Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Scoala: Liceul Teoretic "Aurel Vlaicu", Breaza
Clasa: a IV-a
Propunator: inv.
Obiectul: Istorie
Tema: Europa in Epoca Moderna
Subiectul: Franta in timpul lui Napoleon Bonaparte
Aria curriculara:
Obiective fundamentale:
- Dezvoltarea capacitatii de a recunoaste si de a utiliza informatii dintr-o sursa istorica;
- Dezvoltarea proceselor psihice cognitive, afectiv-motivationale, motrice;
- Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea istoriei in contexte variate.
Obiective operationale:
◊ sa descrie imaginile reprezentand ctitorii romanesti din Epoca Medievala;
◊ sa prezinte date despre ctitoriile alese;
◊ sa coreleze obiectivele alese cu legende istorice;
◊ sa precizeze date despre domnitorii de care se leaga imaginile (anii de domnie, importanta s.a.)
◊ sa recite versuri din "Scrisoarea a III-a" de Mihai Eminescu;
◊ sa descrie macheta realizata, motivand alegerea facuta;
◊ sa enumere legendele cuprinse in a treia parte a proiectului;
◊ sa rezolve rebusul;
◊ sa identifice personalitatea istorica descrisa in marturii;
◊ sa evidentieze trasaturi ale lui Napoleon Bonaparte pe baza marturiilor istorice;
◊ sa localizeze pe harta lumii Franta, teritoriile cucerite de Napoleon si localitatile in care s-au desfasurat lupte;
◊ sa urmareasca cu atentie prezentarea in Power Point;
◊ sa raspunda la intrebari legate de continutul prezentarii;
◊ sa aseze pe axa timpului evenimentele istorice date asociindu-le cu anii in care s-au petrecut;
◊ sa completeze enunturile lacunare.
Strategii didactice:
- metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul didactic, demonstratia
- mijloace de invatamant: planse didactice, fise cu marturii istorice, calculator, CD cu filme didactice, fise individuale.
Tipul lectiei: comunicare / insusire de noi cunostinte
Durata: 50 minute
Bibliografie:
- "Istorie", manual pentru clasa a IV-a, Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Steluta Vlad, Ed. Aramis 2006
- "Prima mea carte de ISTORIE romaneasca si
europeana", Boris Craciun, Daniela Costin, Ed. Portile
Orientului,
- Didactica, manual pentru clasa a X-a, Ed. Didactica si Pedagogica, 1998
Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei |
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor |
1. Moment organizatoric |
Se asigura conditiile optime desfasurarii procesului instructiv-educativ ( aerisirea clasei, pregatirea materialului didactic s.a.) |
Se pregatesc pentru inceperea lectiei. |
2. Reactualizarea structurilor de legatura 3. Captarea atentiei 4. Anuntarea temei 5. Dirijarea invatarii 6. Consolidarea cunostintelor/ asigurarea feed-back-ului 7. Tema pentru acasa |
- Ce ati avut de realizat pentru astazi? - Ce ati realizat in cadrul acestiu proiect? - Prezentati prima parte a proiectului. - Ce stiti despre aceasta manastire? - Cunoasteti vreo legenda legata de constructia ei? - Ce reprezinta a doua imagine? - Prezentati urmatoarea ilustratie. - In ce perioada a domnit Mircea cel Batran? - In ce poezie a fost descris acest domnitor alaturi de sultanul cu care s-a confruntat? - Recitati cateva versuri care sa il descrie pe domnitor. - Ce este reprezentat in urmatoarea imagine? - Ce stiti despre acest domnitor? - Cine a fost Stefan cel Mare? - Care a fost sfarsitul lui Brancoveanu? - Prezentati a doua parte a proiectului. - Care este legenda care dainuie de atatea secole in legatura cu acest castel? - Ce reprezinta a treia parte a proiectului? Elevii vor avea ca sarcina completarea unui rebus, iar in urma completarii vor obtine pe verticala A-B titlul noii lectii. Anunt si scriu la tabla titlul lectiei: Napoleon Bonaparte - Cititi marturiile istorice. - Despre ce personalitate istorica se vorbeste in text? - Ce trasaturi ale lui Napoleon reies din aceste marturii? - Deschideti manualele la pagina 68 si priviti harta. Localizati pe harta lumii Franta. - Localizati pe harta teritoriile cucerite de Napoleon si anexate Imperiului sau, precum si localitatile in care s-au desfasurat lupte. - Am pregatit pe calculator o prezentare in Power Point ca sa intelegem mai bine cine a fost Napoleon Bonaparte. Sa o urmarim cu atentie. Adresez intrebari referitoare la continutul materialului vizionat. 1. Asaza pe axa timpului urmatoarele evenimente corelandu-le cu anii in care s-au petrecut: - infrangerea de la - Revolutia Franceza 1815 - - Napoleon s-a incoronat 1798-1799 imparat - - victoria asupra Austriei 1789 ( - 2.Fisa individuala: Completeaza enunturile lacunare: Napoleon era originar din insula________. El a condus Franta mai intai in calitate de___________ (1799-1804), apoi de___________(1804-1815). Prin infrangerea de la_________ (1815) a fost exilat in insula ___________ unde a trait pana in 1821. Corpul neinsufletit al imparatului se odihneste acum in Franta, la________________. Fac aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat lectia. Tema pentru acasa: ex. 2 pagina 69 (explic cerinta exercitiului). |
- . . .proiectul Tarile Romane in Evul Mediu. - . .. o plansa cu titlul Ctitorii romanesti din Epoca Medievala, macheta unui castel si o mapa intitulata Adevar si Legenda. - Plansa cuprinde imagini reprezentand ctitorii romanesti din Epoca Medievala. 1) Manastirea Curtea de Arges - A fost construita de Neagoe Basarab (1512-1517) - Legenda Mesterului Manole spune ca dupa ce si-a zidit sotia in temelia constructiei (pentru ca sa nu se mai surpe), Manole a fost abandonat pe turla. El si-a facut aripi din sindrila si a sarit din inaltimea sfantului locas. S-a prabusit langa mandrele ziduri pe care le ridicase, iar sufletul sau s-a transformat in apa unei fantani care exista si in zilele noastre. 2) Cetatea Neamtului . .a fost ridicata in timpul lui Petru I al Moldovei. Cetatea cunoaste cea mai infloritoare perioada in timpul lui Stefan cel Mare. 3) Manastirea Cozia . . a fost ctitorita de Mircea cel Batran; s-a numit la inceput Nucet dupa numele muntelui din apropiere. - . 1386-1418 - . . Scrisoarea a III-a de Mihai Eminescu Recita versuri. 4)Turnul Chindiei . a fost construit in secolul al XV-lea; turnul e inalt de 27 m cu un diametru de 9 m. 5) Castelul Bran . a fost ridicat de negustorii brasoveni pentru a apara una din trecatorile prin care se facea comert cu marfuri. 6) Castelul Huniazilor . a fost construit intre anii 1443-1447 de catre Iancu de Hunedoara - A domnit intre anii 1441-1456 si a fost unul dintre marii conducatori ai luptei antiotomane din secolul XV. 7) Manastirea Voronet . s-a inaltat din ordinul lui Stefan cel Mare in 3 luni si 3 saptamani ale anului 1488 din 26 mai pana in 14 septembrie. - . .a domnit in 8) Planul Cetatii Suceava in 1901 . in 1600, Mihai Viteazul intra fara lupta in cetate ca domn al celor trei Tari Romane. 9)Manastirea Horezu . ctitorie a domnului martir Constantin Brancoveanu intre 1690-1693 - . a fost ucis cu fiii sai la Constantinopol. 10) Tot Constantin Brancoveanu a dispus in 1700 construirea unei cladiri frumoase (Palatul de la Mogosoaia) fiind destinata fiului sau, Stefan - Am realizat macheta Castelului Bran. Elevii prezinta cateva date despre acest obiectiv. - Se spune ca acesta este castelul lui Dracula. Vlad Tepes era fiul lui Vlad al II-lea Dracul care facea parte din Ordinul Dragonului. Boierii care stiau de incorporarea lui in acest ordin au decis sa il numeasca Dracul. Scriitorul Bram Stoker a scris despre vampirism luandu-l ca model pentru personajul sau fictiv pe domnitorul Vlad Tepes (probabil si datorita metodelor de tortura folosite de el). - . o mapa intitulata Adevar si legenda ce cuprinde legende si texte istorice despre personalitatile romanesti din Evul Mediu. Rezolva rebusul. Noteaza titlul lectiei in caiete. Elevii citesc marturiile pe care le-au primit. - . .Napoleon Bonaparte. Raspund la intrebare. Rezolva cerintele date. Elevii urmaresc cu atentie prezentarea. Raspund la intrebari Rezolva cerinta data. Completeaza enunturile lacunare. Noteaza tema pentru acasa. |
ANEXE
1. CTITORII ROMANESTI IN EPOCA MEDIEVALA
Manastirea Curtea de Arges
construita de Neagoe Basarab ( - ) pe locul vechii mitropolii ( )
Cetatea Neamtului
Ridicata in timpul lui Petru I al Moldovei, cetatea cunoaste cea mai infloritoare perioada in timpul lui Stefan cel Mare, care o include in sistemul defensiv de cetati ce aveau ca rol apararea Moldovei.
Manastirea Cozia
va aminti intotdeauna de Voievodul Tarii Romanesti Mircea cel Mare, gloriosul ei ctitor
Turnul Chindiei
face parte din ansamblul de cladiri a Curtii Domnesti din Targoviste. Este un turn inalt de 27 de m cu un diametru de 9, in forma de cilindru. A servit ca turn de aparare si supraveghere
Castelul Bran
un monument istoric si arhitectonic, situat in Pasul Bran-Rucar, la 30 de kilometri de Brasov
Castelul Huniazilor
A fost construit intre anii 1443-1447 de catre Iancu de Hunedoara, unul dintre marii conducatori ai luptei antiotomane din secolul XV.
Manastirea Voronet
S-a inaltat, din ordinul lui Stefan cel Mare in trei luni si trei saptamani ale anului , din 26 mai pana in 14 septembrie
Cetatea Sucevei ( planul cetatii in 1901)
Manastirea Horezu
ctitorie de seama a domnului martir Constantin Brancoveanu, sinteza a artei si maestriei poporului roman pana in acel timp, este construita intre anii si , fiind tarnosita la 8 septembrie
Palatul de la Mogosoaia
In 1702, Constantin Bracoveanu a dispus construirea unei cladiri mari si frumoase avand ca premize fosta locuinta de pe malul lacului; era destinata fiului sau Stefan si copia stilul unui alt palat valah construit de el la Potlogi
ANEXA 2
Marturii istorice
"Privirea lui asculta de vointa sa cu iuteala fulgerului. In acelasi momenmt el scotea din ochii lui vii si stapungatori cand priviri duioase, cand severe, teribile sau mangaietoare. Se poate spune ca Bonaparte avea o fizionomie pentru fiecare gand si sentiment care il framantau."
(Un contemporan despre Bonaparte)
"In campanie era instiintat de oricine. Se ocupa el insusi de cele mai mici amanunte. Nimic nu-i scapa . Avea o memorie uimitoare a localitatilor [ . ] Stia unde se afla fiecare dintre noi . Niciodata un om nu a combinat o asemenea memorie cu un geniu mai creativ."
Generalul Coulaincourt
ANEXA 3
A
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
B
ANEXA 4 - CD prezentare Power Point: Napoleon Bonaparte
ANEXA 5
Asaza pe axa timpului urmatoarele evenimente si anii in care s-au petrecut:
- infrangerea de la
- Revolutia Franceza 1815
-
- Napoleon s-a incoronat imparat 1798-1799
-
- victoria asupra Austriei (
-
ANEXA 6
Completeaza enunturile lacunare:
Napoleon era originar din insula________.
El a condus Franta mai intai in calitate de___________ (1799-1804), apoi de___________(1804-1815). Prin infrangerea de la_________ (1815) a fost exilat in insula ___________ unde a trait pana in 1821.
Corpul neinsufletit al imparatului se odihneste acum in Franta, la________________.
ANEXA 7
NAPOLEON BONAPARTE
La sfarsitul secolului al XVIII-lea in Europa se produceau transformari carea aveau sa influenteze viata multor popoare.
Rvolutia Franceza
Transilvania se afla sub stapanirea Imperiului Habsburgic, iar
In 1789, in Franta a avut loc o revolutie care a inlaturat de la conducerea statului pe rege si a instaurat republica. Intre anii 1795-1799 armatele franceze au intrat pe teritoriile Belgiei, Olandei, Germaniei, Italiei si Spaniei, urmarind cucerirea acestor tari.
Napoleon Bonaparte
In luptele pentru ocuparea tarilor vecine s-a facut remarcat Napoleon Bonaparte.
S-a nascut la 15 august 1769 la Ajaccio in insula Corsica, fiind al doilea din cei opt copii ai lui Carlo Bonaparte si ai Letiziei Ramolino Bonaparte.Tatal sau era un avocat care luptase pentru independenta Corsicii, dar care, dupa ocuparea insulei de catre francezi (1769), a intrat in ierarhia judecatoreasca franceza.
Micul corsican, dupa cum a fost cunoscut mai tarziu datorita originii sale, dar si inaltimii reduse, a avut un temperament navalnic, care stia sa iasa cu bine dintr-o incaierare si sa obtina iertarea mamei prin viclesug, chiar daca era vinovat. Mama sa era cea care s-a ocupat de educatia copiilor, Napoleon mostenind de la ea spiritul de ordine si dragostea de munca.
La varsta de 5 ani este dat extern la un pension de
calugarite la
In 1779, impreuna cu fratele sau, Joseph, micul Napoleon a fost dus la invatatura in Franta, la colegiul din Autun, de unde a fost mutat repede, ca bursier, la Scoala militara din Brienne, in estul Frantei. A fost un elev stralucit, indragostit de studiu, mai ales de matematica, dar si de istoria Greciei si a Romei.
La varsta de 16 ani devine ofiter.
In 1789 izbucneste Revolutia Franceza. Napoleon este un locotenent de 20 de ani.
Pe data de este numit comandantul artileriei , apoi ofiter general.
In 1796 se casatoreste cu Josephine de Beauharnais.
La 2 martie 1796, Bonaparte a devenit comandant al armatei franceze din Italia, remarcandu-se in batalia de la Rivoli. Cuvintele adresate soldatilor au ramas in istorie:
"Soldati, sunteti prost hraniti si aproape goi . sunt pe cale de a va conduce intr-una din cele mai manoase campii din lume. Inaintea voastra se afla orase marete si provincii bogate. Acolo vom gasi glorie, onoare si bogatii. Soldati ai armatei din Italia, va va lipsi oare curajul?"
In
Numele sau a devenit cunoscut in toata Europa, iar victoriile
sale au salvat Franta.
Curajul nu i-a lipsit
nici lui, caci il asteptau in continuare gloria, bogatia,
Franta! Ii invinge din nou pe austrieci la Marengo si
declanseaza ostilitatile cu englezii, pe care nu le va
incheia prea curand.
Calea catre puterea deplina era deschisa. Senatul
hotaraste sa il proclame IMPARAT. La 2 decembrie 1804, in palatul
Perioada
primului imperiu, cum este denumita domnia lui Napoleon (1804-1815), a fost dominata de campanii
militare, care l-au dus pe Napoleon pana la Moscova.
In ,
obtine o victorie pe uscat la
Pentru
a supune
Se parea
ca Napoleon nu mai poate fi oprit. I-a invins din nou pe austrieci la
De la triumf la dezastru
Prabusirea s-a datorat ambitiei lui Napoleon de a cuceri Rusia.
s-a dovedit a fi un dezastru. Napoleon a ajuns in capitala tarilor, dar intreaga Europa ii era impotriva. Teribila iarna ruseasca a decimat armata franceza, care a fost nevoita sa se retraga cu pierderi uriase. In ceea ce s-a numit batalia natiunilor, de la Leipzig, Napoleon a fost infrant.
Urmarea a fost abdicarea de pe tron si exilul in Insula Elba.
Domnia celor 100 de zile
In 1815, Napoleon paraseste insula si incepe ceea ce avea sa fie aventura celor 100 de zile. Reintronat, acesta incepe sa viseze la refacerea marelui imperiu.Obtine chiar cateva victorii.Pentru scurt timp insa,caci este infrant in batalia de la Waterloo (iunie ).
Silit sa abdice din nou,Napoleon a fost exilat pe insula Sf. Elena unde a murit in conditii neclare,cativa ani mai tarziu,la varsta de 51 de ani (5 mai 1821,se presupune ca a fost otravit). In casa unde a murit cuceritorul Europei s-a amenajat un muzeu. Mormantul din preajma este gol, deoarece in 1840 cadavrul imparatului a fost deshumat de aici, transportat in Franta si instalat in locul sau de veci, de la Domul Invalizilor. Interesant este ca trupul lui Napoleon, dupa 19 ani de la deces, s-a pastrat intact desi nu a fost imbalsamat.
Importanta epocii napoleoniene
Meritul istoric al lui Napoleon a fost acela ca a raspandit pe teritoriile ocupate ideile revolutiei franceze, exprimate prin deviza: Libertate, egalitate, fraternitate!
In timpul sau,
Franta a devenit o
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |