Administratie | Alimentatie | Arta cultura | Asistenta sociala | Astronomie |
Biologie | Chimie | Comunicare | Constructii | Cosmetica |
Desen | Diverse | Drept | Economie | Engleza |
Filozofie | Fizica | Franceza | Geografie | Germana |
Informatica | Istorie | Latina | Management | Marketing |
Matematica | Mecanica | Medicina | Pedagogie | Psihologie |
Romana | Stiinte politice | Transporturi | Turism |
Scoala cu cls. I-VIII Magurele
Invatator: Manole Silvia
PROIECT DE LECTIE
DATA: 17 .XI .2011
CLASA: I B
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii
DISCIPLINA: Matematica
UNITATEA DE INVATARE: Numerele naturale de la 0 la 10
TEMA LECTIEI: Numeratia 0-10
TIPUL LECTIEI recapitulare si sistematizare
SCOPUL LECTIEI: Consolidarea cunostintelor referitoare la numerele naturale 0-10
OBIECTIVELE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1 - sa completeze numarul de elemente al unei multimi;
O2 - sa ordoneze crescator sau descrescator numerele date;
O3 -sa scrie vecinii numerelor naturale in concentrul 0-10;
O4 - sa compuna/descompuna numerele date.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE conversatia, problematizarea, demonstratia, explicatia, exercitiul.
MIJLOACE jetoane, tabla magnetica, planse ,poezia matematica,fise, numaratoare, plansa ilustrativa cu Alba-ca Zapada si cei sapte pitici;;
FORME DE ORGANIZARE frontala, individuala, pe grupe, in echipa
BIBLIOGRAFIE Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/invatatorilor. Curriculum
pentru clasele I-II - Bucuresti, 2003.
Mihail Rosu, Metodica predarii matematicii, Editura Credis, Bucuresti, 2004
Stefan Pacearca, Matematica, ghidul invatatorului, Editura Teora, 2004
Adina Nitu, Scoala vesela,Editura ERC PRESS, Bucuresti, 2004
Rodica Chiran, Matematica, clasaI, Editura Aramis, Bucuresti, 2004
Victoria Paraiala, Matematica,culegere auxiliar al manualelor, Editura Euristica, Iasi, 2004
Mihail Rosu, Alexandrina Dumitru, Niculina Ilarion--Ghidul invatatorului, editura ALL, 2001
Obiec-tive |
Etapele lectiei |
Timp |
Continuturi |
Strategie |
Evaluare |
|
|||||
|
|
|
Se asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii in parametrii optimi; se pregateste materialul didactic in functie de succesiunea utilizarii acestuia. Cantec:Sade rata pe butoi |
|
|
|
2. Verificarea cunos-tintelor anterioare ale elevilor. |
|
Verificarea cantitativa a temei - Verifica tema cantitativ (scrierea numerelor de la 0 la 10 crescator si descrescator si exercitiile pe culegere) si oral calitativ. |
Conversatia |
Frontala |
|
3. Captarea atentiei |
|
Se realizeaza prin Mesajul zilei: 17 noembrie,Magurele Bun gasit,micilor scolari! Astazi vom face o calatorie in lumea povestilor, o lume atat de draga voua. Pentru a sti pe taramul carei povesti ne vom afla, recunoasteti urmatorul fragment: "A fost odata o imparateasa si intr-o iarna, pe cand zapada cadea din inaltul nemarginit al cerului, in fulgi mari si pufosi, craiasa sta intr-un jilt si cosea. Si cum cosea ea asa, se intampla sa se intepe cu acul in deget si trei picaturi de sange cazura in zapada. Trecu timpul si imparateasa nascu o fetita alba ca zapada, rosie ca sangele si cu par negru ca abanosul. Si-i dadu numele de . . . .." Stiind cat de mult iubiti personajele acestui basm v-am pregatit o surpriza". Solicita unul dintre elevi sa descopere surpriza aflata pe tabla: o imagine in care se afla Alba-ca-Zapada si cei sapte pitici; fiecare pitic, are pregatite sarcini didactice ce vor fi supuse spre rezolvare elevilor; acestia vor fi grupati pe echipe: "iepurasii", "ursuletii"si "veveritele", prietenii piticilor; echipa ce va acumula punctajul cel mai mare va fi cea care va castiga concursul si o surpriza. sarcinile didactice vor fi propuse fie sub forma de intrecere, elevii participand direct la joc sau individual, fiecare echipa primind sarcina distincta pe care trebuie sa o rezolve corespunzator; erorile vor fi inregistrate si se va realiza un clasament in imagini. |
Conversatia |
|
O1 O2 O3 O4 O4 O1 O2 O3 O4 |
4.Anuntarea subiectului si a unor obiective 5.Dirijarea recapitularii si sistematizarii cunostintelor Observarea imaginilor 6.Evaluarea cunostintelor ACTIVITATE TRANSDISCIPLINARA 7.Tema pentru acasa 8.Incheierea activitatii |
|
- Ce numere si cifre am invatat? -Se va anunta titlu lectiei si se va scrie pe tabla 0-10 si data. -Se cere elevilor sa formeze pe numaratoare numerele cerute. Solicita rezolvarea unor exercitii cu scopul reactualizarii si consolidarii cunostintelor referitoare la numeratia 0-10.Elevii rezolva exercitiile in ritm alert, dar in acelasi timp cu atentie, pentru a nu inregistra penalizari. 1.Numarati si completati Primul pitic le-a pregatit elevilor o plansa pe care sunt desenate multimi. Cate 2 elevi din fiecare grupa vor scrie numarul corespunzator multimilor. Care este multimea cu cele mai multe elemente? Analizeaza si apreciaza elevii frontal. Se puncteaza in functie de corectitudine si rapiditate. 2.Aseaza in ordine! Al doilea pitic din greseala a incurcat etichetele cu numerele: 4,0,10,6,8,2. Ajuta-l sa le aseze corect. Elevii scriu numerele in ordine crescatoare pe caiete si din fiecare grupa se va citi apoi de cate un elev rezolvarea.Apoi elevii le vor aseza pe o plansa in ordine crescatoare de catre un elev. -Din cat in cat se numara? -Ce numere lipsesc?Se vor aseza numerele care lipsesc . -Cititi crescator si descrescator numerele de la 0 la 10. 3.Scrie vecinii! Elevii vor srie pe tabla numerele care lipsesc in casutele goale: vecinii numerelor date si numerele ai caror vecini sunt scrisi , dar si pe fisele de lucru- exercitiul 1. ..9. 10..8 ..5. 8.6 ..1 4.2 4. Rezolva repede si bine! Elevii au primit o noua sarcina de la al IV-lea pitic: de compus numerele date : 8,9,10 5.Impartim ca fratii! In perechi Organizeaza jocul "Impartim ca fratii" -elevii primesc sarcina sa descompuna numerele:6,8,10 Face aprecieri asupra rezultatelor si a lucrului in perechi, afland care sunt cei mai buni prieteni. 6. Reconstituie desenul din manual pagina 42./ex 12 Se va puncta echipa care termina prima de unit punctele in ordine crescatoare si de colorat desenul obtinut. 7.Cine termina primul! Fisele de evaluare pe care le are ultimul pitic se vor impartii elevilor si cel care va termina primul, dar si corect va primii o diploma..Rezultatele acestora vor decide castigatorii concursului. Se vor recita poeziile invatate de elevi pentru numerele naturale 0-10.
|
Conversatia Explicatia Exercitiul Exercitiul Fise de lucru Lucrul cu auxiliarele Lucrul pe perechi Munca cu manualul JOC DIDACTIC Fisa de evaluare Conversatie |
Frontala Orala Frontala Srisa Munca independenta Srisa Individuala Scrisa Individuala Sumativa |
Acest document nu se poate descarca
E posibil sa te intereseze alte documente despre:
|
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate QReferat.com | Folositi documentele afisate ca sursa de inspiratie. Va recomandam sa nu copiati textul, ci sa compuneti propriul document pe baza informatiilor de pe site. { Home } { Contact } { Termeni si conditii } |
Documente similare: |
ComentariiCaracterizari
|
Cauta document |