Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
OBIECTUL: Desen artistic si educatie plastica
CLASA: a V-a
TEMA PLASTICA: Amestecuri cromatice
SUBIECTUL LECTIEI: Amestecul spontan (prin fuzionarea culorilor)
SUBIECTUL APLICATIV: Acvariul cu pesti
SCOPUL LECTIEI: insusirea modului de a obtine amestecul spontan
TIPUL LECTIEI: Mixta
OBIECTIVE OPERATIONALE:Cognitive
O1- sa defineasca amestecul cromatic fizic;
O2-sa deosebeasca cele doua tipuri de amestecuri cromatice fizice;
O3-sa recunoasca culorile primare de pe Cercul Cromatic;
O4-sa enumere proprietatile unei culori primare si a unei culori secundare;
O5-sa insuseasca modalitatea de amestec spontan prin fuzionarea culorilor;
O6-sa recunoasca principalele perechi de culori complementare
Afective
O7-sa-si dezvolte gustul estetic;
Psiho-motorii
O8-sa realizeze un exercitiu de amestec spontan prin fuzionarea culorilor;
METODE DE INVATAMANT:de predare-asimilare
-observatia, explicatia, conversatia euristica, demonstratia, conversatia catehetica, exercitiul
De evaluare:
A)de verificare:verificarea orala curenta
B)de apreciere:aprecierea verbala
MIJLOACE DE INVATAMANT:reproduceri din albume de arta si din manual
BIBLIOGRAFIE:
Etapele lectiei |
Ob. |
Continutul esential |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode de invatamant |
1.Moment organizatoric |
|
|
-noteaza absentele -face diferite observatii |
-se pregatesc pentru lectie |
|
2.Reactualizarea continutului predat anterior |
O4 O6 |
Culori complementare:
|
-propune imaginea reproducere de arta "Trei personaje stand pe iarba", 1906, de André Derain -solicita: -Care sunt culorile pe care le-a folosit pictorul pentru a-si realiza tabloul? -Ce stiti sa spuneti despre verde? -Dar despre rosu? -Cum sunt situate aceste culori pe Cercul Cromatic? -Daca sunt opuse,cum se numesc? -In afara de acesta pereche mai sunt alte doua perechi de culori complementare principale. Care sunt acestea? |
- . verde, oranj, albastru-violet, gri colorat. - . culoare secundara(binara de gradul I), rece. - . culoare primara, calda. - . opuse. - . culori complementare. - . A-O, G-Vi. |
-conversatia catihetica -conversatia catihetica -conversatia catihetica |
3.Predarea noilor cunostinte |
O1 O2 O5 |
Amestecul cromatic fizic:
|
Propune elevilor realizarea a doua exercitii cromatice:
Propune urmatoarele intrebari: -In cazul primului exercitiu ce s-a intamplat cu tentele folosite? -Acest tip de combinatie se numeste amestec spontan prin fuzionare. -Dar in cazul celui de-al doilea exercitiu? -Acest tip de combinatie se numeste amestec elaborat. -Lectia noastra de astazi se numeste "Amestecuri cromatice fizice". -scrie pe tabla titlul lectiei |
-realizeaza cele doua exercitii cromatice - . tentele au fuzionat. -noteaza pe foaia de bloc unde au obtinut fuzionarea. - . tentele s-au combinat, obtinandu-se o noua culoare. -noteaza modalitatea de combinatie. -noteaza in caiete titlul lectiei. |
-exercitiul -demonstratia -demonstratia |
4.Etapa de creatie si de formare de deprinderi si priceperi |
O7 O8 |
"Acvariul cu pesti":
|
Explica de pe o plansa alicativa modalitatea de obtinere a compozitiei. |
Realizeaza compozitia Formuleaza intrebari profesorului |
-exercitiul |
5. Fixarea cunostintelor noi |
O1 O5 O7 |
Amestecul fizic al culorilor:
|
-printr-o suita de intrbari reactualizeaza, pe scurt, cunostintele noi: -selecteaza doua trei planse in diferite stadii de lucru |
-formuleaza definitia amestecului fizic -clasifica modalitatile de obtinere a amestecului fizic |
-conversatia euristica |
6.Incheierea lectiei |
|
-notarea elevilor -precizari privind continuarea lucrarii in timpul orei viitoare |
-evidentiaza si noteaza elevii care au colaborat la ora -face precizari privind continuarea lucrarii |
|
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |