Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
DATA
CLASA: a X-a I;
UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul National 'Carol I';
DISCIPLINA: Limba romana;
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare;
UNITATEA DE INVATARE: Romanul realist;
TEMA: 'Padurea spanzuratilor' - de Liviu Rebreanu;
TIPUL LECTIEI: Fixare de cunostinte;
LOCUL DE DESFASURARE: Sala de clasa;
I. COMPETENTE GENERALE:
utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si in producerea mesajelor, in diferite situatii de comunicare;
folosirea modalitatilor de analiza tematica, structurala si stilistica in receptarea textelor literare.
II. COMPETENTE SPECIFICE:
1. Cognitive:
elevii vor intelege drama intelectualului confruntat cu realitatea razboiului;
vor arata cum in preocuparea autorului pentru autenticitatea personajului creat, acesta a recurs la tehnica moderna de constructie a romanului;
vor ilustra cu exemple din opera situatii semnificative privind drama personajului;
vor arata cu exemple semnificative acre sunt cuvintele cheie ale romanului;
vor demonstra simetria romanului;
vor demonstra caracterul realist al romanului.
2. Afective:
vor fi dispusi sa recepteze informatii noi;
vor stapani infirmatiile spre a le putea utiliza in caracterizarea personajului;
vor interioriza noile cunostinse in sistemul propriu de valori.
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, descoperirea, problematizarea.
b) Resurse: textul Padurea spanzuratilor', capacitatile receptive ale elevilor, timp - 50minute
c) Forme de organizare: - activitate frontala;
- activitate pe grupe.
d) Mijloace de invatare: Limba romana, manual pentru clasa a X-a, fisa de lucru, romanul, filmul.
e) Evaluare: continua.
f) Bibliografie: - Liviu Rebreanu 'Padurea spanzuratilor'
- Limba si literatura romana, manual pentru clasa a X-a, Ed. Petrion, Bucuresti, 2004.
g) Durata: 50 minute.
DEMERS DIDACTIC
Eveniment instructional |
Activitatea de invatare |
Durata |
Activitatea elevilor |
Organizarea clasei |
Profesorul face prezenta, asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei |
2 min |
- se linistesc - se pregatesc |
Verificarea temei |
Se verifica tema frontal, facandu-se aprecieri asupra corectitudinii. |
5 min |
- corecteaza tema |
Reactualizarea cunostintelor |
Profesorul cere elevilor sa prezinte subiectul si compozitia romanului. |
5 min |
- raspund |
Captarea atentiei |
Se vizioneaza o secventa de film. |
15 min |
- sunt atenti |
Enuntarea obiectivelor |
Profesorul anunta tema, spunand ca vor face o paralela intre roman si film, urmarind sentimentele prin care trece locotenentul din momentul cand este capturat de Varga si pana la executie - ameteala, nesiguranta, emotie, teama, exaltare. |
2 min |
- expun oral rezolvarea acestei sarcini de lucru. |
Dirijarea invatarii |
Profesorul le cere elevilor apoi sa demonstreze simetria romanului avand in vedere cele doua imagini: inceputul si finalul romanului, gasind astfel in text cuvnte si expresii cheie, semnificatia acestora. |
15 min |
- retin sarcina de lucru |
Obtinerea performantei |
Profesorul imparte fise de lucru pe grupe cu ultima secventa a romanuuli. Dupa ce elevii au terminat profesorul cere fiecarei grupe sa prezinte punctul de vedere. Profesorul cere elevilor sa deschida manualul la pagina 121 si sa se gandeasca la rezolvarea exercitiului 14. Organiaati o dezbatere si sustineti, cu argumente pro si contra, solutia aleasa de ofiterul roman. Ce alte optiuni avea |
5 min 10 min 5 min |
- rezolva sarcina. - raspund cerintei profesorului. - se gandesc si raspund. |
Aprecieri stimulative |
La final, profesorul va aprecia stimulativ elevii care au aratat interes deosebit in rezolvarea sarcinii de lucru. |
|
|
Asigurarea retentiei si a transferului |
Redactati o compunere de sinteza cu tema Razboiul fratricid si falsa conditie eroica - surse ale tragediei umane |
1 min |
- noteaza tema in caiete |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |