Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
Data:03.11.2010
Clasa: a VII-a A
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de invatare: Sistemul nervos
Titlul: ,,IGIENA SISTEMULUI NERVOS”
Tipul lectiei dobandire de cunostinte
Scopul lectiei: cunoasterea de catre elevi a modului cum sa asigure functionarea normala a sistemului nervos si cum trebuie sa-l protejeze.
Competente specifice:
Competente derivate:
prezentarea unor reguli de igiena ale SNC
enumerarea a doua modalitati de prevenire a bolilor SN
efectuarea unui exercitiu de acordare a primului ajutor in caz de traumatism cranian
enumerarea factorilor de risc
caracterizarea unor efecte ale factorilor de risc
Demersul didactic:
Resurse procedurale: observatia, conversatia, explicatia, problematizarea.
Resurse materiale: manual, materiale distributive pentru unii factori de risc
Forma de organizare a activitatii: frontal, pe grupe
Locul desfasurarii:laboratorul de biologie
Bibliografie:Manual de clasa a VII a,Ed.Corint
MEC Programe scolare pentru clasa a VIIa nr.4875/2009
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
10 min |
|
Organizarea lectiei |
Verific daca sunt conditii optime pentru desfasurarea lectiei. Notez in catalog elevii absenti. Pregatesc materialul didactic necesar desfasurarii lectiei. |
Isi pregatesc cartile si caietele. |
||
Vrificarea cunostintelor |
Prin chestionare orala la nivel frontal:
|
Neuronul .Encefalul si maduva spinarii .Maduva spinarii se gaseste in canalul vertebral si are forma de cilindru turtit antero posterior Encefalul este localizat in cutia craniana functia reflexa si de conducere Substanta cenusie este dispusa la exterior si formeaza scoarta cerebrala reflexul este raspunsul organismului la un excitant (stimul) |
||
Captarea atentiei |
De ce credeti ca este foarte important pentru noi sistemul nervos Le precizez ca in aceasta ora vom invata despre Igiena sistemului nervos |
Elevii sunt atenti la intrebare Elevii raspund la intrebare |
1min |
|
Anuntarea titlului lectiei si a competentelor lectiei |
Scriu titlul letiei pe tabla :,,Igiena sistemului nervos” Cu ajutorul elevilor explic notiunea de igiena si anunt competentele |
Noteaza in caiete titlul lectiei |
1min |
|
Dirijarea invatarii |
Grupez elevii pe echipe cu sarcini diferite de lucru. Fiecare echipa/grupa va primi cate un bilet cu o situatie problema sau materiale intuitiv cu factori de risc. Explicatie asupra modului de lucru: tinand cont de importanta fuctionarii sistemului nervos va rog sa stabiliti, pe grupe, 1-2 factori care ar putea dauna activitatii sistemului nervos,conform cerintelor din bilet si pe baza materialului primit . Aveti timp de lucru 5 minute. Dupa expirarea timpului fiecare grupa va citi cerinta si modul cum au rezolvat-o, cu exceptia grupei cu biletul nr. 5. Cu ajutorul elevilor fac clasificarea factorilor de risc si ii notez pe tabla. Le spun elevilor ca pentru fiecare factor trebuie sa dam cateva exemple si efecte.Schema lectiei va fi completata pe tabla cu ajutorul elevilor. Solicit elevii din grupa care a avut intrebarea cu numarul 5 sa o citeasca cu voce tare si sa explice de ce nu este bine sa stea mult in fata calculatorului si sa se culce la ore tarzii Explic elevilor rolul respectarii unui regim al vietii intelectuale Prezint succint elevilor cateva aspecte legate si de alte afectiuni nervoase: epilepsie, depresie, nevroza. |
Reprezentantul fiecarei grupe noteaza factorii pe tabla Elevii calsifica factorii de risc in factori:fizici,chimici,biologici Elevii dau cateva exemple si efecte Elevii citesc intrebarea si expica Elevii asculta Elevii sunt atentii si noteaza in caiete |
|
|
Obtinerea performantei elevilor |
Prin rezolvarea unui rebus |
Se gandesc si rezolva exercitiile |
|
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre: |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |