lucru: sala de clasa
- capacitatile normale de invatare ale elevilor
- timpul: 50 minute.
e) Modalitati de evaluare: evaluare frontala, evaluare formativa, evaluare orala.
f) Bibliografie :
Barbulescu, Violeta, Gramatica limbii romane. Sinteze de teorie si exercitii aplicative. Editura Terathopius, Craiova, 1995.
Eftenie, Nicolae, Introducere in metodica studierii limbii si literaturii romane, Editura Paralela 45, 2001.
Goia, Vistian, Didactica limbii si literaturii romane, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
Craciun, Corneliu, Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a VIII-a, Editura Corvin, Deva, 2002.
SCENARIUL DIDACTIC
1. MOMENT ORGANIZATORIC
- pregatirea elevilor pentru lectie: manualele si caietele sunt asezate pe banca;
- verificarea temei
2. CAPTAREA ATENTIEI/ ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR
- elevilor li se adreseaza arata o imagine (Anexa 2) care ilustreaza ideea de argumentare; acestia trebuie sa gaseasca cuvantul-cheie al lectiei (argumentare)
3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR
- se anunta tema si obiectivele lectiei;
- se noteaza in caiete si pe tabla
4. DESFASURAREA ACTIVITATII
- elevilor li se comunica modalitatea de lucru: jocul de rol si sarcina de lucru: pornind de la o tema data, ei trebuie sa construiasca o situatie de argumentare;
- se numesc elevii care vor interpreta rolurile impuse de tema data: "Vrei sa iesi in oras cu prietenii miercuri seara. Convinge-ti parintii sa iti permita acest lucru!"; ceilalti elevi vor forma juriul;
- elevii numiti isi pregatesc mica sceneta, iar apoi o prezinta in fata clasei
- profesorul face observatii pe baza acestor reprezentari, implicand si elevii prim metoda intrebare-raspuns.
- se stabileste structura textului argumentativ; se noteaza pe tabla si in caiete.
5. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI
- oral, elevii argumenteaza pro sau contra ipotezei "Televizorul - un rau necesar"
6. ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI
- elevii vor primi drept tema fisa din Anexa 3;
- se ofera explicatiile necesare efectuarii temei.
Anexa 1
Oglinda tablei
Textul argumentativ
Textul argumentativ este textul in care se exprima o opinie cu privire la un subiect, care este sustinuta cu exemple semnificative.
Structura textului argumentativ:
o In opinia mea/ Din punctul meu de vedere/ Eu consider ca . .
o In primul rand . . . . . . ..
o In al doilea rand . . . . . ..
o Pe de alta parte/ Bineinteles ca unii considera . . ..
o In ansamblu/ In concluzie
Anexa 2
Anexa 3
Redacteaza un text de 10 - 15 randuri, in care sa-ti exprimi opinia cu privire la importanta calculatorului in viata noastra.
In textul redactat, trebuie:
- sa prezinti, pe scurt, semnificatia calculatorului fata de dezvoltarea societatii;
- sa mentionezi doua motive pentru care consideri ca este util/ necesar sa folosim calculatorul;
- sa redactezi un continut adecvat cerintei formulate, prin valorificarea textului dat;
- sa respecti limita de spatiu indicata.
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |