Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
LICEUL "BALASA DOAMNA"TARGOVISTE
PROIECT DE LECTIE
Disciplina:CULTURA CIVICA
Tema : Drepturile Omului
Clasa:a VII a
Durata:50 minute
Tipul lectiei : Predare - invatare
Competente generale :- cunoasterea de catre elevi a principalelor drepturi ale omului ;
-cooperarea cu ceilalti in rezolvarea unor probleme teoretice si practice,in cadrul diferitelor grupuri;
Competente specifice :
a)informationale:
O1- sa fie capabili sa defineasca corect drepturile omului si principalele caracteristici ale acestora ;
O2-sa identifice, sa compare si sa distinga principalele drepturi ale omului ;
b)fomative
O3-sa argumenteze nevoia respectarii drepturilor omului atat de catre oameni cat si de catre stat ;
O4-sa evalueze prin comparatie , pe baza analizelor intreprinse si a discutiilor purtate , toate aceste puncte de vedere ;
Dezvoltarea competentelor de comunicare ( dialog , dezbatere ) .
Metode utilizate : conversatia, analiza de text , problematizarea , abordarea euristica , expunerea .
Tipuri de evaluare : scrisa
Mijloace didactice:scheme pe tabla,fise de lucru.
" Toate fiintele umane se nasc libere si egale in drepturi . Ele sunt inzestrate cu ratiune si constiinta si trebuie sa se comporte unele fata de altele in spiritul fraternitatii " .
Declaratia Universala a Drepturilor Omului ( 10 decembrie 1948 )
" Dreptatea fara forta este neputincioasa , forta fara dreptate este tiranie "
BLAISE PASCAL
Momentele lectiei |
Continutul esential |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Moment organizatoric 2 min . |
|
- notarea absentelor - observatii |
- se pregatesc de lectie |
Sensibilizarea pentru activitate 3 min. |
|
- comunica elevilor subiectul lectiei si obiectivele operationale , pe care le scrie pe tabla - starneste curiozitatea , trezeste interesul si dorinta de a aborda aceasta problematica |
- noteaza titlul lectiei in caiet -- noteaza obiectivele operationale |
Reactualizarea unor notiuni - ancora 4 min. |
- Persoana - Demnitate - Cetatean liber - Moralitate - Asemanari intre oameni - Deosebiri |
- solicita elevilor trecerea in revista a temelor abordate pana in acel moment pentru a ilustra diversitatea problemelor abordate in lectia trecuta . - Ce este persoana ? - Care sunt asemanarile si deosebirile dintre oameni ? - Ce intelegeti prin demnitate ? |
- isi reamintesc principalele teme studiate in cadrul orelor de cultura civica . - dau raspunsuri la intrebari - fac conexiuni cu continuturi care au fost prelucrate in lectiile precedente . |
Predarea noilor cunostinte 25 min . |
Drepturile omului : stabilesc ce ii este permis unei persoane sa fie , sa posede si sa faca pentru simplul fapt ca este om . Oamenii au drepturi pentru simplul fapt ca sunt oameni , ceea ce inseamna ca exista atribute care nu pot fi refuzate nici unui om de catre nimeni ( libertatea si egalitatea in drepturi naturale ale omului ) . De la natura oamenii se nasc liberi si egali . Drepturile omului :
Principalele drepturi ale omului sunt :
Documentele in care sunt proclamate drepturile omului :
Alte drepturi ale omului :
|
- prezint elevilor ce sunt drepturile omului . - argumentez necesitatea existentei si respectarii drepturilor omului . - prezint elevilor cele doua categorii de drepturi ale omului . - dirijez si sistematizez observatiile elevilor . - fac aprecieri privind modul de tratare a temei . - numesc un elev sa prezinte principalele drepturi ale omului . - coordonez discutiile ce se initiaza - exemplific documentelor care proclama drepturile omului . - solicit elevilor aprecieri si exemple privind alte drepturi ale omului pe care le cunosc . - urmaresc formarea aptitudinilor de gandire personala . - comunic elevilor sarcinile de lucru si resursele informationale pentru studiul individual . |
- identifica principalele drepturi ale omului . - exemplifica situatii in care apar drepturi ale omului . - releva si argumenteaza necesitatea respectarii drepturilor omului . - pun eventuale intrebari . - clasifica principalele drepturi ale omului in drepturi pozitive si negative si fac aprecieri personale . - enumera documentele in care sunt proclamate drepturile omului . cauta sa descopere ei insisi alte drepturi si sa constientizeze necesitatea respectarii lor . |
Fixarea noilor cunostinte 4 min. |
- drepturile omului - documentele in care sunt stipulate drepturile omului . - principalele drepturi ale omului . |
- solicita elevilor prezentarea succinta a definitiei drepturilor omului , documentele in care sunt prevazute drepturile omului si care sunt principalele drepturi ale omului . |
- realizeaza o restructurare a materialului predat . - opereaza comparatii intre modalitatile de definire a notiunilor si clasificarilor prezentate in timpul lectiei |
Evaluarea 10 min. |
- Intrebari de evaluare pentru fixarea notiunilor ancora .
|
- realizarea feedback -ului prin evaluare orala . - fac aprecieri asupra raspunsurilor , realizez notarea si explic notele acordate . |
- raspund la intrebari - isi insusesc observatiile facute . - primesc lamuriri asupra notelor acordate . |
Incheierea lectiei 2 min . |
|
- se va evidentia gradul de participare a clasei la lectie fiind remarcati elevii cu contributii deosebite . |
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |