Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Clasa: a VII a
Aria curriculara:Matematica si stiinte ale naturii
Obiectul Biologie
Unitatea de invatare Functiile de nutritie Excretia
Tema Anatomia sistemului excretor.Rinichiul.
Profesor: Sandu Neluta
Scoala cu cl. I-VIII Cislau, jud. Buzau
Scopul lectiei:familiarizarea elevilor cu cunostinte referitoare la alcatuirea si structura sistemului excretor.
Obiective operationale
-Sa defineasca notiunea de excretie;
-Sa localizeze sistemul excretor pe plansa si sa numeasca partile componente ale acestuia;
-Sa faca observatii macroscopice asupra structurilor ce contribuie la realizarea excretiei;
-Sa efectueze corect disectia rinichiului si sa reprezinte grafic structurile observate.
Tipul lectiei:mixta
Demersul didactic:
Resurse procedurale -observatia;
invatarea prin descoperire;
-conversatia euristica
-explicatia
-experimentul de laborator;
-modelarea
Resurse materiale:-atlase anatomice;
-CD cu prezentare power point a lectiei;
-calculator;
- manualul;
-rinichi de porc;
-manusi chirurgicale;
-truse de disectie
-tavite de disectie;
-fise de lucru si de activitate;
-plastelina.
Forma de activitate -frontala, pe grupe
Locul de desfasurare laboratorul de biologie.
Bibliografie
-Mihaela Marcu,Florica Macovei,Floarea Dobran - Biologie, manual pentru clasa a VII-a, Ed. Teora;
-Florica Tibea-Biologie,manual pentru clasa a VII-a,Ed. Didactica si Pedagogica;
-Partin Zoe, Logofatu Luminita, Biologie.Manual pentru clasa a VII a, Editura Corint, Bucuresti 2000.
-Todor Virginia, Metodica predarii biologiei la clasele V VIII, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1979.
Lazar Viorel, Nicolae Mariana, Lectia-forma de baza a organizarii procesului de predare -invatare- evaluare la disciplina biologie.
-Atlas de anatomie;
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
Organizarea clasei |
-Noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei. Pregateste materialul didactic necesar pentru desfasurarea lectiei. |
Isi pregatesc cele necesare pentru lectie. |
Verficarea cunostintelor |
Prin chestionare orala -Care sunt functiile de nutritie ale organismului? -Care sunt substantele necesare pentru buna functionare a organismului? -Care sunt functiile prin care organismul isi asigura aceste substante? -Ce se intampla cu substantele nefolositoare preluate de sange de la celule |
Raspund la intrbari -Functiile de nutritie sunt reprezentate de digestie,circulatie, respiratie si excretie. -Oxigenul si substantele nutritive. -Aceste substante sunt asigurate prin respiratie si digestie. -Substantele nefolositoare sunt eliminate in exterior prin expiratie(dioxid de carbon), prin transpiratie,prin defecatie si sub forma de urina. |
Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor |
Prezinta rinichi de mamifer(porc) si solicita ca pe baza cunostintelor din clasa a VI a si din viata cotidiana sa identifice aceste organe. |
-Elevii emit ipoteze cu privire la materialul biologic prezentat si afirma ca sunt rinichi. |
Anuntarea temei si obiectivelor |
-Anunta ca vor studia o noua functie de nutritie- excretia si vor face observatii asupra rinichiului. -Scrie pe tabla tema lectiei si prezinta obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei. |
-Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele. |
Dirijarea invatarii |
-Defineste excretia. -Colaborand cu elevii stabileste alcatuirea sistemului excretor si localizeaza componentele acestuia in corpul uman vizionand imagini. -Deseneaza sistemul excretor. -Pentru descoperirea structurii rinichiului si pentru intelegerea fiziologiei acestuia se trece la efectuarea lucrarii practice.Elevii sunt impartiti in 4 grupe, primesc fisele de lucru, truse de disectie si tavite cu rinichi. -Pe baza observatiilor facute de elevi in timpul realizarii activitatii practice, cu ajutorul desenelor din atlasul de anatomie si imaginilor proiectate, descrie alcatuirea rinichiului si delimiteaza cele doua zone ale acestuia realizand desenul pe tabla. -Completeaza schema lectiei pe tabla cu participarea elevilor. |
Pe baza cunostintelor obtinute in clasa a VI a prezinta componentele sistemului excretor. Sunt atenti la explicatiile profesorului. -Se grupeaza si studiaza sarcinile din fisa de lucru.Dupa efectuarea observatiilor noteaza concluziile pe fisa de lucru. -Raspund la intrebari observand imaginile din atlasul anatomic,manual si vizionand imaginile. -Completeaza schema lectiei in caiete. |
Obtinerea performantei elevilor |
-Inventariaza principalele informatii si observatii cerand elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare, corecte. |
-Raspund la intrebari observand imaginile din atlasele anatomice,manual si vizionand imaginile proiectate. |
Evaluarea performantei |
Prin realizarea fisei de activitate . Sunt notati elevii care au fost activi pe tot parcursul orei si cei care au efectuat corect disectia si observatii complete asupra rinichiului. |
-Realizeaza fisa de activitate. |
FISA DE LUCRU
RINICHIUL-LUCRARE PRACTICA
Materiale necesare:tava de disectie, trusa de disectie,rinichi de porc.
Sarcini de lucru:
1.Observa si inscrie caracteristicile cu privire la forma si culoarea rinichiului de porc;compara aceste doua caracteristici cu cele ale rinichiului de om(vezi imaginea):
-forma
-culoarea.
2.Disectia rinichiului de porc-modul de lucru;
-aseaza rinichiul in tava de disectie;
- preseaza usor cu o mana;
-tine bisturiul in mana cealalta, sectiuneaza in lungul liniei mediene, dinspre partea convexa spre cea concava, pana se obtin doua jumatati egale;
3.Observa cu ochiul liber partile componente(de la exterior spre interior):
-invelis fibros(capsula)
-tesut renal: zona corticala(la exterior)si medulara(la interior)
-o cavitate spre partea concava.
4.Foloseste lupa si observa cu atentie tesutul renal.
Precizeaza caracteristicile celor doua zone:
zona corticala.
zona medulara..
5.Observa cu atentie deschiderile(orificiile) tubilor care intra in alcatuirea piramidelor din zona medulara, precum si cavitatea in care se deschid.Ce iti sugereaza acest lucru?
Pe baza observatiilor facute pe rinichiul disecat, consultand si figurile din manual si de pe plansa reda in desen componentele rinichiului.
SCHEMA LECTIEI
ANATOMIA SISTEMULUI EXCRETOR
RINICHIUL
Excretia -eliminarea substantelor nefolositoare sau in exces din organism.
Sitemul excretor este:
-localizat in cavitatea abdominala sub diafragma de o parte și de alta a coloanei vertebrale.
-alcatuit din: -rinichi(organele la nivelul carora se formeaza urina
-caile urinare(organele care conduc urina la exterior).
Rinichii:-organe pereche;
-au culoare rosie-cafenie , masa de 150g fiecare,forma bobului de fasole;
-in sectiune longitudinala prezinta:
-capsula fibroasa;
-zona corticala(la exterior);
-zona medulara(la interior) cu 7-14 piramide renale;
-unitatea structurala si functionala a rinichiului - nefronul;
Caile urinare:-pelvisul renal;
-ureterele;
-vezica urinara
-uretra.
FISA DE ACTIVITATE
Modeleaza din plastilina o mica ,,macheta" a sistemului excretor.
Respecta forma si succesiunea organelor !
Reprezinta corect forma rinichilor si modul de asezare al acestora
SUCCES!
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |