Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
PROIECT DE LECTIE
CLASA aVa
2. Institutia de invatamant : Colegiul National"Mircea cel Batran", Rm. Valcea
3.Data
4.Disciplina biologie
5.Durata de desfasurare : 50 minute
6.Subiectul lectiei : Gimnosperme-Conifere
7.Scopul lectiei : Cunoasterea si caracterizarea speciilor reprezentative de
conifere si evidentierea caracterelor de superioritate fata de ferigi.
8.Obiective operationale:
o O1:Sa defineasca conceptul de corm si cormofit,exemplificand principalele grupe de plante
o O2:Sa explice de ce ferigile sunt primele plante superioare
o O3:Sa descrie alcatuirea unei ferigi
o O4:Sa explice modul de hranire si inmultire al ferigilor
o O5:Sa enumere speciile de conifere cunoscute
o O6:Sa evidentieze caracterele comune coniferelor
o O7:Sa compare bradul, molidul si pinul, ca morfologie si alcatuire
o O8:Sa observe alcatiurea conului si sa explice inmultirea coniferelor
o O9:Sa defineasca conceptul de gimnosperme.
o O10:Sa descrie importanta gimnospermelor .
9. Resurse materiale : atlase botanice, material natural(plante ierbar) , sistem AEL, CD, dischete .
10. Resurse procedurale : conversatia euristica, observatia, brainstorming, descrierea.
11. Tipul lectiei : mixta.
12. Forma de organizare : frontal, individual, pe grupe.
13.Bibliografie
DOBRAN,F.,1995,Manual biologie clasa aVa,Editura Teora, Bucuresti,ISBN:973-601-506-8
POP, I.; BARNA, A., Portofoliu pentru practica pedagogica la biologie , Editura Presa Universitara Clujeana, Cluj-Napoca.
MEN ,2004, Programe scolare pentru clasa aV-a, Bucuresti.
IONESCU, M.; RADU, I.; coord., 1995, Didactica moderna, Editura Dacia, Cluj - Napoca.
Etapele lectiei |
Obiective operationale |
Continutul stiintific al lectiei |
Activitate elevi |
Metode |
Moment organizatoric |
|
-salutul -notarea absentelor |
|
|
Reactualizarea cunostintelor |
O1 O2 O3 O4 |
-Definti conceptul de corm, cormofit si exemplificati cu principalele grupe de plante -Incadrati ferigile d.p.d.v.sistematic -Reamintiti-va alcatuirea unei ferigi, observand imaginea proiectata si cea din atlas -Descrieti hranirea si inmultirea ferigii de camp |
-Cormul este copul format din organe vegetative adevarate:radacina, tulpina, frunzele, cu tesuturi conducatoare lemnoase si liberiene -cormofitele sunt plante al caror corp se numeste corm:ferigile, gimnospermele, angiospermele Ferigile sunt primele plante cormofite, deoarece au testuri conducatoare si organe vegetative Parti componente: -radacina -tulpina subterana- rizom -frunze imparipenat compuse Hranire autotrofa, prin fotosinteza. Inmultire asexuata,prin spori si sexuata prin organe reproducatoare;descrierea ciclului de inmultire |
Conversatia Descrierea Brain Storming Observatia Descrierea Activitate frontala |
Captarea atentiei si anuntarea noii teme |
O5 |
-Enumerati cateva specii de conifere,inrudite cu bradul. Tema:Gimnosperme-Conifere |
Cele mai cunoscute
conifere din paduri sunt:bradul, molidul, pinul, ienuparul, zada cu |
Observatia Descrierea |
Desfasurarea lectiei Feedback si fixarea cunostintelor |
O6 O7 O8,O9 O10 O6-O9 |
-Observand imaginile din atlas si din manual,enumerati cateva caractere comune coniferelor Pe baza imaginilor proiectate,comparati si recunoasteti bradul, molidul si pinul Conul este floarea coniferelor,sepa rata in cele doua sexe.Observati alcatuirea sa. Importanta coniferelor Completati urmatorul item: -frunze in forma de ace . . . -ceara coniferelor.. -floarea coniferelor . . -samanta libera . . -fructul coniferelor |
-plante de tipul arborilor,secreta rasina,de aceea se mai numesc si rasinoase -prezinta organe vegetative,deci sunt cormofite -frunze in forma de ace=aciculare,cu un strat de ceara=cetina -floarea in forma de conuri :
-Bradul:40-50m inaltime frunze dispuse de o parte si de alta a crengilor, cu 2 dungi albe pe fata inferioara -Molidul:50-60m inaltime -Pinul:30-40m inaltime frunze mai lungi si unite cate doua. Executarea desenelor cu conul barbatesc=floare simpla si cel femeiesc=inflorescenta pe tabla si pe caiete,explicand totodata conceptul de gimnosperma=samanta libera, neinchisa in fruct. Lipsesc ovarul, stilul si stigmatul,deci nu fac fructe. -Tanin-tabacarie -rasina-terebentina,colofoniul,negru de fum -uleiuri eterice- aromoterapie-medicinale ACICULARE CETINA CONUL GIMNOSPERME NU FAC FRUCT |
Observatia Demonstratia Observatia Comparatia Descrierea |
SCHEMA TABLEI
TITLUL LECTIE:GIMNOSPERME-CONIFERE
EXEMPLE DE CONIFERE:
BRAD,MOLID,PIN,TUIA,IENUPAR,ZADA
JNEAPANUL
CARACTERE GENERALE:
-PLANTE LEMNOASE-ARBORI SI ARBUSTI
-FRUNZE ACICULARE
-SECRETA RASINA
-FLOAREA ESTE LIPSITA DE OVAR, STIL SI STIGMAT=CON
-CONURILE SUNT : BARBATESTI(flori simple)
FEMEIESTI(inflorescente)
IMPORTANTA:
-TANIN-TABACARIE
-RASINA-TEREBENTINA,COLOFONIUL,NEGRUL DE FUM
-ULEIURI ETERICE-AROMOTERAPIE-MEDICINALE
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare:
|
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |