QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

DE LECTIE Clasa: I Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin



PROIECT DE LECTIE



Scoala cu Clasele I -IV Nisipoasa

Data: 23-IV- 2008

Clasa: I

Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii



Obiectul: Matematica

Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale din concentrul 0-30, fara

trecere peste ordin

Subiectul : Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin.

Exercitii si probleme recapitulative

Tipul lectiei: consolidare a cunostintelor

Obiective generale :

Consolidarea operatiilor de adunare si scadere a numerelor naturale in concentrul 0-30, fara trecere peste ordin  

Dezvoltarea capacitǎtii de a comunica folosind limbajul matematic

Dezvoltarea operatiilor gandirii si a calitǎtilor acesteia


Obiective operationale :

Pe parcursul lectiei, elevii vor fi capabili:

O1-sa efectueze corect minim sase operatii de adunare si de scadere in concentrul 0-30,

fara trecere peste ordin, utilizand algoritmul de rezolvare sau cu sprijin in obiecte;

O2- sa completeze cu semnele matematice invatate minim trei exercitii, utilizand

incercarile;

O3- sa calculeze suma a minim doua numere, pe baza explicatiilor institutorului;

O4- sa identifice minim un numar care este cu atat mai mic sau mai mare decat un numar

dat, pe baza explicatiilor institutorului;

O5-sa identifice termenul necunoscut in minim trei situatii, utilizand algoritmul de calculare

sau incercari;

O6- sa rezolve minim o problema, care presupune o singura operatie, pe baza imaginii date.

O7- sa compuna minim o problema, colaborand cu colegii, respectand indicatiile institutorului


Metode si procedee: conversatia,exercitiul, explicatia, jocul didactic



Mijloace de invatamant: plansa cu drumul lui Fat-Frumos, planse cu personaje, fise de lucru  


Resurse de timp 45 minute

Resurse umane: 14 elevi


Material bibliografic:













SECVENTELE

LECTIEI


CONTINUTUL  LECTIEI


STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE


Activitatea institutorului


Activitatea elevilor

Resurse procedu-rale

Resurse materiale

Moduri de

organizare

1.Moment

organizatoric


▪ Stabileste un climat propice desfasurǎrii activitatii. Se pregatesc materialele necesare desfasurǎrii acesteia .

▪ Se pregǎtesc pentru ora de matematica, raspunzand cerintelor .


conversatia


fise de lucru, planse


frontal


Verificarea temei

▪ Verifica tema scrisa. Se fac observatii, scurte generalizari etc.

▪ Prezinta tema. Corecteaza eventualele greseli.

conversatia

explicatia

caiete

frontal

tema pentru acasa

3. Captarea

atentiei


▪ Prezinta plansa cu Fat-Frumos si povestea acestuia. Printul vrea sa o salveze pe Ileana Cosanzeana. Aceasta este tinuta prizoniera intr-un castel, iar podul de acces este incuiat cu sase chei. Din fericire acestea au fost gasite de sase personaje din Imparatia Matematicii. Acestea si elevii vor putea sa-l ajute

▪ Privesc plansa si asculta explicatiile institutorului.


conversatia

plansa cu castelul si Fat-Frumos





frontal

observarea sistematica


4. Anuntarea

temei

▪ Anunta elevii titlul lectiei

("Adunarea si scaderea numere-lor naturale de la 0 la 30, fara trecere

peste ordin.. Exercitii si proble-

me recapitulative").

▪Scrie titlul pe tabla. Prezinta obiectivele lectiei pe intelesul elevilor .


▪ Asculta explicatiile institu-torului.


conversatia



frontal




SECVENTELE

LECTIEI








CONTINUTUL  LECTIEI


STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE


Activitatea institutorului


Activitatea elevilor

Resurse procedu-rale

Resurse materiale

Moduri de

organizare

Reactua-lizarea si consolidarea

cunostintelor

▪ Propune cateva calcule orale:

10+10=

20-10=

10+5=

Mareste-l pe 10 cu 7.

Micsoreza numarul 18 cu 2.

▪Revine la povestea initiata.

"Zmeul, plecat intr-o calatorie, a

ascuns cele sase chei in Imparatia

Matematicii.

Sase locuitori ai imparatiei au

gasit cheile, dar nu prea vor sa se

desparta de ele."

Elevii trebuie sa-l ajute pe Fat-

Frumos sa treaca peste probele

matematice si sa o salveze pe

Ileana Cosanzeana.

▪ Prezinta primul personaj

(melcul) si proba propusa de

acesta in schimbul primei chei

(anexa 1, punctul 1).

▪ Solicita elevii sa efectueze ope-

ratiile de adunare si de scadere

pentru ca Fat-Frumos sa obtina

cheia.

1. Calculeaza:


▪Calculeaza oral.






▪ Asculta povestea institu-torului.










▪ Privesc primul personaj.



▪Asculta propunerea melcului.





exercitiul






conversatia


jocul didactic















plansa cu castelul si Fat-Frumos








plansa cu melcul



fisa de lucru



frontal












frontal

individual

observarea sistematica












SECVENTELE

LECTIEI


CONTINUTUL  LECTIEI


STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE


Activitatea institutorului


Activitatea elevilor

Resurse procedu-rale

Resurse materiale

Moduri de

organizare

Reactua-lizarea si consolidarea

cunostintelor

23+ 25+ 27- 29-

6 4 3 6 10

---- ---- ---- ----

28- 27- 13+ 12+

10 13 15 13 11

---- ---- ---- ---- ----

▪ Dupa obtinerea primei chei, ii indeamna pe elevi sa cunoasca al doilea personaj, Iepurasul Bombanila, si sa asculte patania sa (anexa 1, punctul 2).

▪ Solicita elevii sa rezolve al doilea exercitiu, propus de iepuras:

2. Completeaza exercitiile cu semnele matematice potrivite:

14 12= 26


14= 14


13= 25


13 16= 29



▪ Efectueaza adunarile si scaderile, pe fise si la tabla.





▪ Privesc Iepurasul, ii asculta patania si propunerea.



▪Asculta propunerea melcului.







▪ Completeaza exercitiile cu semnele matematice studiate (plus sau minus).





exercitiul





jocul didactic












exercitiul






plansa cu iepurasul




fisa de lucru













frontal











individual












observarea sistematica




SECVENTELE

LECTIEI


CONTINUTUL  LECTIEI


STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE


Activitatea institutorului


Activitatea elevilor

Resurse procedu-rale

Resurse materiale

Moduri de

organizare

Reactua-lizarea si consolidarea

cunostintelor

6 12= 22


3 10= 18

▪ Prezinta elevilor al treilea personaj si proba pe care acesta i-o propune lui Fat-Frumos(anexa

1, punctul 3).

▪ Solicita elevii sa defineasca termenul "suma" si sa calculeze suma numerelor 14 si 3.

▪ Citeste propunerea celui  de- al patrulea personaj (anexa 1, punctul 4) si scrie pe tabla exercitiul.

4. Afla :

a) numarul cu 13 mai mic decat 28;

b) numarul cu 10 mai mare decat 13 ;

c)suma vecinilor numarului 13.

▪Cere elevilor sa identifice operatia matematica prin care se










▪ Definesc termenul "suma".

Calculeaza suma.







▪ Calculeaza numarul cu 13 mai mic decat 28.

▪ Calculeaza numarul cu 10 mai mare decat 13.

▪Calculeaza suma vecinilor numarului 13.

▪ Identifica operatiile matema-tice prin care se calculeaza un






conversatia







exercitiul

explicatia




plansa cu

broscuta

testoasa


fisa de lucru




plansa cu

veverita






frontal







frontal





individual

observarea sistematica




SECVENTELE

LECTIEI


CONTINUTUL  LECTIEI


STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE


Activitatea institutorului


Activitatea elevilor

Resurse procedu-rale

Resurse materiale

Moduri de

organizare

Reactua-lizarea si consolidarea

cunostintelor

calculeaza un numar cu mai mic, respectiv cu mai mare.

▪ Citeste urmatorul mesaj (anexa 1, punctul 5) si exercitiul propus de ciupercuta Lia, cea care are a cincea cheie.

Afla termenul necunoscut :


= 22


=22


=22


=22


=22


▪ Citeste problema in versuri  propusa de al saselea personaj, Vulpea.

▪ Pune intrebari pentru a evidentia datele cunoscute ale problemei si intrebarea.

numar cu mai mic, respectiv cu mai mare.

▪ Asculta mesajul ciupercutei.




▪Identifica termenul necu-noscut si completeaza casetele.








▪Analizeaza datele problemei si o rezolva.

exercitiul



















jocul didactic


fisa de lucru



















plansa cu vulpea




frontal







individual

observarea sistematica





SECVENTELE

LECTIEI


CONTINUTUL  LECTIEI


STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE


Activitatea institutorului


Activitatea elevilor

Resurse procedu-rale

Resurse materiale

Moduri de

organizare

6. Obtinerea performantei

▪ Propune elevilor ca, grupati in echipe, sa compuna o problema inspirata din lumea basmelor, sa o scrie, sa o rezolve si daca timpul permite sa o ilustreze.

*Problema de rezerva

In cosul Iepurasului sunt 15 oua rosii si 3 albastre. Cate oua sunt in total in cosul Iepurasului?

▪ Propun in grup problema, o scriu, o rezolva, o ilustreaza.




▪Rezolva problema daca a ramas timp.

conversatia

exercitiul

coala cu retea matematica si spatiu pentru desen


problema cu ilustratie


in grup

observarea sistematica


7.Tema pentru acasa si incheierea lectiei

▪ Face aprecieri generale si individuale asupra modului in care s-a desfasurat lectia.

▪ Comunica tema pentru ora ur-matoare.

▪ Isi noteaza tema pentru acasa,asculta explicatiile date si formuleaza intrebari in cazul in care au neclaritati.

conversatia

explicatia



frontal








8. In cosul Iepurasului sunt 25 oua rosii si 3 albastre. Cate oua sunt in total in cosul Iepurasului?



































































































































































































































































































































Anexa 1


1.Melcul:


Spune melcul suparat:

De ieri, de cand s-a inserat

Si Zmeul-n graba a plecat,

Am tot stat si-am calculat,

Am scazut si-am adunat.

Din pacate pentru mine

Eu sunt lent si nu e bine !

Daca corect vei calcula

Cu cheia de la prima poarta vei pleca!



2.Iepurasul:


Bombanila urecheat

Este tare suparat.

De o umbra s-a speriat

Si s-a pus pe alergat

Spre-un tufis apropiat.

Din graba, s-a-mpiedicat

De Rila ingandurat.

Semnele matematice, toate

Sunt acum  imprastiate.

Cine vine imediat

Sa-l ajute,  neaparat?

-Fat-Frumos, de vei putea

Rezolva problema mea

A doua cheie o vei avea!



3.Broscuta testoasa


Ce e suma n-am aflat!

Mai mult, m-am si rasturnat!

Fat-Frumos, tu poate stii,

Ai invatat de la copii

O suma sa calculezi !

Iti dau cheia, o sa vezi!



4. Veverita


Eu sunt Rita Veverita

Abia am inceput gradinita.

Dar intalnesc exercitii

complicate

Nu stiu sa le rezolv pe toate.

Daca ma vei ajuta

A patra cheie o vei avea.


5. Ciuperca


Buna, eu sunt ciupercuta Lia!

Tocmai mi-am murdarit

palaria!

Cauta numerele ascunse de pe 

palarie,

Rezultatul 22 sa fie!

Daca te invoiesti

Cheia mea o primesti!


Vulpea

La ultima vizita in poiata

Gainile au venit roata.

Prietenoasa cu toti din casa,

Le-am invitat la un tenis de

masa.

Sase au jucat,

Zece au asistat.

Pe toate le-am bagat in sac

Cand victorioasa am plecat.

Fat-Frumos ai calculat

Cate gaini am furat?

Ca sa intri in palat





Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }