QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

DE LECTIE Clasa: a IV-a Istorie - Tara Romaneasca din timpul lui Mircea cel Batran



PROIECT DE LECTIE


Scoala: Scoala de Arte si Meserii Corbu de Jos

Clasa: a IV-a B

Aria curriculara: Om si societate



Disciplina: Istorie

Titlul lectiei: PROIECT DE LECTIE Clasa: a IV-a Istorie - Tara Romaneasca din timpul lui Mircea cel BatranTipul lectiei: mixta


Obiective:

Obiectiv de referinta specific unitatii de invatare:

2.1 -sa utilizeze informatii din surse istorice pentru prezentarea unor evenimente/ personalitati;

4.2-sa formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente /fapte / personalitati;

4.3-sa foloseasca termeni istorici in situatii diverse;


Obiective operationale:

OC1: Sa stabileasca calitatile fizice si sufletesti ale marelui domnitor pe baza citatelor istorice;

OC2: Sa completeze propozitii de tip lacunar

OC3: Sa raspunda la intrebari legate de personalitatea lui Mircea

OC4:Sa desprinda insemnatatea domniei lui Mircea cel Batran

OC5:Sa numeroteze evenimentele in urma petrecerii lor in timp

OPM1: sa scrie corect si lizibil, respectand asezarea in pagina caietului

OPM2: sa adopte o pozitie corecta la scris


OA1: sa-si dezvolte dragostea pentru istorie


Strategii didactice:

Metode : - conversatia

explicatia

problematizarea

demonstratia

observarea organizata,ciorchinele

exercitiul


Mijloace:

de rationalizarea a timpului in ora de curs: 45 min

fise de munca independenta


Forme de organizare:

frontala

individuala

in perechi


Bibliografie:

Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998;

2. Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Steluta Vlad, "Istorie - manual pentru clasa a IV-a", Editura Aramis, Bucuresti, 2006;

C. C. Giurescu, D. G. Giurescu, "Istoria romanilor", Editura «Albatros Bucuresti, 1974;

R. Leoveanu, N. Pasare, "Proiectarea lectiilor de «Istoria romanilor» in invatamantul primar", Editura "Grigore Tabacaru", Bacau, 2000;

5. Barbuleanu Silvia, "Metodica predarii istoriei patriei", Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1988.










Momentele lectiei/ Durata

O.O.

Elemente esentiale de continut

Strategii didactice

Evaluare

Metode

Mijloace

Forme de organizare

Pregatirea clasei pentru activitate de invatare




Elevii isi pregatesc cele necesare pentru lectie (manuale, caiete, stilouri, creioane colorate etc.),


conversatia

explicatia






frontala


Reactualizarea structurilor invatate anterior



Voi reactualiza notiunile insusite anterior prin urmatoarele intrebari:

In ce an Ludovic cel Mare a organizat o campanie militara?

Impotrva cui s-a organizat aceasta campanie?

Cine a participat la aceasta expeditie?

Unde si-a consolidat si intins stapanirea Dragos?

In ce an a murit Dragos?


conversatia

problematizarea



frontala










frontala

frontala,

prin aprecierea verbala a raspunsurilor la intrebari


observarea sistematica




Captarea atentiei



Le voi recita elevilor un fragment din Scrisoarea III de Mihai Eminescu.


Voi pune cateva intrebari legate de aceste versuri.

Despre ce poezie este vorba?

Cine a scris aceste versuri?








aprecierea verbala a raspunsurilor la intrebari


Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor



Astazi la istorie, vom discuta despre Mircea cel Batran. Se noteaza pe tabla si pe caiete titlul lectiei

explicatia

Tabla

creta

frontala


Dirijarea invatarii







OC1












OC1

Le voi da elevilor o fisa (anexa 1) cu trei  citate si vom discuta pe baza lor.Vom analiza impreuna aceste citate.Voi vorbi elevilor despre viata lui Mircea cel Batran.

Dupa ce le voi prezenta cele mai importante evenimente din viata lui Mircea, voi realiza la tabla schema lectiei, iar ei o vor copia pe caiete.



Schema lectiei

Mircea a venit la domnia Tarii Romanesti in anul 1386 pana in anul 1418, unul din urmasii lui Basarab I

El a imbunatatit:

Ecomonia

A introdus taxe si impozite

A batut monede

Agricultura

Mineritul

A organizat armata sia intarit cetatile.

El a si restructurat puterea in stat

Politica externa

A incheiat aliante pentru a isi apara tara impotriva

Imperiului Otoman cu:

-Petru Musat domnitorul MOLDOVEI

-Sigismund de Luxemnurg domnitorul UNGARIEI

Vladislav al II-lea domnitorul POLONIEI


Luptele  cu otomanii

  1. La Rovine in 1395 unde a invins armata otomana condusa de Baiazid Fulgerul.
  2. Impreuna cu celelalte popoare crestine a participat la cruciada de la Nicopole unde au fost infranti in 1396.

Sfarsitul domniei

Pentru a evita o noua campanie a sultanului, Mircea semneaza spre sfarsitul domniei , in 1417, un tratat de pace cu Imperiul Otoman, care recunostea libertatea Tarii Romanesti in schimbul unui tribut anual de 3.000 de piese de aur si teritoriul Dobrogei. Totodata, domnul roman a fost obligat sa trimita la Constantinopol un fiu drept garantie.

Mircea cel Batran a incetat din viata la 31 ianuarie 1418, fiind inmormantat la ctitoria sa de la Cozia de pe Valea Oltului. La domnie a urmat fiul sau

Mihail I, care il ajuta pe Mircea inca din 1408.





observarea organizata

conversatia

explicatia







conversatia

problematizarea

explicatia















Fisa cu citate

despre domnitor
















frontala











frontala






individuala









aprecierea verbala a raspunsurilor la intrebari








observarea sistematica


aprecierea verbala a raspunsurilor la intrebari




Obtinerea performantei


OPM1

OC5

Le voi da elevilor o fisa de lucru unde ei au de completat cateva propozitii lacunare si de numerotat evenimentele in ordinea cronologica.


Expli

catia

Fise de munca independenta

Fise

frontala

Asigurarea conexiunii inverse


OC1

Vom realiza ciorchinele pe tabla ,pornind de la cuvantul ,,Mircea.''

Problematizarea



frontala

Evaluarea performantei


OC1

Voi solicita elevilor sa faca schimb de fise cu colegul de banca,   pentru corectarea acestora.

exercitiul

conversatia

explicatia

fise de munca independenta

in perechi

verificare in perechi

corectare

Aprecieri finale




Apreciez la modul general comportamentul, conduita elevilor din timpul orei..



conversatia






Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }