Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
CUNOASTEREA MEDIULUI
DATA : 14 martie 2008
CLASA : I - Scoala cu clasele I-VIII Nr.1 Barsanesti
ARIA CURRICULARA : Matematica si stiinte ale naturii
OBIECTUL : Cunoasterea mediului
SUBIECTUL : Primavara
TIPUL LECTIEI : mixta
OBIECTIVE-CADRU :
1. Dezvoltarea capacitatilor de observare, explorare si intelegere a realitatii din mediul inconjurator
2. Cunoasterea , intelegerea si utilizarea in comunicare a unor termeni specifici, pentru a descrie fenomene observate in mediul inconjurator
3. Formarea unei atitudini pozitive fata de mediul inconjurator, prin stimularea interesului fata de pastrarea unui mediu echilibrat si exersarea unor deprinderi de ingrijire si ocrotire a acestuia
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.3. sa enumere caracteristici specifice ale unor vietuitoare din mediul apropiat
1.4. sa observe si sa denumeasca fenomene din mediul inconjurator
1.5. sa indice unele fenomene din mediul inconjurator
2.1. sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea unor vietuitoare, fenomene din mediul inconjurator
2.2. sa formuleze intrebari in legatura cu fenomenele observate
2.3. sa utilizeze simboluri si informatii referitoare la fenomene observate in mediul inconjurator
3.1. sa identifice cai prin care poate contribui la mentinerea unei vieti sanatoase a plantelor si a animalelor
SCOPUL : cunoasterea fenomenelor observate in mediul inconjurator
OBIECTIVE :
COGNITIVE
1 : sa denumeasca fenomenele specifice anotimpului de primavara ;
sa enumere florile de primavara si pasarile calatoare care se intorc in tara ;
sa identifice muncile prestate de oameni in anotimpul de primavara ;
4 : sa precizeze sarbatorile acestui anotimp ;
5 : sa enumere lunile de primavara ;
6 : sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea unor vietuitoare, fenomene din mediul inconjurator ;
7 : sa identifice cai prin care poate contribui la mentinerea unei vieti sanatoase a plantelor si a animalelor ;
PSIHOMOTORII
AFECTIVE
Sa manifeste initiativa , placere si o atitudine degajata in comunicarea orala ; curajul de a solicita intervenirea in actul comunicarii
Sa manifeste atentie si toleranta fata de partenerul de dialog , curiozitate pentru mesajul ascultat
Sa manifeste independenta in situatiile de comunicare
Sa-si respecte colegii si munca acestora
Sa participe cu interes si placere la lectie
Sa manifeste interes si placere pentru redactarea corecta si ingrijita a propozitiilor si a analizei acestora
METODE SI PROCEDEE :
conversatia
explicatia
demonstratia
exercitiul
problematizarea
activitate pe grupe
MIJLOACE DE INVATAMANT :
planse didactice cu anotimpurile
plansa pentru asamblarea unor elemente in realizarea tabloului de primavara
jetoane cu elemente de primavara
fise de lucru
laptop si proiector pentru vizionare prezentare power-point
FORME DE ACTIVITATE:
frontala
individuala
pe echipe
BIBLIOGRAFIE :
v Curriculum National, Ministerul Educatiei si Cercetarii
v Cunoasterea mediului , manual pentru clasa I
Autori : Elena Rotaru , Ioan Surdu , Adina Albu , Editura Didactica si Pedagogica , 2006, Bucuresti
v Sarbatoarea Pastelui , Autor: Alexandru Vidu , Editura Erc Press ,2005 , Bucuresti
v Flori si poezii , Autor: Despina Calvarezo , Editura Erc Press ,2007 , Bucuresti
v Primavara , bun venit! , Autor: Corina Bianu , Editura Erc Press ,2007 , Bucuresti
INVATATOR : ASANACHE MARIA - MAGDALENA
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
Moment organizatoric |
Se creeaza cadrul propice desfa- surarii in bune conditii a procesului instructiv-educativ . Voi asigura ordinea si disciplina prin cerinte verbale . |
Elevii se conformeaza tipului de comportament preconizat de cadrul didactic. Isi scot pe banci cele necesare orei de cunoasterea mediului . |
Captarea atentiei |
Captarea atentiei elevilor o voi realiza prin prezentarea unui material in format electronic despre an si anotimpuri . Voi folosi laptop-ul si proiectorul . |
Elevii se vor linisti si vor privi materialele prezentate . |
Reactualizarea cunostintelor |
"Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi?" "Cate anotimpuri are un an? Care sunt acestea?" "Care sunt lunile de iarna ?" "Care sune fenomenele specifice acestui anotimp ?" "Care sunt sarbatorile specifice acestui anotimp?" "Care sunt activitatile oamenilor in acest anotimp?" Voi solicita elevii sa deschida manualele la pagina 53 si sa rezolve cele trei exercitii din manual . |
"Anul si anotimpul iarna" vor raspunde intrebarilor ce le sunt adresate facand apel la cunostintele acumulate in ora anterioara . Vor deschide manualele si vor rezolva exercitiile . |
Trecerea la noua lectie |
Trecerea la noua lectie o voi realiza adresand copiilor o ghicitoare. "Cand zapada se topeste De sub ea el se zareste E firav si mititel Si are-o floare clopotel." "Cum mai este numit ghiocelul?" |
Vor fi atenti si vor raspunde la ghicitoare . " Ghiocelul" "vestitorul primaverii" |
Anuntarea titlului noii lectii |
"Azi vom discuta despre urmatorul anotimp , despre primavara. Va veti aminti care sunt celelalte semne ce vestesc venirea primaverii si care sunt cele mai importante sarbatori ale acesteia. Va trebui sa fiti atenti la intrebarile pe care vi le voi adresa , sa formulati raspunsuri corecte , sa priviti cu atentie imaginile pe care vi le voi prezenta." |
Vor fi atenti . |
Prezentarea continutului |
Le voi cere elevilor sa observe imaginea din manual si plansa de la tabla , dupa care le voi cere sa-mi raspunda la o serie de intrebari: "-Cum este cerul ? Ce culoare au norii ? -Ce transformari observati la plante ? -Ce floricele vestesc sosirea primaverii? -De unde ies aricii ? -Ce alte animale se trezesc din hibernat ? -Ce pasari se reintorc in tara ? -Ce fac ele ? -Ce fac albinele ? -In ce luna a anului vine primavara? -Care sunt celelalte luni de primavara -Ce anotimp urmeaza ? -Ce am sarbatorit pe 1 Martie ? -Dar pe 8 Martie ? -Mai cunoasteti si alte sarbatori ce au loc primavara ? -Ce fac oamenii primavara ?" Le voi cere elevilor sa noteze cu "X" pe manual doar acele desene care reprezinta flori de primavara . Voi solicita elevii sa citeasca apoi si poezia din manual , de la pagina 55. Realizez o sinteza a celor discutate cu ajutorul laptop-ului si a proiectoru-lui. Vor rula imagini specifice anotimpului de primavara insotite de suport melodic (cantece de primavara). |
Vor privi imaginile . Vor discuta pe baza lor . Vor raspunde intrebarilor adresate . Vor rezolva exercitiul din manual . Vor citi poezia "Primavara" de Malina Cajal . |
Fixarea cunostintelor |
In scopul consolidarii celor discutate pe parcursul acestei ore voi propune realizarea jocului de rol din manual . Apoi voi grupa elevii pe echipe si-i voi solicita sa aleaga din imaginile prezentate doar pe acelea specifice anotimpului primavara , sa le lipeasca apoi pe coala data pentru a realiza un tablou al acestui anotimp . |
Copiii isi vor imagina ca sunt una dintre cele trei luni de primavara si ne va povesti despre ea. Vor sorta imaginile date , le vor lipi in scopul realizarii unui tablou de primavara . |
Tema pentru acasa |
"Ca tema pentru acasa aveti de desenat un tablou de primavara." |
|
Aprecieri finale |
Voi aprecia modul in care elevii au participat la ora . |
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |