Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Universitatea "Gh.Asachi" Iasi
Facultatea de Electrotehnica
Disciplina: Pedagogie 2
PROIECT DE LECTIE
Data:
Clasa: I C
Obiectul: Cunoasterea mediului
Subiectul: Sa protejam natura
Scopul lectiei: formarea capacitatilor si deprinderilor de a fi responsabili in ceea ce priveste mentinerea unui mediu natural nepoluat in vederea dezvoltarii comportamentului ecologic;
Obiective operationale:
O1:-sa rezolve corect rebusul;
O2:-sa explice notiunea de natura;
O3:-sa enumere tipurile de poluare;
O4:-sa discute pe baza imaginilor cu poluare naturala si artificiala;
O5:-sa identifice, din scrisoare, cauzele ,,imbolnavirii'' pamantului;
O6;-sa enumere modurile prin care poate fi diminuata poluarea;
O7;-sa enumere regulile de vizitare a rezervatiilor naturale;
O8;-sa rezolve corect sarcinile din fisa de lucru;
Strategii didactice: -euristice
Metode si procedee didactice: -conversatia euristica, exercitiul, problematizarea;
Material didactic:- imagini cu efectele poluarii si combaterea
acesteia;
-rebus;
-reviste ecologice;
-imagini cu plante ocrotite prin lege;
-fise de lucru;
Durata: 50 minute;
Locul de desfasurare: sala de clasa.
DESFASURAREA LECTIEI
SECVENTELE LECTIEI |
OB. OP. |
CONTINUTUL INVATARII |
ACTIUNI SI OPERATII DE INVATARE |
METODE SI PROCEDEE |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.MOMENT ORGANIZATORIC |
|
-pregatirea clasei pentru inceperea lectiei; -pregatirea materialului didactic; |
-se pregatesc pentru inceperea lectiei; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.CAPTAREA ATENTIEI |
Ob.1 |
-Vom completa un rebus A
B 1.Acum avem ora de . . . . ..mediului. 2.Animalele care traiesc in paduri, se numesc animale . . . . . . .. . 3.Roadele pomilor se mai numesc . . . . . . . 4.Mos Martin 5.Anotimpul rece. 6.Anotimpul calduros. -Ce cuvant am obtinut pe coloana AB? |
-Elevii completeaza rebusul; |
conversatia euristica problematiza-rea |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.ANUNTAREA TEMEI |
|
-Astazi, vom discuta despre natura si despre poluarea acesteia. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4.DIRIJAREA INVATARII |
Ob.2 Ob.5 Ob.2 Ob.3 Ob.4 Ob.6 Ob.6 Ob.7 |
-Ce inseamna ,,natura''?(-totalitatea plantelor, apelor, muntilor, dealurilor, campiilor . . . . ..) -In drumetiile, vizitele si excursiile pe care le-ati facut ce ati vazut? -Sa citeasca cineva, de pe plansa, ,,Scrisoarea Pamantului''(Anexa 1). -De ce este bolnav pamantul?(datorita poluarii) -Ce se intampla cu animalele ?Dar cu plantele? -Prezint o plansa cu aspecte din natura nepoluata si cu aspecte din natura poluata. -Ce inseamna poluarea?(-distrugerea mediului natural prin diferite mijloace) -Va voi da exemple:-datorita inundatiilor, vanturilor puternice, alunecarilor de teren plantele mor, iar animalele nu mai au cu ce se hrani sau din cauza omului care arunca gunoaie in apa sau prin parcuri -fumul masinilor sau fumul de la fabrici polueaza aerul si oamenii nu mai respira aer curat ci mai mult fum -Va voi arata imagini cu aspecte din natura poluata si vom discuta pe baza acestora. -Voi citi poezia ,,Salvati pamantul''(Anexa 2) -Ce se intampla cu natura cand este poluata? Dar cu padurile? Dar cu animalele? -Fiecare grupa va primi cate o fisa pe care sunt scrise reguli de pastrare a curateniei si protejare a mediului, a plantelor si animalelor. -Ce parere aveti voi? Cum v-ar placea sa fie apa, ca in prima imagine sau ca in a doua imagine? -Dar padurile cum le putem proteja de poluare? -Pentru a putea opri poluarea, oamenii au realizat baraje pe ape(locuri special amenajate care opresc gunoaiele), curata apa cu ajutorul unor aparate speciale numite filtre; construiesc zone speciale pentru depozitarea gunoaielor; planteaza pomi. -Ce putem face noi, elevii, pentru a proteja natura? -De asemenea oamenii construiesc rezervatii naturale-locuri unde se gasesc plante si animale ocrotite prin lege. -Voi citi regulile de vizitare a rezervatiilor naturale (Anexa 3) -Si la noi in judet sunt plante ocrotite prin lege (Laleaua Pestrita, Nufarul Alb si Nufarul Galben, Papucul Doamnei) (Anexa 4) -Voi prezenta imagini cu aceste plante. |
-explica notiunea de natura; -enumera ele- mentele naturale pe care le-au va- zut; -discuta pe baza intrebari- lor referitoare la ,,Scrisoarea Pamantului'' -se discuta despre poluare, despre tipurile de poluare -discuta pe baza imaginilor -asculta cu atentie poezia si discuta pe baza intrebarilor -citesc regulile de pastrare a curatenie si de protejare a mediului -discuta despre actiunile oamenilor pentru protejarea naturii -asculta regulile vizitarii rezervatiilor naturale -privesc imaginile cu plantele ocrotite |
conversatia euristica problematiza- rea conversatia euristica conversatia euristica conversatia euristica -conversatia euristica -conversatia euristica -conversatia euristica -conversatia euristica |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5.FIXAREA CUNOSTINTELOR |
Ob.8 |
-Acum veti primi cate o fisa de lucru. FISA DE LUCRU 1.In gradina ce inconjoara casa bunicilor sunt flori. Pentru ca nu a plouat de mult timp acestea se ofilesc. Ce poti face tu? 2.Plantele din sala de clasa au frunzele prafuite, iar pamantul din ghivece este uscat. Ce ar trebui sa faceti? |
-rezolva fisa de lucru |
-exercitiul |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6.Incheierea lectiei |
|
-Se fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei. |
|
conversatia |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |