Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Data:18 mai 2010
Clasa: a IV-a
Scoala: S. A. M. Lunca Banului
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Subiectul: Pǎrtile de propozitie
Tipul lectiei: Consolidare
Obiective operationale:
O1. Sa citesca corect, constient si expresiv un text;
O2. Sa raspunda la intrebari adresate pe marginea textului;
O3. Sa faca rezumatul textului;
O4. Sa identifice pǎrtile de propozitie invǎtate in diferite enunturi ;
O5. Sa analizeze corect gramatical pǎrtile de propozitie;
O6. Sa alcǎtuiascǎ schema propozitiilor analizate;
O7. Sa formuleze propozitii dupa schema sau formule gramaticale date ;
O8. Sa defineasca partile de propozitie invatate;
Resurse:
Umane: capacitatile intelectuale ale celor 22 de elevi;
Materiale: tabla, creta colorata, fise de lucru pe grupe;
Bibliografice:
Anton Ilinca: Metodica predarii limbii romane in invatamantul primar, Ed. Multimedia, Arad, 1998
Procedurale explicatia, conversatia, exercitiul, problematizarea, munca independenta, , povestirea;
Temporale: 50 min
Spatiale: sala de clasa
Forma de activitate: frontala, individuala, pe grupe
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. crt. |
Secvente didactice |
Timp |
Ob |
Continuturile invatarii |
Forme de activitate |
Forme de evaluare |
|
Organizarea clasei |
|
|
Asigur conditii propice desfasurarii lectiei. |
|
|
|
Verificarea temei |
|
|
Verificarea temei (cantitativ/calitattiv) A. I. Alcatuiti doua enunturi in care cuvantul "poarta" sa fie pe rand subsantiv si verb. Se verifica activitatea independenta. |
independenta |
observare sistematica |
|
Reactualizarea cunostintelor |
|
O1 O2 O3 |
Se citeste integral, de catre un elev, lectia Basm de Geo Bogza. Se adreseaza cateva intrebari: Ce se spune in basm ca se intampla demult? De ce au tras cei doi mosnegi la casa gospodarului? Cum s-au purtat toti ai casei cu oaspetii? De ce s-a rugat Sfantul Petru pentru crestinii care le-au dat gazduire? I-a indeplinit Dumnezeu rugamintea Sfantului Petru? Cum? In ce an s-a nascut Mihai Eminescu? Unde a copilarit? Cati ani a trait? Ce spune George Calinescu despre Mihai Eminescu? Vrea sa recite cineva o poezie scrisa de Mihai Eminescu? Se citeste lectia in lant. Se face rezumatul textului |
frontala |
Observare sistematica |
|
Captarea atentiei |
|
|
Captarea atentiei se va realiza cu ajutorul unei planse didactice ce contine un rebus (Anexa 1). Prin rezolvarea acestuia se va obtine pe verticala A-B cuvintele "PARTILE DE PROPOZITIE" |
|
aprecieri verbale |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
|
Se anunta tema lectiei si obiectivele vizate. Se scrie titlul pe tabla, iar elevii pe caiete. |
|
|
|
Dirijarea invatarii |
|
O7 O O O O O4 O4 O5 O6 |
1. Ce este propozitia? Dupa alcatuire, de cate feluri este propozitia Dati exemplu de o propozitie simpla si una dezvoltata. Dupa scopul comunicarii, de cate feluri este propozitia? Dati exemplu de o propozitie enuntiativa din textul Basm. Dati exemplu de o propozitie exclamativa din textul Basm Dati exemplu de o propozitie interogativa. Dupa aspectul predicatului, de cate feluri este propozitia? Dati exemplu de o propozitie afirmativa si una negativa 2. Care sunt partile de propozitie studiate? Care sunt partile principale de propozitie? Dar secundare I. Alcatuiti propozitii in care subiectul sa fie exprimat prin: a) substantiv comun numarul plural genul masculin; b) pronume personal persoana a III-a, nr. singular, genul feminin: c) verb d) numeral II. Alcatuiti o propozitie in care subiectul sa fie inclus in persoana verbului. Plecam la munte. Alcatuiti o propozitie in care subiectul multiplu sa fie exprimat prin pronume si substantive proprii III. Alcatuiti propozitii in care verbul a fi sa fie:
IVAlcatuiti propozitii in care atributul sa fie exprimat prin:
Maria a cumparat o geanta rosie
V. Alcatuiti propozitii in care complementul sa fie exprimat prin:
Mergem in padure.
Merg cu el.
Raul curge repede. Elevii vor rezolva in echipa o fisa . Anexa 2 VI. Pe baza textului scris pe tabla elevii vor analiza partile de propozitie invatate Padurile dese ascund bogatii impresionante. Prin viile intinse rasunau cantecele vesele ale flacailor. |
frontala frontala frontala independenta frontala frontala in echipa frontal |
aprecieri verbale observare sistematica aprecieri verbale observare sistematica aprecieri verbale |
|
Obtinerea performantei |
|
O7 |
Alcatuiti propozitii in care cuvantul carte sa fie pe rand:
|
frontal |
observare sistematica |
|
Realizarea feed-back-ului |
|
O7 |
Alcatuiti propozitii dupa urmatoarele scheme S P C A p v s adj. C S P C C s s p v s s |
frontal |
observare sistematica |
|
Incheierea activitatii 1 min |
|
|
Se fac aprecieri generale si individuale Tema pentru acasa Elevii vor avea de analizat o propozitie din cele compuse in clasa. |
|
|
ECHIPA NR.
Data
Echipa
Calificativ
I. Incercuieste raspunsul corect:
a) partea de propozitie care arata despre cine se vorbeste in propozitie;
b) partea de propozitie exprimata prin verb.
a) substantiv si pronume;
b) verb;
c) pronume si numeral.
a) "au sosit";
b) "departari";
c) "cocorii"
a) "polenul";
b) "albina";
c) "culege".
II. Noteaza cu A (adevarat) si F (fals) pentru fiecare din afirmatiile:
Rebus
Pozitia unui corp o stabilim tinand seama de alte corpuri pe care le numim repere
Primul numar la scadere se numeste.
3. Primul roman care a zburat in Cosmos. (Dumitru Prunariu)
4. Pe hoti, lenesi si tradatori de tara Vlad Tepes ii tragea in
5. Institutiile statului sunt: Parlamentul, Guvernul si..
6. Satelitul natural al Pamantului ( Luna)
7. Comuna este formata din doua sau mai multe.
8. Rosu galben si oranj sunt culori.
9. Care este cel mai inalt varf din Carpatii Romanesti? (Moldoveanu)
10. Partea secundara de propozisie care determina un verb, adverb, adjectiv.
11. Cand un corp isi schimba pozitia fata de un reper spunem ca este in stare de . fata de acel reper. (miscare)
12Stefan cel Mare a fost domnitorul.. .
13Este o forma joasa de relief. campia
14. Planeta cea mai rece si cea mai departata de soare este Pluton
15. Patrulaterul care are 2 laturi paralele si doua laturi neparalele. Trapezul
16. Partea principala de propozitie care ne arata despre cine se vorbeste in propozitie. Despre care se spune ceva cu ajutorul predicatului.
17. Biospeologia este stiinta care se ocupa cu studiul vietii in..
18. S.a implicat in primul razboi ca sora de caritate. Regina Maria
19. Este comparabila cu un fir bine intins, presupus prelungit oricat. dreapta
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |