QReferate - referate pentru educatia ta.
Cercetarile noastre - sursa ta de inspiratie! Te ajutam gratuit, documente cu imagini si grafice. Fiecare document sau comentariu il poti downloada rapid si il poti folosi pentru temele tale de acasa.



AdministratieAlimentatieArta culturaAsistenta socialaAstronomie
BiologieChimieComunicareConstructiiCosmetica
DesenDiverseDreptEconomieEngleza
FilozofieFizicaFrancezaGeografieGermana
InformaticaIstorieLatinaManagementMarketing
MatematicaMecanicaMedicinaPedagogiePsihologie
RomanaStiinte politiceTransporturiTurism
Esti aici: Qreferat » Documente pedagogie

de lectie clasa:a iii-a limba si literatura romana - personajul literar-trasaturi fizice, trasaturi morale



PROIECT DE LECTIE



SCOALA NR. 1 "MIHAI VITEAZUL"


LOCALITATEA :PUCIOASA


JUDETUL :DAMBOVITA


CLASA:a III-a B




OBIECT:LIMBA SI LITERATURA ROMANA


SUBIECT:PERSONAJUL LITERAR-TRASATURI FIZICE, TRASATURI MORALE


TIPUL LECTIEI:dobandire de cunostinte

OBIECTIVE CADRU:

III. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura);

II. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala.


OBIECTIVE DE REFERINTA:

3.4.-sa citeasca fluent si expresiv un text;

3.3.-sa identifice caracteristicile fizice si morale ale personajelor din textele citite;

2.3.-sa utilizeze corect formele flexionare ale partilor de vorbire.


OBIECTIVE OPERATIONALE:

3.4.1.-sa citeasca fluent si expresiv un text , cu adaptarea volumului si a intonatiei impuse de semnele de punctuatie;

3.3.2.-sa selecteze pe text caracteristicile personajelor, 6 din 10, fara a sublinia alte cuvinte;

2.3.3.-sa creeze un personaj pozitiv, completand textul lacunar cu adjective potrivite, cel putin 4 din 6;

3.3.4.-sa argumenteze gruparea personajelor date, rezolvand cel putin cerinta a)/ex.3, din fisa de evaluare.


METODE SI PROCEDEE:conversatia euristica, problematizarea, diagrama WENN, munca independenta;


MIJLOACE DIDACTICE: fise cu textul,coli mari, imagini cu personaje din povesti, citate din povesti, carioci, fise de munca independenta.


Etapele lectiei

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

1)Moment organizatoric

2)Captarea atentiei


3)Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor



4)Dirijarea invatarii























































5)Evaluare


6)Retentia si transferul


7)Aprecieri, recomandari, tema pentru acasa



Se asigura climatul necesar desfasurarii lectiei, se pregatesc materialele necesare.

Invatatorul cere elevilor sa-si aminteasca ce personaje din lecturile citite le-au retinut atentia si de ce.

Invatatorul anunta elevii ca in aceasta ora vor invata sa aleaga dintr-un text insusirile fizice si morale ale unui personaj si vor fi capabili sa grupeze personajele in functie de acestea.

Se scrie titlul pe tabla.

Se cere citirea textului "A murit Luchi . " dupa O. Cazimir.

Se pun urmatoarele intrebari:

-Care sunt personajele din aceasta lectura?

-Luchi si Casian Alexandra sunt doua personaje diferite? De ce?

Se scriu pe tabla cele doua nume.

Se cere elevilor sa identifice in text cate doua insusiri (una fizica si una morala), pentru fiecare personaj.

Se cere elevilor sa confrunte cu colegul ceea ce au scris si eventual sa-si completeze lista.

Se cere elevilor sa se grupeze cate patru si sa completeze diagrama WENN cu insusiri comune si proprii fiecarui personaj.

Se afiseaza la tabla diagramele, precum si cea model.




-Ce parti de vorbire sunt cuvintele pe care le-ati gasit?

-Ce s-a intamplat cu Luchi?



In diagrama model vor fi trecute in stanga insusirile lui Luchi, in dreapta cele ale Alexandrei Casian, iar la intersectia celor doua diagrame insusirile comune.



Luchi Casian Alexandra

comune


proasta   mica noua

jucausa caraghioasa viteaza

nazdravana  cuminte

fericita  vesela

plangacioasa


Se cere inlocuirea celor patru adjective din dreapta cu altele cu sens opus, si se cere sa se observe ce se intampla.

Se distribuie imagini si citate dintr-o poveste pentru fiecare grup. Se cere elevilor sa potriveasca citatul cu imaginea, sa grupeze personajele in pozitive si negative. Pentru fiecare categorie de personaje vor argumenta alegerea cu 2-3 insusiri potrivite.

Se afiseaza la tabla personajele fiecarei povesti si se enumera insusirile gasite.



Se impart fise de evaluare si se explica cerintele.

Se cere elevilor sa gaseasca alte personaje pozitive si negative din lecturile citite.

Pentru acasa elevii vor alege un personaj si vor enumera cat mai multe insusiri fizice si morale ale acestuia.

Se fac aprecieri referitoare la intreaga activitate, observatii si recomandari daca este cazul.

Se conformeaza cerintelor.


Elevii dau cateva exemple, argumentand.


Elevii retin obiectivele.





Noteaza titlul in caiete.

Elevii citesc textul.



Elevii enumera personajele.

Se argumenteaza.


Elevii scriu in caiete.

Elevii lucreaza independent.



Elevii lucreaza in perechi.



Se completeaza in grup diagrama WENN.



Elevii vor prezenta pe rand cele scrise. Ceilalti acorda calificative in functie de criteriile de apreciere formulate de ei.

Vor observa ca au ales adjective.

Elevii concluzioneaza ca Luchi s-a transformat in Casian Alexandra.

Se gasesc corespondente intre adjectivele din stanga si cele din dreapta.













Elevii observa ca personajul se transforma complet, devine un personaj negativ uneori.


Elevii lucreaza in grup si individual.




Elevii vor observa ca au gasit insusiri comune atat pentru personajele pozitive, cat si pentru cele negative.

Elevii rezolva itemii din fisa de evaluare.

Elevii exemplifica.



Noteaza tema.



Asculta.








EVALUARE FORMATIVA


CAPACITATI:

III.Receptarea mesajului oral

II. Exprimarea orala


SUBCAPACITATI:

3.3.-identificarea caracteristicilor fizice si morale ale personajelor din textele citite;

2.3.-utilizarea corecta a formelor flexionare ale partilor de vorbire.


DESCRIPTORI DE PERFORMANTA:


F.B.-identifica trasaturile fizice si morale ale personajelor in toate secventele textului care evidentiaza aceste trasaturi;

-grupeaza personajele in functie de anumite caracteristici precizate de catre invatator si/sau de catre elev, cu precizie, corectitudine si argumente privind alegerea facuta;

-utilizeaza formele flexionare ale partilor de vorbire in diferite contexte de comunicare, producand enunturi proprii cu precizie si corectitudine;


B.-identifica trasaturile fizice si morale ale personajelor in secvente ale textului citit, cu imprecizii sporadice, autocorectate;

-grupeaza personajele in functie de anumite caracteristici precizate de invatator;

-utilizeaza formele flexionare ale partilor de vorbire in diferite contexte de comunicare, producand enunturi cu greseli sporadice;


S.-identifica trasaturile fizice si morale ale personajelor in secvente ale textului citit cu ajutorul minim al invatatorului sau colegilor;

-grupeaza personajele cu ajutorul intrebarilor formulate de catre invatator, care vizeaza reamintirea prlincipalelor caracteristici fizice si morale ale personajelor;

-utilizeaza forme flexionare ale partilor de vorbire, producand enunturi cu greseli repetate.


CRITERII DE APRECIERE:


F.B.-1) 9-10 cuvinte subliniate corect;

-2) 6 adjective potrivite (trasaturi fizice si morale);

-3) a,b (1+2);


B.-1) 7-8 cuvinte subliniate corect;

-2) 5 adjective potrivite (trasaturi fizice si morale);

-3) a,b (1);


S.-1) 5-6 cuvinte subliniate corect;

-2) 4 adjective potrivite;

-3) a.


Numele si prenumele:



FISA DE EVALUARE

PERSONAJUL LITERAR

-trasaturi fizice, trasaturi morale-



1.Subliniaza cu o linie insusirile fizice si cu doua linii insusirile sufletesti ale personajului prezentat in textul urmator:


"Cu cat il cunosc mai bine, cu atat tin mai mult la el. E cel mai inalt si mai voinic elev din clasa, ridica o banca intr-o mana, e puternic, e bun. Daca i se cere un creion sau o guma, imprumuta tot, pentru ca e darnic. E vesel mereu si imi zambeste cu drag. Imi vine sa rad cand il vad asa mare si solid. E colegul meu, grijuliu si prietenos cu cei mai mici decat el."


2.Creeaza un personaj pozitiv completand spatiile libere cu adjective care sa exprime insusiri fizice si sufletesti potrivite.


"O batranica ____________si __________, cu ochi __________si__________ iese acum pe poarta. E vecina mea, o femeie_________si ____________."


3.Se dau urmatoarele doua grupe de personaje:


GRUPA I GRUPA A II-A

Alba ca Zapada spanul

fata mosului zmeul

Cenusareasa vrajitoarea


a) scrie cate doua insusiri comune personajelor din fiecare grupa:


GRUPA I _____ _______ ______ ______________

GRUPA A II-A_____ _______ ______ ___________


b) argumenteaza de ce personajele au fost grupate astfel:


__________ ______ ____ __________ ______ ____ ____


2) __________ ______ ____ __________ ______ ____ ____




A MURIT LUCHI .

dupa Otilia Cazimir


Intram in clasa.

Pupitrul e inalt. Fiindca sunt mica ma ridic in varful picioarelor, ma sprijin in coate si abia izbutesc sa ma asez, stramb, pe-o margine de banca.Fetele se foiesc o vreme, pe urma se astampara.

-Casian Alexandra!

E numele meu. Stiu. Dar nu raspund. Pe mine nu ma striga nimeni asa. Toata lumea ma striga Luchi. Asa-i de caraghios sa te strige cineva Casian Alexandra! Ca si cum ar striga-o tata pe mama, in loc de Catia, Casian Ecaterina.

Doamna vede ca sunt vesela. Se uita la mine si rade.

-Cu mata vorbesc, fetito . Cum te cheama?

Am uitat ca banca e inalta, cad de sus,boncanind, in picioare si sunt caraghioasa. Simt in jurul meu rasul stapanit al clasei.

-Cum iti zice mama acasa?Staruie doamna tot bland, dar c-un fel de nerabdare parca.

-Luchi! Sare de langa mine, repezind inainte doua degete ascutite, una indrazneata, bondoaca si zburlita, Luchi, ca la catei!

Toate fetele se uita la mine. Inca nu rad, dar ochii lor impung si dor. Si dintr-o data mi-e rusine de numele meu, mi-e rusine de mine, mi-e rusine de tot.

-Nu-i adevarat! Acasa mama imi zice . Casian Alexandra! Raspund repede, ca sa se ispraveasca odata, uitandu-ma urat spre zburlita.

S-a ispravit. Nu ma mai intreaba nimeni nimic. Ma asez la locul meu si ma uit la mine, la fetita asta noua pe care o cheama Casian Alexandra si pe care parca n-o cunosc.

Casian Alexandra are sort negru, de sub care nu i se mai vad genunchii, ciorapi lungi prinsi cu guma de pieptaras, si guler de pichet alb, care-o supara putin, cum o supara si cozile impletite prea strans, care-i trag ochii spre tample ca la chinezoaice. Sta cuminte cu mainile pe pupitru si-i e rusine ca o cheama Luchi, ca pe catei .

Dar nu-i adevarat. N-o cheama Luchi. Luchi nu mai este. A ramas undeva pe-acasa, poate in ladita din camara, printre resturile de jucarii pe care nu le mai stie ce-au fost si care nu mai au nume.

Luchi era mica, Luchi era proasta, Luchi era caraghioasa, Luchi era jucausa, Luchi era nazdravana, Luchi era fericita .

Lui Casian Alexandra i-e mila de Luchi.

Ma uit la turnul bisericii. Doua ciori incearca sa se aseze alaturi pe spitele crucii. Le vad intai limpede, pe urma cenusiu, ca printr-o ploaie.Liniile se stramba. Turnul sta acum aplecat, crucea s-a intors ca semnul inmultirii. Cum sa nu cada ciorile, saracele?

Ceva fierbinte imi frige obrajii reci. Si doar nu plang. Sunt viteaza.

-Ce ai Casian? Ti-e rau?

-Nu, doamna .

Nu-i e rau lui Casian. Ii vine sa planga in gura mare si nu poate.Luchi era plangacioasa.

Dar Luchi nu mai este nicaieri. Luchi a murit. In locul ei o scolarita cuminte clipeste maruntel si-si inghite lacrimile care au, pentru prima oara , un gust de cenusa .

A murit Luchi.

Nu se poate descarca referatul
Acest document nu se poate descarca

E posibil sa te intereseze alte documente despre:


Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site.
{ Home } { Contact } { Termeni si conditii }