Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Date generale
Data: 1 10 2008
Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Rimnicu de Jos
Clasa: a III-a
Disciplina: Limba si literatura romana
Tema: Evaluare - Test initial
Tipul lectiei: Lectie pentru verificarea de cunostinte, priceperi si deprinderi
Invatator: Banica Violeta
Obiective cadru
Stapanirea unor deprinderi vizand procesul citirii si comunicarii;
Obiective de referinta
Intelegerea unui text literar;
Scrierea corecta a cuvintelor;
Scrierea functionala.
Obiective operationale
Cognitive
O1. Sa scrie corect dupa dictare;
O2. Sa utilizeze corect semnele de punctuatie;
O3. Sa desparta corect cuvintele in silabe;
O4. Sa scrie cuvinte cu sens opus unor cuvinte date;
O5. Sa alcatuiasca propozitii cu anumite cuvinte date;
O6. Sa realizeze un bilet, respectand cerintele de redactare al acestuia
Afective
Sa asculte cu atentie indicatiile invatatorului cu privire la test
Sa se conformeze regulilor dinainte stabilite privind ordinea si disciplina la ora de curs
Sa-si sporeasca competenta de a rezolva sarcinile
Sa reflecteze asupra solutiilor date
Resurse
Spatiale: sala de clasa
Temporale: durata unei ore de curs - 50 minute
Procedurale: Testul
Materiale:
Test
Coli de scris
Bibliografie
Manual de Limba romana clasa a II-a, Ed. Aramis
Momentele lectiei
Moment organizatoric: se saluta elevii, se trec elevii absenti in catlog.
Capterea atentiei: se reaminteste elevilor faptul ca vor fi evaluati, li se explica obiectivele propuse de catre invatator
Evaluarea: evaluarea se realizeaza frontal prin test
Descriptori de performanta:
Exercitiul
scris lizibil, corect,ordonat cu maxim cinci greseli-FB;
scris lizibil, ordonat cu 5-10 greseli-B;
scris dezordonat cu 10-15 greseli-S;
scris indescifrabil, incorect-I.
Exercitiul
8-10 raspunsuri corecte-FB;
5-7 raspunsuri corecte-B;
2-4 raspunsuri corecte-S;
nici un raspuns corect-I.
Exercitiul
8-10 raspunsuri corecte-FB;
5-7 raspunsuri corecte-B;
2-4 raspunsuri corecte-S;
nici un raspuns corect-I.
Exercitiul
5 propozitii corecte-FB;
3-4 propozitii corecte-B;
1-2 propozitii corecte-S;
nici o propozitie corecta-I.
Exercitiul
scris lizibil, corect, cu respectarea formularii unei informatii intr-un bilet-FB;
scris lizibil, cu greseli de redactare dar cu respectarea formularii unei informatii intr-un bilet-B;
scris dezordonat cu greseli de redactare si fara respectarea formularii unei informatii intr-un bilet-S;
scris incorect, dezordonat si fara respectarea formularii unei informatii intr-un bilet -I.
Rezultate obtinute
Calificative/obiective |
O1 |
O2 |
O3 |
O4 |
|
|
Total |
FB |
|
|
|
|
|
|
|
B |
|
|
|
|
|
|
|
S |
|
|
|
|
|
|
|
I |
|
|
|
|
|
|
|
Calificativele obtinute de elevi
Interpretarea testului initial
La testul de evaluare initiala la Limba si literatura romana, din data de 1-10-2008, la clasa a III-a, din totalul de 18 elevi au fost prezenti 16.
In urma prelucrarii datelor obtinute prin administrarea testului, am putut stabili ca din totalul a 96 de cerinte raportate la intreaga clasa, elevii dobandesc un numar de 67(din care 17 FB, 39B si 11S), iar restul de 29 sunt lacune.
Testul contine cerinte cu grad mediu de dificultate.
Prin interpretarea rezultatelor am observat ca elevii au intampinat dificultati in alcatuirea propozitiilor cu ajutorul unor cuvinte date, respectiv obiectivul O5, la care 6 din 16 elevi au primit calificativul I, scrierea cuvintelor cu sens opus pentru anumite cuvinte date, respectiv obiectivul O4, la care 5 elevi din 16 au primit calificativul I, precum si la realizarea unui bilet care sa transmita o informatie, respectiv obiectivul O6, la care 10 elevi din 16 au primit calificativul I.
In scurta activitate la clasa de la inceputul anului scolar pana in prezent, am observat dificultati ale elevilor in sesizarea intelesului unui cuvant dat, precum si in alcatuirea unor propozitii cu anumite cuvinte date. Voi recomanda lucrul frecvent cu dictionarul explicativ al limbii romane, pentru extinderea vocabularului propriu, precum si lectura suplimentara. Pentru scrierea corecta, dictarile vor fii mai frecvente si vor include texte special alese pentru a-i obisnui pe elevi cu folosirea corecta a semnelor de punctuatie (voi avea in vedere chiar autocorectarea dictarii, dupa ce textul va fii scris pe tabla, pentru a sesiza mai usor propriile greseli).
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |