Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Unitatea de invatamant: Scoala de Arte si Meserii Matca
Data: 10 .12 . 2010
Clasa: a III -a D
Invatator:
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina: ED CIVICA
Tipul de curriculum : Curriculum nucleu
Unitatea de invatare: Trasaturi morale ale persoanei
Subiectul: : bunatate si rautate
Tipul lectiei: mixta
Obiective de referinta :
|
Sa recunoasca si sa descrie intelesul unor termeni specifici limbajului civic |
|
Sa exprime oral si in scris enunturi simple cu referire la situatii diferite de viata cu continut civic |
Obiective operationale - la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1: sa identifice intr-un material-suport dat cuvinte sau sintagme referitoare la notiunile-nucleu ale temei lectiei: bunatate / rautate
O2: sa asocieze corect notiunilor "bunatate" / "rautate" cel putin cate o actiune specifica unui personaj literar dintr-o lista data
O3: sa dea exemplu de cel putin o situatie de manifestare a bunatatii / rautatii fata de persoane, lucruri, animale, plante, raportandu-se la experienta proprie
Elemente de strategie didactica:
Resurse procedurale: conversatia, observatia, explicatia, digrama Venn, studiul de caz, eseul de 5 min;
Resurse materiale: tabla, creta, fise cu sarcini de lucru, coli albe A4, markere
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe ;
Bibliografie:
* Programa scolara pentru clasa a III-a (aprobata prin O.M. nr.5198/01.11.2004);
* Ghid " Instruirea diferentiata " M.E.C 2001
* A. Badescu " Stiinte ale naturii "- manual clasa a III a , ed Aramis , 2006
A. Badescu " Stiinte ale naturii "- Caietul elevului clasa a III a , ed Aramis , 2007
* G. Bratu " Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar" ,
ed . Humanitas Educational , 2004
TINTA URMARITA:
PREDAREA INTERACTIVA SI CENTRATA PE ELEV
ELABORAREA DE ACTIVITATI PENTRU COMBATEREA VIOLENTEI IN SCOALA;
Desfasurarea lectiei
Ob. op. |
Etapele lectiei |
Activitatea |
Strategii didactice |
Metode/ instrumente de evaluare |
|||
cadrului didactic |
elevilor |
Resurse procedurale |
Resurse materiale |
Forme de organizare |
|||
|
Moment organizatoric |
Se asigura climatul de ordine si disciplina necesar desfaturarii lectiei in bune conditii. |
Se pregatesc pentru lectie |
Explicatia |
|
Frontal |
|
|
Captarea atentiei |
Prezinta doua imagini: fata mosului si fata babei. |
Gasesc asemanari si deosebiri. |
Diagrama Venn |
Tabla Creta |
Frontal |
Raspunsurile elevilor |
|
Anuntarea subiectului si a obiectivelor 2' |
Precizeaza subiectul si obiectivele lectiei. |
Receptioneaza mesajul. |
|
|
Frontal |
|
O1 O2 |
Dirijarea invatarii 20 min |
Prezinta elevilor un soare avand in mijloc cuvantul "bunatate" (pe razele acestuia urmand a completa pe parcursul lectiei) si un nor avand inscris cuvantul "rautate". Studiu de caz: "Catelusul schiop" de Elena Farago de ce are catelul numai trei picioare? Ce parere aveti despre copiii care ranesc animalele? Voi cum va purtati cu acestea? Prezinta elevilor o lista cu personaje cunoscute din povesti si le cere sa le grupeze avand drept criteriu bunatatea / rautatea. Dati exemple de situatii in care v-ati manifestat bunatatea/ rautatea fata de colegi, de lucruri, de plante sau animale. |
Elevii au aceleasi desene pe caiete. Raspund. Concluzioneaza: Bunatate- blandete, grija fata de animale; Rezolva sarcina de lucru in echipa si prezinta frontal rezultatele, argumentand incadrarea personajelor intr-o anumita categorie prin faptele savarsite de acestea. Concluzioneaza: Bunatate - grija fata de oameni, de lucruri, omenie, mila, generozitate . . Gandesc. Dau exemple din viata lor. |
Ciorchine structurat Studiul de caz Exercitiul Studiul de caz. |
Desene Plansa cu versurile poeziei Fisa de lucru |
Frontal individual frontal individual Pe grupe Individual |
Raspunsurile elevilor |
Obs sistematica |
|||||||
O1 |
Obtinerea performantei |
Studiu de caz: In clasa noastra Iulian a cerut caietul Simonei pentru a copia tema pentru acasa. *Cine a avut un comportament frumos Simona sau Iulian? Motivati raspunsul. |
Gandesc. Dau raspunsuri. |
Studiul de caz. |
|
Frontal Individual |
Obs sistematica |
|
Evaluare |
Cere completarea "Eseului de 5 min", sub forma unei scrisori deschise. |
Elevii completeaza "Scrisoarea deschisa" |
Eseul de 5 min |
Fise de lucru |
Individual |
Raspunsurile elevilor |
RAUTATE
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |