| Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie | 
| Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica | 
| Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza | 
| Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana | 
| Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing | 
| Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie | 
| Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism | 
PROIECT DE LECTIE
Invatatoare
Scoala
Data
Ora
Clasa : a III-a Clasa: I
Disciplina de invatamant Disciplina de invatamant: Matematica
Limba si literatura romana Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale
Aria curriculara: Limba si comunicare Naturii
Unitatea de invatare: Tara Unitatea de invatare:Numerele naturale 0-10
Subiectul lectiei: Negustorul din Florenta Subiectul lectiei: Numerele naturale
si Voda Tepes, dupa Mihail Drumes de la 0 la 10
Tipul lectiei: insusire de noi cunostinte Tipul lectiei: consolidare de cunostinte
Obiective de referinta Obiective de referinta:
3.1 sa identifice elemente de baza ale 1.1. sa inteleaga sistemul zecimal de
organizarii textului literar/nonliterar in formare a numerelor, utilizand obiecte
pagina; pentru justificari;
3.2. sa desprinda ideile principale dintr-un 1.2. sa scrie, sa citeasca, sa compare
text citit; si sa ordoneze numerele naturale de
3.4. sa citeasca in mod corect un text la 0 la 10.
necunoscut.
Obiective operationale: Obiective operationale:
O1 - sa citeasca textul, respectand intonatia O1 - sa identifice numarul elementelor dintr-o
impusa de semnele de punctuatie; multime data;
O2 - sa identifice titlul, autorul, personajele O2 - sa numere crescator in concentrul 0-10;
textului; O3 - sa gaseasca vecinii numerelor date;
O3 - sa delimiteze textul in fragmente logice; O4 - sa compare numerele din concentrul 0-10;
O5 - sa scrie planul simplu de idei sub forma O5 - sa descompuna/compuna numerele date;
de titluri si enunturi. O6 - sa rezolve probleme ilustrate.
Metode si procedee: conversatia, explicatia, Metode si procedee: conversatia, explicatia,
exercitiul, observarea dirijata, invatarea prin exercitiul, analiza, sinteza, jocul didactic.
cooperare, modelarea
Mijloace de invatamant: manualul, fise de Mijloace de invatamant: manualul, fise de
lucru, ecusoane pentru grupe, dictionare. lucru, stegulete pentru grupe, numaratoare,
plastilina. panou, obiecte decupate, cifre.
Bibliografie Bibliografie :
Tudor Pitila, Cleopatra Mihailescu - 1. Victoria Padureanu, Tudora Pitila,
"Limba si literatura romana", manual Cleopatra Mihailescu - "Matematica",
pentru clasa a III-a, Editura Aramis, manual pentru clasa I, Editura Aramis,
2005, pag. 47; 2004, pag. 45;
2. Curriculum National - programa 2. Curriculum National - programa
scolara pentru Limba si literatura scolare de Matematica pentru clasele I
romana clasa a III-a, Bucuresti, si a II-a, Bucuresti 2003.
| 
   Clasa a III-a  |  
   Clasa I  | 
 ||||||||||||||
| 
   Evenimen-tele lectiei  |  
   Ob. op.  |  
   Continuturi  |  
   Intersu-biectivi-tate  |  
   Metode si proc.  |  
   Mij. de inv.  |  
   Org.  |  
   Ev  |  
   Eveni-mentele lectiei  |  
   Ob. op.  |  
   Continuturi  |  
   Intersu- biectivi- tate  |  
   Metode si proc.  |  
   Org.  |  
   Mij. de inv.  |  
   Ev.  | 
 
| 
   Moment organizatoric  |  
    |  
   Se formeaza grupele cu ajutorul ecusoanelor, dupa culoarea aleasa de fiecare elev. Se imparte metarialul didactic necesar unei bune desfasurari a lectiei.  |  
   Forma-rea grupelor pentru activita-te. Se distri-buie materia-lul didactic.  |  
    Conver-satia Explicatia  |  
   Fise Ecu-soa-ne, ma-nua-le  |  
   Frontala  |  
    |  
   Moment organizatoric  |  
    |  
   Formarea grupelor prin numarare de la 1 la 3. Se distribuie materialul didactic necesar fiecarui elev pentru desfasurarea activitatii.  |  
   Forma-rea grupelor din cate 3 elevi fiecare. Se disctri-buie materia-lul didactic.  |  
    Explicatia  |  
   Frontala  |  
   Fise, ste-gule-te, nu-ma-ra-toa-re  |  
    | 
 
| 
   Reactuali-zarea cunostinte-lor asimilate anterior  |  
    |  
   Se verifica textul "Dupa steag, baieti!", dupa Demetru Popescu, prin intermediul intrebarilor orale.  |  
   Oral se verifica lectia anteri-oara. Verificarea temei.  |  
    Conversatia Evaluarea orala  |  
   Ma-nual  |  
   Frontala Individuala  |  
   Formativa  |  
   Reactua- lizarea cunostin-telor asimilate anterior  |  
    |  
   Se verifica scrierea, recunoaste-rea numerelor de la 0 la 10. Se verifica temele pentru acasa.  |  
   Numere-le de la 0 la 10 - numire, identi-ficare. Verifica-rea temei.  |  
   Explicatia Evaluarea  |  
   Individuala  |  
   Fise de eva-lua-re  |  
   Formativa  | 
 
| 
   Captarea atentiei  |  
    |  
   Pornind de la fragmentul lui Nicolae Labis, "Daca toate acestea fi-vor invatate", cer elevilor sa modeleze dintr-o bucatica de plastilina ceea ce reprezinta tara pentru ei.  |  
   Activi-tate indirec- ta Modela-rea din plastili-na a ceea ce repre-zinta tara.  |  
   Explicatia Citirea / exercitiul Modelarea  |  
   Plastilina  |  
   Individuala  |  
   Observare sistematica a comportamentulii elevilor  |  
   Captarea atentiei  |  
    |  
   Pe un panou vor fi asezate grupe de siferite obiecte, elevii trebuind sa aseze in dreptul fiecarei grupe, cifra corespunza-toare acesteia.  |  
   Activi-tate directa Corela-rea numaru-lui de elemente dintr-o grupa cu cifra cores-punza-toare.  |  
   Explicatia Observatia Jocul didactic  |  
   Frontal  |  
   Pa-nou , obiecte decupate, cifre.  |  
   Obs.sist. a comportamentului elevilor  | 
 
| 
   Anuntarea subiectului lectiei  |  
    |  
   Se anunta titlul lectiei noi si se noteaza pe tabla si in caiete. Se enumera ob.op.urmarite.  |  
   Se anunta titlul lectiei si op.op.  |  
    Expunerea  |  
   Tabla Caiete  |  
   Frontal  |  
   Obs.sist. a comp. elevilor  |  
   Anunta-rea subiectu-lui lectiei  |  
    |  
   Se numara de catre fiecare grupa crescator si descrescator de la 0 la 10, anuntand apoi titlul lectiei si ob.op. urmarite.  |  
   Se anunta titlul lectiei si op.op.  |  
    Expunerea  |  
   Pe grupe  |  
   Numaratoare  |  
   Obs.sist. a comp. elevilor  | 
 
| 
   Dirijarea invatarii  |  
    O1 O3 O4  |  
   Se intuieste textul prin citirea integrala a acestuia in gand. Se citeste model textul, apoi se citeste de catre elevi si se explica cuvintele necunoscute (galben, negustor) cu ajutorul dictionaru-lui. Se alcatuiesc oral enunturi cu ajutorul cuvintelor noi. Se imparte textul in fragmente logice si se alcatuieste planul de idei sub forma de enunturi si titluri.  |  
   Activi-tate indirec- ta Se citeste textul in gand. Activi-tate directa Explica-rea cuvinte-lor noi. Activi-tate indirec-ta Se scrie planul simplu de idei.  |  
   Exercitiul Citirea model Citirea Citirea pe grupe, in cor, individual Explicatia, exercitiul  |  
   Manual Caiete  |  
   Individual Frontal Pe grupe  |  
   Obs.sist. a comp. elevilor  |  
   Dirijarea invatarii  |  
    O1 O2 O3 O4  |  
   Se impart fisele de lucru pe grupe si se explica cerinta fiecarui exercitiu Se verifica rezolvarea exercitiilor. Se vor rezolva la tabla exercitii de identificare a vecinilor unui numar dat, exercitii de comparare a numerelor date, ex. de  |  
   Activi-tate directa Se explica cerinte-le. Activita-te indirec-ta Rezolva exercitii-le Activita-te directa Se rezolva exercitii la tabla si pe caiete.  |  
   Explicatia Exercitiul Observatia Analiza / sinteza Exercitiul  |  
   Frontal Pe grupe Frontal  |  
   Fise de lucru Tabla, caiete  |  
   Obs.sist. a comp. elevilor  | 
 
| 
    |  
    |  
    |  
    |  
    |  
    |  
    |  
    |  
    |  
   O5  |  
   compunere si descompu-nere a numerelor date.  |  
    |  
    |  
    |  
    |  
    | 
 
| 
   Asigurarea retentiei si a transferu-lui  |  
    O2  |  
   Se verifica planurile de idei si se scriu la tabla. Se completeaza raspunsul la urmatoarele intrebari: Ce fel de text este acesta? Care este autorul textului? Care sunt personajele?  |  
   Activi-tate directa Se scrie planul de idei. Se raspun-de oral la intre-bari.  |  
   Exercitiul Observatia dirijata  |  
   Manualul  |  
   Frontal  |  
   Analiza raspunsurilor elevilor  |  
   Asigura-rea retentiei si a transfe-rului  |  
   O5 O6  |  
   Se rezolva sarcinile de pe fisa de evaluare.  |  
   Activita-te indirec-ta Se rezolva ex. de pe fisa.  |  
   Explicatia Evaluarea  |  
   Individual  |  
   Fise de evaluare  |  
   Sumativa  | 
 
| 
   Incheierea activitatii  |  
    |  
   Se fac aprecieri verbale asupra modului in care elevii au participat la desfasurarea primei ore de limba si literatura romana.  |  
   Aprecie-ri verbale  |  
   Analiza activitatii  |  
    |  
   Frontal  |  
   Aprecieri verbale  |  
   Incheie-rea activita-tii  |  
    |  
   Se corecteaza fisele de evaluare si se noteaza conform descriptori-lor de performanta. Se fac aprecieri verbale asupra participarii elevilor la activitate.  |  
   Notarea elevilor prin califica-tive.  |  
   Analiza lucrarilor elevilor Evaluarea  |  
   Individual Frontal  |  
   Catalog Fisele de evaluare ale elevilor  |  
   Aprecieri verbale Notarea cu calificative  | 
 
Nume:______________ 03.12.2010
FISA DE LUCRU
Citeste versurile:
Daca toate acestea fi-vor invatate
(fragment)
de Nicolae Labis
Sa iubeasca tara, pentru ea sa sara
La nevoie-n apa, la nevoie-n foc.
Invatati-i, mame, dragoste de tara,
Ea cuprinde toate - acestea la un loc.
Modeleaza din plastilina ceea ce reprezinta tara pentru tine in chenarul de mai jos..
 
Grupa:______________ 03.12.2010
Planul simplu de idei
(titluri)
 
 
 
Grupa:______________ 03.12.2010
Planul simplu de idei
(enunturi)
 
 
   
   
  
   
   ![]()
   
 
  
   
  ![]()
Grupa :____________ 03.12.2010
FISA DE LUCRU
 
 

 
 
    
 
    








 
    













 



 
    
    
   
  
   
 
 
    
    
   
  
   
 
 
    
    
   
  
   
 
 
    
    
   
  
   
 







 
    
    
   
  
   
 
 
    
    
   
  
   
 
 
    
    
   
  
   
 
 
    
    
   
  
   
 







 
 
Nume:___________________
03.12.2010
Fisa de evaluare
 
   
                   
  
   
  ![]()
  ![]()
  ![]()
  ![]()
  ![]()
2 - 3 - 4 - 5-
![]()
![]()
![]()
 
 7 - 8 - 9 - 10-  
	  
Acest document nu se poate descarca
	  
| E posibil sa te intereseze alte documente despre: | 
| Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.  { Home } { Contact } { Termeni si conditii }  | 
  
| Documente similare:  | 
		  
									ComentariiCaracterizari
  | 
									
Cauta document |